Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Tako pise po strucnim knjigama i Hrvatskim poljo sajtovima.A posto je kod nas u Srbiji sve naopako mozda je i to.
Prosle godine sam pola njive radio u cvetu a pola ne.Sve belezeno i na kraju nikakvih razlika nije bilo_O tome sam vec pisao.
 
Primetio sam u poslednjih dva tri dana da bolesti rasturaju psenicu u mom kraju a najvise stradaju one koje su slabi nadjubrene tu je kraj.Pozutele su rdja napreduje ima sve moguce bolesti.Azot je mnogo vazan za zdravu i jaku biljku.dzaba da se prska nesto sto je vec osudjeno na propast.Vidim da ovde vecina ljudi radi kvalitetno ali u sustini ima mnogo lose psenice po Srbiji.ako nastavi kisno vreme nece da bude dobro.
 
Ja sam juce obavio jedno, morao sam nemogu da je gledam vise onakvu a gazio sam je pre 7dana ali opet se pridigne deo psenice mnogo je manja steta od gazenja nego od bolesti.Najavljuju dosta kise to ce unistiti psenicu koja je zarazena u narednih 15dana treba obaviti sto pre tretman.

Ovde je ključno "klas još uvjek zdrav".Ako ne tretiraš pozdravi se sa cijelom parcelom.

Definitivno moram da je isprskam ponovo obzirom kakvo vreme nailazi. Odlucio sam se za Bumper. Evo sta kazu za njega:


  • U usevu pšenice u količini 0,75-1,0 l/ha:
    - za suzbijanje prouzrokovača bolesti pepelnice (Blumeria graminis f.sp.tritici) i rđe (Puccinia spp.) tokom vlatanja, klasanja i cvetanja (faze 30-69 BBCH skale), tretiranjem po pojavi simptoma, a pre početka širenja parazita na gornja tri lista računajući zastavičar i klas.
    - za suzbijanje prouzrokovača paleži klasa (Fusarium spp.) tretiranjem na početku vetanja pa do formiranja 1/3 (faza 51-69 BBCH skale) zrna ili na osnovu prognozne službe kada se steknu povoljni uslovi za širenje zaraze.
Utrošak vode: 200-400 l/ha.
 
Tesla i moj Solehio se podiže :osmeh:, prošli put kad je bilo ono nevreme pre jedno 10 dana isto je bio polego ali manje (ima slika ovde negde u temi ) nakom par dana sav se uzdigo , zato sam i pitao dali ima šanse da se digne, samo što prvi put nije klasao.

- - - - - - - - - -

Slika je na 121 strani.
 
Danas sam obisao Ingenija,stoji dobro bez pologa i bez znakova bolesti,ni jedna zastita nije radjena i regulator nije koristen. Rastom je malo nizi na delu gde je kukuruz predusev i u razorima.
Deo koji sam folijarno tretirao Epinom extra mogu da kazem da je za mene samo Epin,na njivi mu fali i ono extra iz imena.
Klasova ima lepi su veliki i debeli,na uvratinama je pocela da klasa sad da li prekosutra ili 3 dan uskrsa ici jedinu zastitu klasa to cu jos da vidim.

Prva slika je Andino samonikli od prosle godine na uvratinama,nema ni on neke bolesti na sebi.








 
Danas sam ga koristio na jednoj njivi nestalo mi semena u jednom prohodu na polovini njive danas primetio pa dosejao

Videću za vikend,kad odem da obiđem kod kolebe.Kod mene za 2 sejača usfalilo semena i posejao neko staro koje nije niklo.Ni sam ne znam šta raditi,biće ružno ako ostane jalovo,a opet kako će sazreti.Šta ti misliš?
 
Ovako izgleda moj ingenio ,prva slika 105 kg/kj a druga slika 140 kg .Sejano 4 oktobra.Oba su malo polegla na uzglavnicama ,kad se spusti ova kisurina sto najavljuju bojim se veceg poleganja
slike.php
[/URL] [/IMG]
 
Pitanje za NA-do kraja nisi mi bio baš dovoljno jasan,jel Epin pomogao ili ne?Da li ima smisla u cvatu sa onim drugim njihovim sredstvom,zaboravio sam kako se zove?Mislim nešto na C.
 
Ja im nisam promoter ali Epin radi posao.U doljama,na slatinama i u vodolezima mi je pokrenuo psenicu.Dobila je boju i krenula.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh