Navigacija u poljoprivredi

Farmer II je napisao(la):
Znači ništa od toga , ko da su od zlata :udri: :udri: A baš sam se ponado, delovalo mi da može, mislim u današnje vreme ovolke tehnologije , da postoji neki jeftin uređaj koji će da mi pokaže koordinate neke tačke.
Hvala na odgovoru kolega :cao:

ako nemora bas u centimetar da bude precizan onda ih ima po daleko jeftinijim cenama.
http://www.amazon.de/Garmin-010-006...V0CE/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1292102689&sr=8-1

http://www.garmin.com/de/products/outdoor/
 
Razgovarali smo o tome na prezentaciji, ja mislim da onaj ko ima traktor od 20000-30000 evra treba da ima i navigaciju, i to onu što sama pomera volan i drži pravac. Moji sagovornici su rekli da to nije potrebno. Šta ostali misle o tome?
 
pa ko radi mnogo zemlje i ima velike površine njemu se sigurno isplati a mi koi imamo više manjih parcela mislim da nije potrebna navigacija jer mi se ne vrtimo po njivi 100 puta pa da imamo puno preklopa što se tiče prskanja a za sejanje,špartanje,vršidbu,branje,oranje i pripremu mislim da nije potrebna to je moje viđenje stvari
 
@ Farmer II

Taj problem oko nalaska međe je i mene zaokupljao. Svojevremeno sam baš zbog toga napravio metal detektor kako bih lakše nalazio među jer su međe obično betonski stubići koji u sebi sadrže armaturu a ja sam na moje njive obično ukucavao neku cev na tačku međe.

Lepo sam ja taj detektor napravio, dobro je radio u eksperimentalnim uslovima (kod mene na travnjaku) ali u njivi je bio neupotrebljiv. Uspeo sam svega nekoliko puta da nađem među uz pomoć njega. Šta mislite zašto?

Odgovor je da je detektor pištao bukvalno svuda gde sam ga spustio na zemlju. To je da čovek ne poveruje šta sve ima u zemlji, od eksera, kojekakvih žica, potkovica :sreca: , pa sve do konzervi i folija sa ambalaže od pašteta i čaša kiselog mleka i jogurta. Bilo je otprilike ovako, krenem sa detektorom, on zapišti a ja ašov u ruke i kopaj, kad ono karika od lanca. Krenem dalje on pišti, dole neka žica, opet dalje on pišti ja kopam a dole folija sa čaše kiselog mleka... I tako prekopam više nego da sam kopao samo tamo gde pretpostavljam da jeste. Posle sam od svih komšija, i njihovih komšija, i komšijinih komšija :D saznao tačne površine njihovih njiva i tako izračunao širine njihovih parcela. Sad kad tražim među (obično pred sejanje za izvlačenje pravca), pogledam ima li gde da se vidi kamen međaš od susednih parcela i onda trakom odmerim gde bi trebala da je moja međa.
 
:haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:

dobro si me nasmejao ,
ali je to ustvari zalosno koliko djubreta ima ispod povrsine.

Zar nije lakse jednom izvesti geometra da razmeri njive , postavi se kamen medjas i kraj mucnom trazenju svake godine ?
 
Pa taj kamen postoji, samo desi se da bude zatrpan zemljom, preduboko ukopan, "pobegne" lenija, izoran i sl.
 
Ja imam govornu navigaciju u autu koja kosta 250eura nekad je koristim ali rijetko to sam radi zene uzeo kad je sama u gradu za volanom a dijeca u autu pa eto da se lakse e sad koliko je precizna u centimetrima neznam.Imam Nokiu mob.N95 i isto super radi u gradu sa autom kad sam,pokusao sam ukucati pijesacku navigaciju u Rijeci tacno me pred prag vodi e sad opet dal je u centimetar tacna to neznam jer nama sanse da to provijerim.Ima nekih mijesta manjih(zabacenih) gdje ima samo par ulica naravno glavna je tu i par sporednih tu nisam pokusavao pijesacku navigaciju koristiti.
 
koliko se meni čini da te auto navigacije rade samo u urbanim područijima znači u njihovim karticama su samo kategorisani putevi dok ovih naših puteva po polju nema jedino ako postoje i te karte pa da se ubace jer sam video da kada sa tom navigacijom skreneš sa puta on ti nedaje nikave informacije nego je sve zeleno na displeju
 
O ovome sam govorio, mislim da ovo vredi imati. Kad Kinezi budu videli da ovo nama treba biće to puno jeftinije.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=K4zP3ZJEHS8[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LxwGx6Jqxps[/youtube]

Zaboravio sam da dodam i da ova firma pravi i sistem koji se priključi direktno na orbitrol, onda nema ovaj elektromotor kod volana. Prednost kod ovog sistema sa elektromotorom je što može brzo da se prebaci na drugi traktor ili kombajn.
 
jebes ti to,ako majstor jede masan burek,pa ta mast kane na taj tockic,to proklizi ocas posla!
 
Mi balkanci kakvi smo da imamo malo vise elektronicara pa mi bi odavno napravili robote koji oru,siju,kopaju,sumu sijeku i sve te malo teze poslove,ali sta ces kod nas manje vise svi elektronicari i izumitelji nedolaze do izrazaja i kad dodju ili nemaju scim ili im treba brdo papira da to sve potkrepe pare da "podmazu" a to nemaju ili odu ljudi fino van za tudju kompaniju raditi.
 
Za sta vam realno treba navigacija?
Prskanje? postoje redovi osim prskanja "na crno"
Sejanje? porebna je velika preciznost ::novac:: ::novac::
Oranje ? ? ?
Vrsidbu
Za sisteme sa velikom preciznoscu treba izdvojiti jaaakooo mnogo ::novac::
Malo detalja nece naskoditi:
xp4p02.jpg

33ygdqv.jpg

uc38p.jpg

2ustp5l.jpg

Post je spojen: [time]1292166124[/time]
_________________________________________________
Obratite paznju na cenu uredjaja i da li koriste korekcioni signal posto se i to placa na godisnjem nivou
zjb5zs.jpg

Post je spojen: [time]1292191464[/time]
_________________________________________________
naravno cene su u evricima ::novac:: :spavam:
 
Ima li koga da je kupio ili koristi GPS EZ-Guide 250?
Gleda sam manual na njihovom sajtu i mogu vam reći da mi se veoma svideo.Dobro bi došao za prskanje i prihranu ciklonima na većim parcelama i na onim nepravilnog oblika.
Kako im se kreću cene?
 
Sta ce nam navigacija to treba amerikancima rusima i australijancima kad upadnu u njivu od 100 ektara da se ne izgube
 
Ulete oni i u punuuno veće njive,mi tu u Vojvodini imamo i 30-50hektara table,tako da možda netreba neko da priča u množini,ja mislim da svako treba za sebe da se izjasni,ni meni nije nužno,živim bez toga,i verovatno ću i dalje živeti bez navigacije,jedno vreme,da ga j...,radije ću dati 1500evra za kamionsku prikolicu nego za navigaciju,a verovatno će mi i više biti od koristi,ali ima nas i takvih kome je nužno! I za mobilni sam imao takvo mišljenje '97.e,pa '99.e kupio ipak,i postalo je NUŽNO ZLO
 
Nazad
Vrh