Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam ostavio Apache, Nikol i Andino sa kojima sam zadovoljan.
I verovatno cu uvrstiti jos neka dva strana (jos nisam odlucio koja).
U planu je oko 30ha psenice i oko 10ha jecma...
 
Na tržištu će biti puno sorti da se čovek sludi ali će cene biti paprene.Mislim da ispod 45 neće biti ni jedne.Ove NS imaju najbolji kvalitet ali manje rode i kilavije su na bolesti i poleganje pa ću se ipak odlučiti za strane sorte.Muči me što sam ove godine bio rekorder u Mačvi i sad treba to i opravdati a svi gledaju u tebe i čekaju grešku u koracima.Trebalo bi sa 8,8 t da skočim bar na 9 t naredne godine ali biće teško...Pošto sam sejao KWS njihov promoter Perica mi je obećao da ono moje čašćenje pred dućanom njemu fakturišem i da će on platiti ali nisam sačuvo fiskalni račun pa sad nema ništa od toga.
a koju sortu si sejao?
 
Ostavili smo ns 40s za nekih 6 jutara. Za dva ćemo uzeti nešto od čega ćemo ostaviti za sledeću godinu. Najverovatnije euklid jer se dobro pokazao (sejali smo ranije).
 
KWS Basmati tretiran YQ,skup ali ako hoćeš biti rekorder severozapadne mačve,moraš tako raditi.Samo da me ne prozovu Zmaj od Noćaja.Sad me svi zaustavljaju kad dođem u selo i čestitaju,traže pivo pred dućanom,tako da mi se zarada polako topi.Dva dobra nikad nisu išla zajedno.
 
Neko je pisao da je imao 8.8t/ha a sledece puca na 9t. Samo jedan podatak. Vremenske prilike su nam isle na ruku za takve prinose. U prosecnoj godini u nasim uslovima proizvodnje mislim da je realno 6-7t/ha (pricam za Macvu i Vojvodinu, za pomoravlje ne znam). Sve preko 7t/ha je odlicno.
 
Taj sam sa 8,8 t.Mora se svake godine biti bolji i bolji,znači 9 pa 9.5 pa 10.Ako je mogao Nenadović na sremačkoj jako dobroj zemlj sa Zvezdanom da ima pre dve godine 10t,moram i ja pokušati u Mačvi na 30% lošijoj.Ima da idem u crkvu da palim sveću,da plaćam pivo pred dućanom ali 9t mora biti.Znam ja da je godina bila dobra za pšenicu,malo se šalim, ali kad me okak..o da probamo opet.
 
Nije fora u sveci, vec u vremenskim prilikama. Toplotni udar je kod nas problem broj 1.
 
Много волим ове изведене приносе,када се има пшеница на 0,5 ари али пак на једном хектару....мука је имати просек на 30 ,40 ха а за већу хектеражу да и не причам!
 
Fora je sto 2kj moze u praksi biti 2.2kj i odmah je prinos rekorderski kad je pogodna godina kao ova. Ne osporavam nikog, samo konstatujem. Jer i moje njive nisu tacne vec su y,xx kj/ha i tako racunam.
 
Ма код нас су имали огледи Синџента Моисон са 9,8т и 9,2 али мерених на вагу,али то није просек ..имао сам њиве са по 7 т али имао сам и са по 3,5 иста агротехника....просек је чудо једно!
 
Ali nije to ako je neko tamo pa tamo imao tolko tona sa tom sortom to nije sigurno da ćeš i ti imati.Ima sorti koji na nekim zemljištima uopšte ne uspevaju kod andina rekordni prinos mi je bio 32 meteri po jutru.Ja sam mislio da radim nešto pogrešno pa sam ga sejao u u istoj njivi sa apačem apač je dao 42 metera po jutru a andino je samo 28.Video sam da andino na mom zemljištu ne uspeva i to tri godine sam se mučio s njim ali samo samo trošio pare uzalud a gledam da kod nekih u bačkoj daje rekordne prinose.A skoro isti primer sam imao ove godine sa graindorom kod mene je dao 48 meteri po jutru a kod kolege u Jaši jedva je izvukao 40 a kod njega su sve njive dobro pođubrene stajnjakom a ja stajnjak ne bacam od nemam pojma kad.Tako da pazi da se ne zezneš.
 
Sve ste u pravu ali šta ću kad imam dve njive,jedna od 1,92 ha i na noj je sad soja, a druga od 2,2ha i na njoj bila ta rekordna pšenica.Nije mi deda više ostavio.Zavisi dosta od vremenskih prilika,sorti,zemlje,a i pune agrotehnike.Kad se sve to poklopi,dođe se do ovog rezultata.Samo što se ne poklopi svake godine,to je problem.
 
Fora je sto 2kj moze u praksi biti 2.2kj i odmah je prinos rekorderski kad je pogodna godina kao ova. Ne osporavam nikog, samo konstatujem. Jer i moje njive nisu tacne vec su y,xx kj/ha i tako racunam.
Kad se seje onda se prica o 2,3-2,4ha,kad se vrse to budu dva i prinosi sto rece ti rekordni :D ima takvih u mom kraju koliko hoces,obicno zaokruze,lakse im i zbog kombajna(mislim jeftinije)a i zbog boljeg roda :haha::haha::haha:
I onda ispadne kod pojedinih da imalju bolje prinose na 3kg uree,nego vi po vojvodini sto bacite i po 5-6kg djubriva :haha:
 
Dvometar naprevite i premerite njivu, a sada ima i Google Earth gde moze jos lakse da se izmeri prilicno precizno. Kada dugo orem, sejem itd steknem predstavu koliko mi vremena treba za sta i na osnovu toga mogu da zakljucim koliko je njiva veca nego sto je receno:ppozdrav:
 
Ево једне мале анегдоте, везано за мог ујку и његову соју. Подјебавао га један комшија како не ради добро, како му је соја у корову и шта ти ја знам и да ће имати мали принос. на шта му је ујко одговорио следеће: ''Џаба теби принос од 3т/јутру, када теби неће родити на твојих 5 јутара, к'о на мојих 146''....

Ја сам имао шаролик принос, од 3,3т/кј, па све до 4,5т/кј. Могло је и боље, али сам генерално задовољан са просечним приносом. Еуклид дао већи принос од Звездане.
 
ja sijem uvek original i vec godinama andino i nemenjam dobro ovogodisnji prinos preko 9 tona a bilo je i 10
 
Dvometar naprevite i premerite njivu, a sada ima i Google Earth gde moze jos lakse da se izmeri prilicno precizno. Kada dugo orem, sejem itd steknem predstavu koliko mi vremena treba za sta i na osnovu toga mogu da zakljucim koliko je njiva veca nego sto je receno:ppozdrav:

Upravo tako,milina jedna,samo treba znati broj parcele.Nije baš najpreciznija iz razloga jer jedan milimetar puno znači ali ako se uveća pa onda povuku sve četiri linije i okruži njiva,on izbaci jako preciznu površinu.Ja sam probao na mojoj nijvi i u jedan ar je bila greška u odnosu na posedovni list-222 ara.Kod mene su parcele bile 2269,1980,1979,2270 KO Noćaj u Mačvi pored S.Mitrovice.Zmajevka imala 8.330, vagonka 10.867 i komšija uzeo 420 kg sebi za seme.(19.617/222=8.836).Drugome dao I reprodukciju a ja kupujem tri puta skuplju semensku pšenicu ali je ona tretirana YQ i mnogo bolje selektovana.Sve u svemu,mislim da ipak vredi uzeti original seme.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh