Navigacija u poljoprivredi

tomybrzic je napisao(la):
ma to bi trebalo biti naj vise 300-400 eura i tad bi nama svima manje vise pasalo jer sve vise od toga je puno nama manjima ili malima, s obzirom da mi mladzi cemo jedini to koristiti jer malo tko od starijih ili starih poljoprivrednika uopce zna sta je to navigacija a kamoli da se i sami koriste njome, jer za njih je bauk i mobitel a ne ovo mada je ovo ista stvar, nemislim da neznaju ili da nebi znali ali nezele se jednostavno prilagoditi novim stvarima i olaksati si posao, jer kad nekom takvom spomenes navigaciju u poljoprivredi onda vele, ma vi nebiste radili neg sam sijedili i sve bi na dugme, :haha: :haha: :haha: :haha:
Što mi ovo deluje poznato!
 
Zvao sam tu firmu što zastupa TRIMBLE navigaciju pre 7-8 meseci i mislim da je TRIMBLE 250 bila oko 1800€, TRIMBLE 500 oko 2700€ a varijanta da traktor sam drži pravac oko 4500€. Možda je do sad došlo do promena cena ali nemoj te me držati za reč. :cao:
 
Verovatno može samo na one sa servo volanom.Na mehanički volan nema šanse.
Običan prosečan čovek nema smisla da daje za nju ni 100 e a kamoli par hiljada.
za naše prosečne njive,dovoljne su pedantne i uredne medje,i kao što ja imam na svakoj njivi,ukopane cevi u putu(po nekoliko cevi po celoj širini njive,zavisi koliko je široka) u koje postavljam svetleće markire.I nema greške,ni za prskanje ni za ciklon.
glupo je celog života raditi i rmbačiti za one koji stalno izmišljaju kojekakve novotarije,a koje nisu neophodne.
A to dali će komšija odorati,nema veze sa navigacijom.Ako je đubre,a ne čovek(kao što imam jednog),hoće,bez obzira na tehniku.
 
mityoo je napisao(la):
tomybrzic je napisao(la):
ma to bi trebalo biti naj vise 300-400 eura i tad bi nama svima manje vise pasalo jer sve vise od toga je puno nama manjima ili malima, s obzirom da mi mladzi cemo jedini to koristiti jer malo tko od starijih ili starih poljoprivrednika uopce zna sta je to navigacija a kamoli da se i sami koriste njome, jer za njih je bauk i mobitel a ne ovo mada je ovo ista stvar, nemislim da neznaju ili da nebi znali ali nezele se jednostavno prilagoditi novim stvarima i olaksati si posao, jer kad nekom takvom spomenes navigaciju u poljoprivredi onda vele, ma vi nebiste radili neg sam sijedili i sve bi na dugme, :haha: :haha: :haha: :haha:
Što mi ovo deluje poznato!
vijerojatno imas takvog jednog u komšiluku, he he he he................
 
Jednom je jedan čovek rekao pa zašto ne teraš komšiju u p.... m...... čim te toliko nervira, a on mu je na to odgovorio ja sam ga već odavno terao u p... m... samo dok uhvati pravac, e tako i mi dok uhvatimo pravac sa navigacijom, a posle nema problema.
 
Moze li taj GPS da se koristi za operacije u setvi,tanjiranju ,oranju ?
Kolika je tolerancija 5,10 20cm ili vise?
Moze li da se izmeri povrsina njive? :ppozdrav:
 
Ja mislim da GPS nema toliku preciznost od 5 cm, 10 cm nego je njegova tolerancija promašaja 5 m. Novi sateliti za navigaciju pod imenom Galileo (Europski projekt) koji su jednim djelom lansirani i još uvijek se lansiraju imat će toleranciju od 5 cm. znači tolika će biti maksimalna mogućnost pogreške. O ove sam nekad čito i slušo emisije na televiziji, ako griješim neka me netko ispravi.
 
Koji će mi bog to u traktoru kad su mi parcele sve od jutro-dva, ne mogu na njima ni čačkalicu izgubit a da ju ne nađem poslje.

hint za tfs-a: Pročitaj makar mali pravilnik s ljeve strane prilikom postanja.
 
GPS nije losa stavka...
ali u srbiji krajnje neisplativa, i nepotrebna samim tim
posto je ipak ovo forum treba i o tome priceti, lepo je znati, i biti upucen...

@tfs: da nisi ti pripadnik zelenih? cini mi se juce sam dobio pisamce sa reklamom za GPS, nude cak i besplatno isprobavanje...
 
Ako postoje GPS koordinate medja moze se lako i bez svadje odrediti ko je kome 'odoro koji red kukuruza :haha:
 
Gledao sam skoro po oglasima i prodavnicama i ima dosta pristupačnih GPS uređaja (po ceni naravno, jer samo to i gledam :haha: ), koji su namenjeni za korišćenje u autu, jelda, da zna da se snađe u lavirintu puteva.
I zapitam se, jel bi to moglo nekako da se iskoristi za tačno određivanje međe na njivama, mislim da mi pokazuje npr g.širinu i g.dužinu na ekrančetu, i da tako može lakše da se pronađe gde je bio kamen(koji je moj vredni komšija na njivi tako krvnički zakopao) koji označava među. Koliko su ti uređaji precizni, jer za ovo je potrebna solidna preciznost? :sta:
 
Ti uredjaji koji se koriste za navigaciju u kolima nisu precizni, imaju grešku od 5-10 metara.
Čak i uredjaji za navigaciju traktora Trimble u osnovnoj verziji imaju 15-20 cm greške. Za skuplju verziju se plaća pretplata za neki bolji signal 7,5-12,5 cm, a najskuplja verzija ima i fiksnu antenu, onda ima 2,5 cm greške. Najjeftiniji uredjaj košta 2000 evra, a za najskuplji nisam smeo ni da pitam. ::namigivanje::
 
Znači ništa od toga , ko da su od zlata :udri: :udri: A baš sam se ponado, delovalo mi da može, mislim u današnje vreme ovolke tehnologije , da postoji neki jeftin uređaj koji će da mi pokaže koordinate neke tačke.
Hvala na odgovoru kolega :cao:
 
zorancile je napisao(la):
Ti uredjaji koji se koriste za navigaciju u kolima nisu precizni, imaju grešku od 5-10 metara.
Čak i uredjaji za navigaciju traktora Trimble u osnovnoj verziji imaju 15-20 cm greške. Za skuplju verziju se plaća pretplata za neki bolji signal 7,5-12,5 cm, a najskuplja verzija ima i fiksnu antenu, onda ima 2,5 cm greške. Najjeftiniji uredjaj košta 2000 evra, a za najskuplji nisam smeo ni da pitam. ::namigivanje::
nema sta sve si zapamtio! :D
 
Nazad
Vrh