Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Aca raic što plaćaš tanjiranje kad možeš uzorati i dodatno smanjiti ulaganja,ne znam koliko je kod tebe uslužno tanjiranje ali kod nas sa teškom tanjiračom nije jeftino.
 
Evo i moje računice na ovogodišnjoj proizvodnji od cca 2 ha pšenice.Ukupna ulaganja po HA su bila 85.000 dinara,sve u fulu.Dva prohoda tanjiračom(plaćema uslga)kupovno seme,sejanje(plaćeno) Map pred tanjiranje,u proleće dve prihrane 200kg UREA ,200 kg Kan dve zaštite od bolesti(Falkoni Acanto) sekator,fastak,kombajniranje(plaćeno),vuča moja,prskanje moje i razbac.đubreta moje(samo gorivo).Rodilo 8.250 i sad je pitanje po kojoj ceni računati.Ako je po 16 din/kg onda je prihod 132.000 i za svaki dinar viša cena,prihod se povećava za 8.250 dinara.U prvoj varijanti(sa cenom od 16) zarada je 47.000 pa sve tako redom.Tu jedino nema arende(zemlja je moja) ali ako i nju ubacim u troškove,a ona se ovde kreće oko 25-30.000 po ha,računica sve kaže.Ima zarade ali je dosta tanka. U svakom slučaju,mora biti preko 7 t prinos da bi se bilo u nekom plusu.Ostaje pitanje da li redukovano ulaganje uz manji prinos ipak daje neku veću zaradu od ovog ful ulaganja u mom slučaju.
Sve je otvoreno prikazano bez ikakvog ulepšavanja ili umanjivanja.Možda bi uz neke svoje alatke(tanjirača,sejač,kombajn) bila i veća zarada ali tako je kod mene.
Zasto placas usluzno tanjiranje,ako imas svoj traktor,mogao si da uzores,i zasto sejes semensko,jesi li ostavio semena za sledecu setvu?

- - - - - - - - - -

Radoslave ja i ti ko da se dogovarali sta da pitamo:osmeh::ppozdrav:
 
Bez ulaganja nema ni prihoda,a samim tim ni bilo kakve zarade,pa ni pozitivne nule...

Ali jedno je sigurno ko kaze da nema prihod laze,a ko kaze da zaradjuje abnormalno od poljoprivrede opet laze,i jos nesto ne moze se posejati 2-3ha psenice i 5-6ha kukuruza i ocekivati da od toga izdrzavas porodicu,:ppozdrav:
 
Dva tanjiranja teškom tanjiračom su 80 € kod nas i bude dosta dobro za setvu.Ja dok uzorem sa mojim ferdžom,pa onda treba usitniti,a zna nekad da bude teško,moraš malo tanjirati sa malom tanjiraćom pa onda dva prohoda drljačom i kad sagledaš cenu nafte,nema tu baš neke razlike.Ode tu 40-50 litara ukupno pa puta 132 dinara i ...Sejanje je 4.000 a kombajniranje sa sečkom 700 kg pšenice,po 17 dinara je blizu 100 €.
Što se tiče svog semena,razlika je i tu mala,naročito na malo zemlje.Gde ima puno hektara e tu već ima neke računice.Dok se trijeriše,kupi kvalitetna zaštita,otpad ...
 
Strasno sta sve moze covek procitati na forumima.Da je dobro nije,cena je losa ali....

Prvo i prvo da bi nam bilo bolje moramo da radimo onoliko koliko mozemo i za koliko imamo para.Vecina vas se otima za zemlju,nagurali ste cenu arende da je to strasno a za tu cenu ste direktno vi krivi,nije vam kriv Lacin ispod Cera,ili Pera iz Leskovca,koliko vidim sjebete sve pare za astronomske arende a kad treba da posejete uzimate na zaduzenje,e tu lezi zec,citam sta pisete,razduzenje djubriva po 80 dinara!!!seme psenice po 60-70 dinara(zasto ne sejete svoje seme)!!!Pa po tim cenama i ceni arende nemoze vas izvaditi ni cena od 25 dinara.

Kad posejete psenice koliko mozete za KES da nikom nista ne dugujete imacete manje troskove za materijal i vecu cenu u otkupu jer ce psenice biti mnogo mnogo manje posejano a i kad vide da zemlju niko nece pasce i cena arende.


Da dodam,treba krenuti ispocetka,spustiti se na zemlju,i meni je to bio problem,vadim se iz blata i vidljivi su rezultati,sejem psenicu 2,3,4 reprodukcije,mnogi su mi okrenuli ledja a mnogi pomogli kao i kolega mcbaycow.:ppozdrav:

Kolega Lacin ti posmatras stvari iz tvoje tacke gledista i iz tvog okruzenja, sto je sasvim razlicito u drugim krajevima a cene nasih proizvoda su iste!
Zasto mislis da bi neko radio mnogo vise nego sto moze, pa valjda taj zna moze li ili ne! Fora je u tome sto treba svaka sitnica da se gleda i da se uspara dinar kod svake stavke!!!
Pitanje je zasto??? Da bi ti neki din. ostao od onog ulozenog, dok ranije nije bilo tako gusto, jer je razlika izmedju ulaza i izlaza bila mnogo veca! Zasto je bila veca? Pa zato sto nije kalkulaciu napravio neki seronja koji jednostavno nece ni din. da ti ostavi kao profit!
Mani se ti zeca, ja konkretno nemam zaduzenja ni jedan evro, isto ni kg psenice ili ostalih kultura i ne cvetaju ruze!
Arenda je posebna prica, ako zelis vise zemlje da radis moras platiti kao i ostali da bi stigao do nje! Ako mislis da oni koji su u silnim kreditima mogu sebi da priuste astronomsku cenu arende a potom se jos i zaduzuju i ne finansiraju se gotovim novcem, onda zasto ti ili bilo ko drugi ko nema zaduzenja ili da se izrazim tako nije u govnima ne moze platiti tu arendu jos vecu od ovih???
U povoljnim godinama za psenicu, suncokreta da ne kazem i kukuruza, nasa semena nesto i ne mogu da se nose sa stranim. Ja ovo pricam iz iskustva a tvoje je da verujes ili ne.
Zato ljudi idu na skuplje seme! A ti si mozda izuzetak sto si u mnogo vecem plusu od ostalih, mozda zato sto sejes seme 4 reprodukcije!!!
Ako se tebi cini ili nekom drugom da ovim zelim nekoga braniti, onda se varas! Branim iskljucivo sebe i sve ostale poljprivrednike ratare koji su svesni i trezni da od ove cene psenice ne moze se ni jedan prokleti din. zaraditi!!! :ppozdrav:
 
Moje slobodno razmišljanje ide u sledećem pravcu:Ako na jednom ha ima zarade 200 € a za kakav- takav život porodice treba recimo 800 € mesečno,znači 4 ha za jedan mesec.To puta 12 meseci,znači treba raditi oko 50ha da bi se životarilo_O investicijama nema ni govora.Sve to uz uslov da ne naiđe neki belaj,tad nema ništa.
 
Slazemo se mi u mnogo cemu. Posebno da se slabo isplati. Dobro nekom se isplati mozda i kada rodi 5 tona, nekom 7.
Samo mi nije jasno kada se ni isplati zasto svi jure arendu.

Zar nije bolje orociti te pare u nekoj banci, ako se prinos od 7 tona ne isplati? Vise ce se zaraditi od kamate.
Das hektar u arendu za 200 eura i ne boli glava.

"Aco"
Izvini druze to zivotarenje mesecno od 800 eura, mislis i sa nekim ulaganjem ili samo ono klasicno hleb, mleko, novine,,, :sta:
 
Janoshe-sve sem nekih velikih investicija.Pored komunalija,hrane,tu su i dvoje dece,školovanje,mobilni,uvek neka popravka u kući,auto koji treba servisirati,..možda se provuče čovek sa 600 ali teško.Žive ljudi i sa 200-300 ne sporim, mada oni najbolje znaju kolika su to odricanja,bem li ga,nije tu čovek pametan i šta god kažeš,može neko imati repliku,opravdano.
 
Razumeli smo se. Malo je takvih koji za zivot meseno potrose i manje sume od gore pomenute. Na zalost
 
Moja kalkulacija za 1,5ha (2,6kj)

Arenda 0 din
Predusev soja
1,5kg MAP-a pred tanjiranje 150kg a to je 10500 din
2x tanjiranje sojista 15 litara goriva 2000 din
250kg tavanskog Balatona po 20din 5000 din
100kg semenska NS40S po 31 din 3100 din
Gorivo za drljanje pred setvu 5 litara 650 din
Gorivo za drljanje posle setve 5 litara 650 din
Gorivo za setvu 10 litara 1300 din
Gorivo za valjanje 7 litara 1000 din
Prihrana sa 300kg uree 12600 din
Gorivo za prihranu 3 litra 500 din
Prskanje tj zastita sa furore, falcon, sekator, bioplex i vantex 8000 din
Drugo prskanje adame bumper 4000 din
Kombajn 18000 din
Prevoz psenice kamionom 6000 din

Ukupno na 1,5ha (2,6kj) cena ulaganja je 73.000 din. Prinos je bio 7040 kg x 15,5 din = 109.000 din.
To znaci da je razlika 109.000-73.000 din = 36.000 din
Zarada po hektaru je 24.000 din = 195e
Zarada po jutru je 13.800 din = 112e


Ako sam po 1ha zaradio 195e, a mogao sam ovako veliku njivu (kod nas je kopleks redak) da dam za recimo 120e/ha, to znaci da sam sve ovo radio za zaradu od 195-120e = 75e.
 
Zaboravio sam jos puno tih sitnica tj zastita semena, telefoniranje, gorivo do njive itd... a sto se tice amortizacije, to bolje da se i ne pominje. Tacno mi sa jednog hektara ostaje jedan akumulator za traktor :osmeh:
 
Marko, mi pod hitno da zapatimo, sto kaze nas super moderator Matic, Kiskunfeledjhazi golubove, da ih pod'ranimo psenicom, pa kad ih uvalimo Arapima kao sokolove, da vi's kako se isplati sijati psenicu! :ideja:
 
Kada budemo u vecnoj meri imali svoje smestaje za robu nece moci tako lako da zaradjuju. Ono sto sam primetio je da ljudi su prezaduzeni i da masa ljudi je prodavala sa njive po bilo kojoj ceni.
 
Apsolutno se slazem i to je tako i u mom kraju,tesko da je i 10% ljudi doteralo psenicu kuci,sve odmah u mlinove,a mlinovi na jednoj rampi otkupljuju,a na drugoj kamioni tovare i odvoze istu tu psenicu po ka zna kojoj ceni....
A kod nas je jos veci problem sto ima ljudi koji imaju po 30,40,50 ari u vlasnistvu,obrade to i odmah sa njive prodaju usev,a takvih nije malo kod nas i oni najvise i uticu na to da otkupljivaci mogu da nas zavlace....
 
Kakvi smo, još nam je i dobro :osmeh:

Svi koji računaju utrošak goriva bez amortizacije gvožđa i svog rada (barem minimalac dnevnica) zavaravaju prvo sami sebe a onda daju i priliku trgovcima da rade sta hoće.

Računajte proizvodnu cenu po aktuelnim trzišnim cenama robe i usluga. Nije moguće da se traktori ne kvare, ne treba im zamena ulja, ne jedete za ceo dan oranja i slično... ispada da vecina racuna svoju dnevnicu i amortizaciju kao profit. Dajte zemlju u arendu i radite usluge, ispadne "profitabilnije" :osmeh:
 
Kada budemo u vecnoj meri imali svoje smestaje za robu nece moci tako lako da zaradjuju. Ono sto sam primetio je da ljudi su prezaduzeni i da masa ljudi je prodavala sa njive po bilo kojoj ceni.

To za zaduzenost je tacno,ali ipak se vidi da ljudi radije kupuju masine koje realno i nisu u mogucnosti da iskoriste umesto da za pocetak kupe malo jeftinije,vise iskoristive masine a razliku da uloze u silos ili sl...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh