Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
album.php
Pozdrav,pre nekih nedelju dana i ovih silnih kisa primetio sam na uzglavnici parcele(oko 4,5kj) mozda nekih pedesetak m u dubinu njive lemu koja je po duzini cepala listove i juce sam ponovo obilazio izlegla su se ona narandzasta jajasca zalepljena na listu a ima i dalje onih odraslih buba koje lete plus je i bolest napala mislim da je pepelnica prosarani listovi uzduzno ka vrhu pepeljastom bojom tek je krenula cini mi se(slikao sam nego slabo baratam sa postavljanjem slika na sajt). Sorta je Ingenio i nisam radio nikako tretman fungicidima samo korov, do sada je bio zdrav pa sam mislio provuci cu se do klasanja. Poceo je pomalo da klasa a mislio sam raditi cim prodje uskrs i kisa imam kupljen Falkon ali ne znam da li je on dobar i za Fuzarium klasa ili da ga mozda zamenim ili pomesam sa Duet ultra i nekim insekticidom . Sta mislite hoce li ga unistiti pepelnica i lema za narednih par dana dok ne uspem da ga tretiram i da li smem dodati rastvorenu Ureu desetak kg po kj.

Menjaj za Duet obavezno i ubaci fastak i čim se proleša, prskaj.Od ovih kiša bi trebalo da se zaustavi napad bube tako da nemoj puno da brineš,mada po ovom vremenu ne bi mogao ni da ulaziš u njivu da prskaš.Ja već par godina sa prvim tretmanom koristim insekticid,preventive radi,a nije neki veliki novčani izdatak.Za drugi tretman,podrazumeva se.Zato su sad ulaganja na pšenici skoro izjednačena sa repom,a nekad bila njajeftinija proizvodnja.
 
Sa cim Nikola ides drugu kombinaciju u prsakanju, ako nije problem da ponovis, negde si pre pisao...? :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Ili izbeci toplotni udar/talas, ili imati manji napad bolesti posle ovih kisa jer je prva zastita kasnije radjena i redji je sam usev?
 
Da li bi pomogao neki kristalon i odredjena kolicina KAN 27%. Oprskali bi je od korova i bolesti, ali da li je sada kasno ??. Inace ne gine joj posle ove kise plug i da se zaore kao zelena masa, i da se pripremi za setvu kukuruza ranijih grupa zrenja. Inace predusev kukuruz. Setva 22 novembra.
 
Bar da si slikao da vidimo koliko te palamide ima i kako izgleda usev, što se tiče korova možeš je prskati pod uslovom da nije isklasala ali palamidi će opet trebati 2-3 nedelje da ugine i bolovaće i usev sa njom , od bolesti je možeš isprskati a što se tiče prihrane jedino an ili kan ali je godilo da je razbačen pre ove kiše (ne prevelika količina đubriva) ili folijarno sa rastapanjem uree a može nešto i sa fosforom i malo kalijuma 2-3 puta ponoviti u razmacima od po 5-7dana, što se tiče preoravanja treba dobro usitniti te biljne ostatke pre oranja i opet je znak pitanja šta će biti (zavisi od padavina u daljem periodu), ovo što sam ti napisao je sve sa rezervom pošto bi najradije voleo da vidim parcelu onda bi moglo da se preciznije odredi koja od ovih solucija je najbezbolnija, najgore je kad treba prelomiti šta dalje.
 
Nije isklasala, daleko je ona od klasanja. Imam sliku iz Marta, pa ce mozda posluziti......
Uglavnom sada je zuta kao limun i ima mestimicno dosta palamide.

- - - - - - - - - -



Evo slike te psenice u Martu. Sada je dosta veca, ali bas zuta, a i palamida se razmnozila.
Koji nacin je najbezbolniji, zaoravanje ili vracanje iz mrtvih.....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh