Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Probano prosle godine na pola hektara,na njivi je ostala gola zemlja i psenica.Sve zivo sirokolisno,uskolisno,ljulj,zob i slicne korovi nestali za 10 dana kao da nikad nisu bili tu.Tacno se poznavalo gde sam omasio sa prskalicom.Koliko znam nesme jecam sa njim.
 
Da i kod mene je slicno stanje.Izgleda da je to do tipa zemljista,jako tesko se dugorocno cisti od korovi.
 
Ne može bez posledica po pšenicu.Imao sam takav isti slučaj pre par godina.Posejao 1 kj original semenske pšenice do komšije a on posejao posle mene ječam rasipačem i bacio kod mene do pola njive.Poludeo sam.
 
To mi je sva psenica.
Ingenio na kukuruzistu sejan na oranje 23.10
wgot4i.jpg

. Ingenio sejan 9.10. na suncokretiste sejan na gruber+tanjiraca
dra8oz.jpg

Sofru sejan na sojiste (bez azota i osnovnog) 9.10. gruber +tanjiraca
1535f1w.jpg
 
Velika je razlika između pšenica posejanih pre one prve kiše i onih posejanih posle 23.10.Trebalo bi do Aprila da se izjednače ali za sada su ove za dva koplja bolje!Ja sam posejao 25.10. i nema ništa ove godine od mačvanskog rekorda.
 
Velika je razlika između pšenica posejanih pre one prve kiše i onih posejanih posle 23.10.Trebalo bi do Aprila da se izjednače ali za sada su ove za dva koplja bolje!Ja sam posejao 25.10. i nema ništa ove godine od mačvanskog rekorda.
Iz razloga sto su te kasnije sejane dobile kisu tek oko 20-tog novembra
 
nema to veze kum je sejao prosle godine kdajem novembra pa imao 5t po jutru

ove god smo isto krajem novembra pa cemo videti sta ce biti ,niklo je sve i zrno samo se jos nije izbokorilo, ja sam bacio jesenas 100kg map, danas 100 kg ureje i za mesec dana cu jos 150 an po jutru i od mene dosta
 
Svi zavisimo od onog gore,dzaba bude i najbolja ako je on ovrse umesto nas....Ja sam uvek za raniju setvu,mada i ove kasnije posejane nisu lose,jos se nisu lepo ni izbokorile,a ovi sto su sejali nakon 5-tog novembra samo gola zemlja...Pricam za situaciju u mom kraju:ppozdrav:
 
Ljudi, da li da predjem psenicu kembridzem ili da secakam? Mozda ce biti jos mrazeva....
 
Ne znam kako komentarisati drugacije na komentare osim da je optimalni rok setve psenice od 10. do 25. posle je to produzeno sa ranijim sortama do 31. a posle do 5. jer kad fali psenice tj. kad je malo zasejano odma se pojavi neki strucnjak kako prica da je treba sejati do decembra dok se ne poseje koliko njima treba. Strane sorte duze vegetacije treba sejati u pocetku optimalnih rokova, ranije sorte mogu do 31. ostalo kako im se posreci... Ustvari ne treba se previse vezati ni za datum..
 
Na ovako blagu zimu gde u februaru imamo porast psenice i temperature kao prolece zar zaista imaju smisla datumi koje si napisao? Pricali smo malo pre. Klima se menja.
 
Zima nije gotova, ali zaboravite da ce te u martu imati 20 cm snega na 15 dana. Mozda snega i bude, ali jako tesko da ce to da se zadrzi duze od dva tri dana. Jos nikad u drugoj polovini marta nije bilo jako hladno.
 
Svaka godina je prica za sebe bez ikakvog pravila. Ima samo slicnih godina, nikako istih, ali jedno je sigurno, dve slicne godine nikad nisu bile zaredom.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh