EHR hidraulika na traktorima

dalibor79

Član
Učlanjen(a)
2 Jan 2010
Poruka
724
Lokacija
ruma
konkretno me interesuje princip rada EHR hiraulike na grotronu pogledajte na slici ,znaci za sta sluzi koje dugme kao se steluje itd...unapred hvala svima
2hyutza.jpg

23kw8xv.jpg
 
Gornji šalter ako idemo od gore prema dole: 1. Transportni položaj
2. Podizajne hidraulike u radu
3. Stop odnosno neutral
4. Spuštanje hidraulike sa elektronskom kontrolom što
znači da na ovom položaju može i da spušta i da podiže
ovisno od parametara koje EHR dobija sa senzora.
5.Ova funkcija nema na većini traktora ali verovatno znač
krajni donji položaj hidraulike bez posebne regulacije.
Donja slika,gornji potenciometar levo: sa njim se podešava opseg rada hidraulike odnosno sa njim se može ograničiti donje dubina rada bez obzira koliko se veliki potenciometar podesi.
gornji pot. desno: sa njim se podešava brzina rada hidraulike odnosno kojom će brzinom da podiže i spušta.
donji pot. levo: to je glavni potenciometar za podešavanje dubine odnosno npr.kojom dubinom oreš(netreba
ti točak na plugu)
donji pot.desno: on podešava maximalnu gornju visinu hidraulke jer ovisno od priključnog oruđa max.
visina nije uvek ista.Na ovu komandu uvak treba posebno obratiti pažnju radi sopstvene
sigurnosti.
Ako ti bude trebalo još neka informacija molim te napiši kompletne podatke o traktoru.(godište,tip,koji ima EHR(c,d,e) isve što znaš o njemu.
POZDRAV.
 
dal potrebno tolko elektronike za hidrauliku? jest dobra stvar imati komande na blatobranima za dizanje i spuštanje kod kačenja oruđa ali ...kad elektronika zajebe(od vode ,blata) ima li mogućnosti podići oruđu na neki način?iili čekati servis ?
 
Gornja slika prikazuje prekidac za podizanje i spustanje podiznih poluga hidraulike i polozaj STOP da se u svakom momentu moze zaustaviti.Crveni prekidac je za zakljucavanje EHR u transportnom polozaju da se prikljucni uredjaj ne bi spustio u toku transporta.
Donja slika:potenciometar gore levo je kontrlola polozaja i kontrola vuce.Svi ovi traktori imaju senzore i to za kontrolu vuce na donjim traktorskim polugama i za kontrolu polozaja na osovini za podizanje donjih traktorskih poluga.Sto se podesavanja tice kod recimo oranja krene se od srednjeg polozaja odnosno od mesovite kontrole pa se u zavisnosti da li traktor proklizava pomeramo ka manjoj vrednosti regulacije vuce, a vecoj regulaciji polozaja.Kada, recimo koristimo rasipac min. djubriva postavimo ga na maksimalnu vrednost za regulaciju polozaja itd.
Potecniometar gore desno odredjuje brzinu spustanja donjih traktorskih poluga.Ovo je bitno kada se nosi teska masina smanji se brzina spustanja da se nebi prikljucna masina naglo spustila na zemlju jer moze doci do ostecenja iste.
Potenciometar dole desno ogranicava visinu podizanja donjih traktorskih polozaja (vazno kod masina koje koriste prikljucno vratilo ...)
Potenciometar dole levo i najveci se koristi za odredjivanje zadate dubine oranja, dubine rada setvospremaca bez tockova ... .To se postize u kombinaciji sa potenciometrom za kontrolu polozaja i vuce.Na njemu postoje brojevi od 2 do 10 (2 plitko 10 duboko) kojima se odredjuje dubina.Ako se potenciometar okrene do kraja suprotno kazaljci na satu dolazi u polozaj F.Ovaj polozaj je ''plivajuci'' polozaj hidraulika.U ovom polozaju se recimo nosi sejalica jer se ona oslanja na sopsvene tockove i mora biti ''slobodna'' sto se tice hidraulika.
@Deni
Da li je potrebno toliko elektronike to neznam ali da je svi imaju to znam i da kada pocne da blja onda cekas servis jer nema drugog nacina da podignes hidraulik posto elektro ventilima upravlja kompijuter. :cao:
 
Mislim da na MF 3120 postoji mogućnost da se podigne orudje ako osnovne komand EHR brljaju.Slikaću deo gde se nalazi taj segment za ručno dizanje ,pa ćemo videti da li je to kako su meni objasnili.
Post je spojen: [time]1266140125[/time]
_________________________________________________
Evo tog segmenta.
2afedtl.jpg
Pritiskom na deo koji je obložen gumom ,poluge hidraulika se podignu.Taj deo se nalazi ovde
212s37m.jpg
 
POzdrav svima donja slika donji levi krug koji se okrece ima ispod sebe jedan prsten koji se vidi samo jedan deo (sivi sa crvenom crtom na sebi),pitanje?koja je njegova uloga
 
@dalibor79
sa tim sivim prstenom ogranicis maksimalnu dubinu recimo oranja,dok sa gornjim mozes u toku rada da menjas dubinu i ako bi dosao do mesta gde si ogranicio dalje nemozes da pomeras gornji obrtni prsten. :cao:

@kiraj
na tom Vasem traktoru je to dobro reseno kod nekih je isto moguce stim sto morate da skinete gornji deo elektroventila i odvijacem (srafcigerom) odrcete dok se ne podignu poluge.Medjutim kod nekih traktora ovaj ventil nije pristupacan pa se ceka servis. :D
 
Potrebna mi je pomoc u vezi EHR na Armatrac 1104 lux traktoru,konkretno me zanima da li postoji neutral polozaj,ladno nisam dobio nikakvo uputstvo a sve je poorano i nemam gde da isprobam a ne mogu da cekam do sledece jeseni,kopka me.
 
Kod Bosovog EHR uredjaja imas STOP polozaj u kom poluge miruju. Sad bas gledam slike Arminog EHR-a, isti je kao kod mene na Claasu. Da li moras da ga resetujes svaki put kad upalis traktor?
 
A kako se resetuje ja na maseju kod svakog paljenja treba prekidač da prebacim za dizanje da bi ugasio lampicu i tako je to od kako je kupljen sad ne znam dal je to normalno ali sve mu radi od hidraulike svaki prekidač i potenciometar.
 
Kod Bosovog EHR uredjaja imas STOP polozaj u kom poluge miruju. Sad bas gledam slike Arminog EHR-a, isti je kao kod mene na Claasu. Da li moras da ga resetujes svaki put kad upalis traktor?
Sve je to isto jer je to sve Bosov EHR,ukupno sam koristio pola sata hidrauliku i koliko sam skontao trebalo bi da kad se traktor gasi i pali bude na STOP polozaju onda sve normalno radi.Kad sam juce otkacio plug ugasio sam ga za momenat na polozaju za spustanje i kad sam upalio nije hteo vise da dize poluge,ranije sam vozio traktore sa cistom mehanikom i nemam pojma u vezi EHR-a,drugar koji ima 3 traktora sa EHR mi je nesto objasnio ali nisam ga bas najbolje shvatio pa mi treba neko objasnjenje za sve funkcije jer ovi iz Agrotecha nemaju nikakvo uputstvo.
 
Kod mene nema veze u kom položaju ostavim komande hidraulika kada gasim traktor.Posle paljenja traktora ako hoću da koristim hidrauliku ,obavezno moram prekidač da aktiviram na dizanje ,posle sve radi.

- - - - - - - - - -

MF 3120 je u pitanju.
 
2w7pa4o.jpg
[/IMG]
Kako da namestim da poteznice budu u neutralu,ne blokirane i ako moze malo opsirnije objasnjenje za komplet koriscenje EHR-a...
 
Imas na belarusu recimo MTZ1221 koji ima bosh EHR identicnu komandu kao ova sa slike , pokusaj naci prevedeno uputstvo sa ruskog , znam da ima jer sam citao ali na engleskom ima cak obradjeni i greske i sta raditi kod prekomernog zagrevanja ulja hidraulike pa na dalje.
 
Na tom EHR hidrauliku ne postoji neutral polozaj. Ako hoces da su ti poluge slobodne onda ga stavis na spustanje jer su na traktorima sa tim Bosovim EHR-om klipovi za poluge jednosmerni i onda je sistem slobodan kao kod IMT-a recimo. Na Claas Axosu pri prvom paljenju i posle svakog stiskanja spoljnih dugmadi za hidraulik unutrasnja komanda mora da se resetuje. U transportnom polozaju se uvek drze poluge na dizanju i stisne se dugme na kom su nacrtana ramena poluga i ima pored lampica koja sija kad to radi. Granicnik za dizanje je mali tockic levi, granicnik za spustanje je veliki do prekidaca za dizanje, brzina spustanja je skroz desni tockic a taj sto je zumiran je regulator otpora vuce. Ja sam ove sezone sve orao bez tocka i taj tockic sam zavrnuo skroz desno jer nisam hteo da mi dubina osciluje kad njiva ima bregova i dolova.
 
Na tom EHR hidrauliku ne postoji neutral polozaj. Ako hoces da su ti poluge slobodne onda ga stavis na spustanje jer su na traktorima sa tim Bosovim EHR-om klipovi za poluge jednosmerni i onda je sistem slobodan kao kod IMT-a recimo. Na Claas Axosu pri prvom paljenju i posle svakog stiskanja spoljnih dugmadi za hidraulik unutrasnja komanda mora da se resetuje. U transportnom polozaju se uvek drze poluge na dizanju i stisne se dugme na kom su nacrtana ramena poluga i ima pored lampica koja sija kad to radi. Granicnik za dizanje je mali tockic levi, granicnik za spustanje je veliki do prekidaca za dizanje, brzina spustanja je skroz desni tockic a taj sto je zumiran je regulator otpora vuce. Ja sam ove sezone sve orao bez tocka i taj tockic sam zavrnuo skroz desno jer nisam hteo da mi dubina osciluje kad njiva ima bregova i dolova.
Jasne su mi bile komande na tockicima ali mi nije bilo jasno kako orati sa tockom,koja je poenta tocka ako stalno radi plivajuci i hidraulika drzi plug.Znaci sa tockom na plugu polozaj rucice treba da je uvek za spustanje?Glavni problem u mom pokusaju oranja je izgleda i bio taj zumirani tockic,bio je zavrnut skroz levo i svaki prohod je bio druge dubine,ipak sam trebao stelovati sve to na normalnoj njivi a ne basti dugackoj 60 metara u kojoj ima 4 panja...
 
Nazad
Vrh