Navigacija u poljoprivredi

Druže da li može ovakva navigacija da se iskoristi u poljoprivredi? https://static.garmincdn.com/pumac/GPS45_OwnersManual.pdf
Kupio sam je jako jeftino i pokušao sam da je iskoristim tako što sam je pri razbacivanju uree u žitu ubacio u traktor i nadao sam se da će zapamtiti putanju kojom sam se kretao kroz stalne tragove, a kasnije bih tu putanju iskoristio opet za razbacivanje veštaka ali ovog puta u sledećoj kulturi tj po oranju kada nemam nikakav orijentir ni redove da mogu brojati.... E sad problematika je što ona jeste zapamtila putanju ali na malom displeju se to nekako pomešalo i nisu ostale prave linije,nego je sve nekako zbrkano.... Da li bi se uredjaj mogao priključiti na nešto sa većim displejom ili se možda može povećati preciznost pa da mi ostane jasnija putanja. Nadam se da ti je jasno šta me muči... Nisam mogao komplikovanije pitati. :osmeh:
 
Molim za iskren,prijateljski savet.
Da li postoji navigacija,koja pamti gde su njive,i koja odredjuje pravac kretanja u njivi?,ali bez autopilota,zanima me najjeftinija varijanta
Imamo njive na 11 mesta,problem je sto ne mogu da razaznam koja je moja i dokle je sklad,jer komsije cesto odoravaju
 
Molim za iskren,prijateljski savet.
Da li postoji navigacija,koja pamti gde su njive,i koja odredjuje pravac kretanja u njivi?,ali bez autopilota,zanima me najjeftinija varijanta
Imamo njive na 11 mesta,problem je sto ne mogu da razaznam koja je moja i dokle je sklad,jer komsije cesto odoravaju
nema bez doplate signala!
 
Kakva navigacija, kakvi bakrači, imaš 11 parcela. Verovatno si početnik u ovome, ali kad budeš radio u njima, prepoznaćeš svoj rad. Za prvu pomoć ti može poslužiti Google Maps iz telefona. Napraviš nalog ako nemaš i kad stigneš na parcelu memorišeš lokaciju. Što se sklada/međe tiče, u oranju možeš napraviti sebi neki znak- neko ide u rikverc i tragovima guma označi sebi 5m, to čisto da se orijentišeš ako je neko secnuo. Drugo, možda i bolje rešenje ti je da, kad oreš prvu vrstu, kad si nekih 20m do kraja podigneš plug i bar 2m ne oreš, dakle ostaviš ovršene stabiljke neprevrnute u brazdu, posle samo spustiš plug i oreš do puta normalno. To radiš u sve 4 tačke i tako znaš da ti je ostao taj prvi red neoran od komšija. U proleće možeš lako setvospremačem da pređeš preko toga, ta neorana površina je zanemariva. :cao:
 
Radim vec dugo (4 godine),doduse uz pomoc tate,jos uvek ucim...Imam problem da odredim pravac,tu mi treba pomoc tj. navigacija da bih bio samostalan. Jedan komsija...sa njime ide njegova mama i zena stoji na sklad i drzi letvu sa najlonom na vrhu,ja se razmisljam pa nisam valjda dotle dosao...mada nije losa ideja to za letvu:D
Izlio bih ja betonske stubice i postavio na sklad,ali kako cu kad nije geometar merio,jer komsije ce odma da pitaju "jel si merio",ako kazem da nisam oni ce to da izvale i opet da teraju po svom.Znamo tacne mere na svim njivama,ali dzaba...
 
Najjeftinije je platiti geometra,cist racun,za pravac ili imas imas talenta ili ne,mada puno utice i dobar traktorna drzanje pravca..

- - - - - - - - - -

Ima prica kako se jedan uhvatio busena da mu bude marker za pravac,kad se priblizio marker odskakuto,ono bila vrana..nije komsija lud sto vodi zenu,a mozda nece da je ostavi kuci samu..
 
Radim vec dugo (4 godine),doduse uz pomoc tate,jos uvek ucim...Imam problem da odredim pravac,tu mi treba pomoc tj. navigacija da bih bio samostalan. Jedan komsija...sa njime ide njegova mama i zena stoji na sklad i drzi letvu sa najlonom na vrhu,ja se razmisljam pa nisam valjda dotle dosao...mada nije losa ideja to za letvu:D
Izlio bih ja betonske stubice i postavio na sklad,ali kako cu kad nije geometar merio,jer komsije ce odma da pitaju "jel si merio",ako kazem da nisam oni ce to da izvale i opet da teraju po svom.Znamo tacne mere na svim njivama,ali dzaba...
Prvi prohod proteraj sa ugasenom turbinom, zatim upali i vrati tim tragom al uz korekciju.....
 
Samo se potrudi da spremis sto pravije nuz komsiju i eto ti pravca.Jako puno ljudi prati trag od spremanja pa tako i iskrivi setvu.
 
Sta trenutno ima u ponudi od navigacijama i po kojim cenama. Nesto za bacanje vestaka, prskanje i te grublje radove.
 
Malo skuplja varijanta od EZ 250,a mislim da je bolja, Farmnavigator G7 easy. Košta oko 170.000 u Vrbasu ali verovatno ima i u Bačkom Jarku.
 
Kako to da braća Kinezi nisu počeli da proizvode navigacije po nekim realnim cenama?
Ili možda već ima, ali nismo čuli? Na Aliexpresu i sličnim mestima...
 
Kupio sam auto pilot motor drajv, čekam podatke o geometarskim tačkama pa da mi serviseri formiraju parcele u navigaciji
 
Nazad
Vrh