Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jedno pitanje za sve koji prate temu o psenici,posto je setva krenula bar kod nas pa da se malo prodiskutuje verujem da mnoge interesuje.
Ja pre nikada nisam trazio deklaraciju za seme psenice a ove godine sam ipak uzeo doduse na kraju kada sam vec kupio seme ali na njoj pisu svi parametri koji su potrebni za formulu,cistoca,klijavost apsolutna masa.
Kako odredjujete sklop kod psenice da li koristite formulu za izracunavanje pa tipa 450 klijavih zrna ili idete na odokativnu varijantu?
 
http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/node/7530
Dobro veče svima. Ovo su analize za APV iz 9 Poljoprivrednih stanica sa makroogleda ozime pšenice. Mislim da će koristiti. Kod razmišljanja šta na pšenici da se radi ima mnogo pametnih priča od ranije. Sve su urađene u praksi i mislim da možete naći "svoju" priču. "Nakon preduseva koji se intenzivno obrađuju za pšenicu je potrebno da se rastrese površinski sloj do 4-5 cm dubine kako bi se položilo seme" Dobra Todorović udžbenik iz 1949, citat je "prepričan", davne 2000 godine sam ga koristio na jednom predavanju pred setvu. Ovaj sistem je u intenzivnoj primeni od 1984 godine. Mora se voditi računa o tipu zemljišta tj njegove ocednosti. O tome je mnogo pisano. Čitajte i posmatrajte Vaše parcele. Naučite da "čitate" zemljište i useve koje gajite. To je osnov. Znaš slova - nauči osnove poljoprivrede.
Iz linka mislim da ćete nešto iskoristiti.
Veliki pozdrav.
Gariša.

- - - - - - - - - -

čistoća x klijavost se deli sa 100 i dobiješ upotrebnu vrednost
broj zrna na m2 x masa 1000 zrna / upotrebna vrednost = količina semena kg/ha
primer: Simonida, 550 zrna/m2, masa 1000 zrna (apsolutna masa) 43 g, čistoća 92%, klijavost 94%
Upotrebna vrednost = 92*94/100= 86,5%
Setvena norma= 550 * 43 / 86,5 = 273 kg/ha
Olaaa!
To je to Igore Duliću!
Pozdrav.
Gariša.
 
Znam ja tu formulu ali ove godine sam prvi put radio tako, do sada sam isao na varijantu kao sto rade po forumu i uopste u praksi "koliko cemo Ingenia 110kg/kj ajde i ja cu toliko" a ove godine 450 klijavih zrna sa apsolutnom masom 52g ispadne 140kg/kj.
 
Ako nekoga zanima semenska PSENICA prve klase, odlicnih karakteristika, ove godine je dala prinos od 6500 kg po jutru, originalno seme iz francuske uzeto preko agrogloba, cena ce biti oko 35 din po kg i moguca je dostava na kucnu adresu.

danas sutra se dostavlja 1000kg za vojku
i u sredu ujutro ide 700-800kg za Curug.

kontakt telefon 062 221 898

seme je prve klase, zasticeno fungicidom defenderom. selektirano.


Kako se zove ta sorta ??
 
Nesto mi se cini da nece biti mnogo posejane psenice, kao sto smo mislili.
Kod nas se danas lepo prosusilo da se radi I opet pocela kisa, a padace do kraja nedelje.
 
Imam u ponudi KWS Sirtaki, LG Nikol i LG Avenue, sta odabrati od ove 3 sorte ?? Probao bih jos jednu sortu uz Ingenio i Zvezdanu (verovatno). Ne sejem mnogo tako da ce mi 3 sorte biti sasvim dovoljne.
 
u pitanju je Anapurna, kasnim sa odgovorom jer smo sredjivali seme, sutra jos da se usiju dzakovi. LG Anapurna, danas sam imao agronoma koji se bavi tim poslom vec 30 godina na selekciji, bukvalno je 99% prva klasa, sve sitnije zrno i lom i necistoca je izbaceno, posto oko 1500kg ide za ogled za sledecu godinu a ubedjen sam da ce i ti ljudi biti rekorderi sa ovom psenicom i planom prihrane od mene (ekobooster) tako da ih sledece godine snimamo kamerom i dokumentujemo.

- - - - - - - - - -

https://www.facebook.com/ztepic/posts/10207431044516348?pnref=story
 
u pitanju je Anapurna, kasnim sa odgovorom jer smo sredjivali seme, sutra jos da se usiju dzakovi. LG Anapurna, danas sam imao agronoma koji se bavi tim poslom vec 30 godina na selekciji, bukvalno je 99% prva klasa, sve sitnije zrno i lom i necistoca je izbaceno, posto oko 1500kg ide za ogled za sledecu godinu a ubedjen sam da ce i ti ljudi biti rekorderi sa ovom psenicom i planom prihrane od mene (ekobooster) tako da ih sledece godine snimamo kamerom i dokumentujemo.

- - - - - - - - - -

https://www.facebook.com/ztepic/posts/10207431044516348?pnref=story

Ja sam se intersovao za nju ove godine,takozvana Zlatokosa ali je u prodavnici 56 dinara.Kažu da su francuzi malo dodali i neki gen sa neke iz Nepala.Ipak sam se odlučio za KWS.Sačekaću još ovu godinu da vidim kako će se pokazati.Da imam malo više zemlje sejao bih 4 S.Pošto živim u zemlji Srbiji sve bi onda bilo u znaku 4 S. Mislim na Solehio,Sobred,Sofru i Simonidu.Kako imam malo zemlje, a nisam ništa uzeo u arendu,zadovoljiću se samo sa jednim S.
 
Pa ja je prodajem po 35-36 din, i jos gledam da je dostavim. Odlicno se pokazala kod nas, 125kg/jutru tj 217kg/ha, inace smo radili semenski apac, seme mog semena i seme tim semena znaci treca reprodukcija ove godine svi koji su uzimali imali su preko 5300kg-5500kg po jutru sto je fino. Ali Anapurna je razbila sve trenutno prinosom i kvalitetom zrna, mislio sam da vijam ove iz agrogloba da li imaju mozda nesto u rangu poboljsivaca, ali ne... ovo se pokazalo bolje, nije visoka ali se dosta bokori cim je bilo toliko roda i slame, a niska je bila.

kazem upamtite moje reci, sledeci godine covek ce biti rekorder sa ovom psenicom, necu nista da imenujem ali objavicu sve ovde.

moj tata je to samo otaljigao i oprskao i eto fino rodilo :D

i kombajner cim je video rekao ovo sve ostavi za seme, imao sam ponude za sve po 25 din i nisam dao, a nisam hteo ni za svinje da ostavim, samo skart lom i sitna zrna sam ostavio.
 
Ja sam se intersovao za nju ove godine,takozvana Zlatokosa ali je u prodavnici 56 dinara.Kažu da su francuzi malo dodali i neki gen sa neke iz Nepala.Ipak sam se odlučio za KWS.Sačekaću još ovu godinu da vidim kako će se pokazati.Da imam malo više zemlje sejao bih 4 S.Pošto živim u zemlji Srbiji sve bi onda bilo u znaku 4 S. Mislim na Solehio,Sobred,Sofru i Simonidu.Kako imam malo zemlje, a nisam ništa uzeo u arendu,zadovoljiću se samo sa jednim S.
Čujem komšija da držiš predavanja o pšenici pred dućanom
 
Pa ja je prodajem po 35-36 din, i jos gledam da je dostavim. Odlicno se pokazala kod nas, 125kg/jutru tj 217kg/ha, inace smo radili semenski apac, seme mog semena i seme tim semena znaci treca reprodukcija ove godine svi koji su uzimali imali su preko 5300kg-5500kg po jutru sto je fino. Ali Anapurna je razbila sve trenutno prinosom i kvalitetom zrna, mislio sam da vijam ove iz agrogloba da li imaju mozda nesto u rangu poboljsivaca, ali ne... ovo se pokazalo bolje, nije visoka ali se dosta bokori cim je bilo toliko roda i slame, a niska je bila.

kazem upamtite moje reci, sledeci godine covek ce biti rekorder sa ovom psenicom, necu nista da imenujem ali objavicu sve ovde.

moj tata je to samo otaljigao i oprskao i eto fino rodilo :D

i kombajner cim je video rekao ovo sve ostavi za seme, imao sam ponude za sve po 25 din i nisam dao, a nisam hteo ni za svinje da ostavim, samo skart lom i sitna zrna sam ostavio.


Al si ti ovde svasta napiso.

- - - - - - - - - -

a najkrvavije mi je jedan poznanik iz pazove, raspitivao se za anapurnu, 35-36din po jutru x 125kg..4500 din i lik uzme simonidu 250kg po jutru, cena 31kg.... i ko je tu blesav :D

250kg po jutru??
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh