Navigacija u poljoprivredi

glavas

Član
Učlanjen(a)
9 Jan 2010
Poruka
154
Lokacija
Novi Becej
Zanima me da li neko ima navigaciju,ili je imao priliku da je vidi.Vasi utisci!
EZ-250.jpg
 
paa samo na sajmu jd ako je veca parcela ima smisla zbog preciznog preklapanja prohoda automatski se stedi vreme i novac u prskanju zitarica isto preciznost u 5cm ako vec nije i manja to nas ceka samo da se ukrupni zemljiste i smanji cena tih cudesa :bravo:
 
pazi sad, navigacija kao sto je poznajemo, je po meni potpuno bespotrebna u poljoprivredi. svi mi znamo gde su nam njive i kako do njih da dodjemo. ali, ono sto je svakako zanimljivo je koncept precizne poljoprivrede i GIS-a (geoinformacionih sistema). pa ako lepo na kombajnu imamo mogucnost da pratimo prinos po celoj parceli, onda cemo moci da napravimo kartu prinosa. ako uradimo analizu zemljista, pa to lepo ubacimo u GPS i napravimo kartu imacemo kartu hranljivih elemenata. i jos tako ponesto. pa kad imamo sve te karte, opet to mozemo da ubacimo u "navigaciju" i da odradimo npr. prihranu po potrebi na parceli. ima jos korisnih primera.
 
Pa ovde i nije reč o dolasku na njivu nego o uklapanju prohoda, urađenoj površini, brzini kretanja učinku itd. Sve zavisi od modela.
 
mims je napisao(la):
Pa ovde i nije reč o dolasku na njivu nego o uklapanju prohoda, urađenoj površini, brzini kretanja učinku itd. Sve zavisi od modela.

ama znam, samo sam hteo da kazem da su ti sitemi mnogo sveobuhvatniji od same "navigacije". ako je samo navigacija ko u automobilu onda nema mnogo svrhe

case ih je napisao(la):
Glavno pitanje:
Koliko to kosta? ::namigivanje::

ko sto si napisao pare nisu problem, para nema
 
mims slazem se sa tobom a cene sa sajma najnoviji model valjda 11000 eura ako dobro pamtim
 
Ja sam mislio na poklapanje prohoda prilikom prskanja i bacanja djubriva,a ne da mi traktor ili kombajn sami rade a ja da sedim skrstenih ruku ::namigivanje::
 
glavas je napisao(la):
Ja sam mislio na poklapanje prohoda prilikom prskanja i bacanja djubriva,a ne da mi traktor ili kombajn sami rade a ja da sedim skrstenih ruku ::namigivanje::
ovo bi i mene zanimalo najvise
 
glavas je napisao(la):
Ja sam mislio na poklapanje prohoda prilikom prskanja i bacanja djubriva,a ne da mi traktor ili kombajn sami rade a ja da sedim skrstenih ruku ::namigivanje::
ko je rekao da ce sami da rade?
 
Pa te skuplje za 11000e same drze pravac,samo na kraju njive je potrebno da vozac okrene masinu u nov prohod a zatim one dalje upravljaju,njihovo odstupanje je do 2cm.Mene konkretno interesuje 15-20cm preciznisti sto mi je potrebno za prskanje i djubrenje!
 
becarina pusta zna jednog naseg prijatelje koji je iz topolja kod slavonskog broda i on mi je prico da ima nekaku navigaciju koju je platio 15 000 kuna ili 2000 i koji euro i veli da je prezadovoljan sa njom, a koristi ju za bacanje gnoiva i za prskanje a o kakoj se navigaciji radi nisam ga bas puno ispitivo ali je investicija njemu isplativa jer radi preko 300 hektara zemlje i samo na bacanju gnoiva ce da ustedi za nju u prvoj godini da nekazem na prvi 100 hektara... nebi ni nama malima bila od viska samo da je barem velika njiva a ne 4-5 jutara ili cak i manje..... ja sam osobno za noviiju tehnologiju u ratarstvu ali nisam za velike cijene istih jer nama malima nisu bas povoljne a niti pristupacne upravo po cijenama....
 
Isplativo u svakom slucaju, i za male i za veće posede (velikim će se isplatiti u prvoj godini a malim za 2-3)... to će biti standardna oprema za godinu-dve-tri... bar ti osnovni modeli koji su za sad još uvek ::novac:: ::novac:: ::novac:: sto novaca :)
Čim padne cena na 1000e kupujem :)
 
IPON je napisao(la):
Isplativo u svakom slucaju, i za male i za veće posede (velikim će se isplatiti u prvoj godini a malim za 2-3)... to će biti standardna oprema za godinu-dve-tri... bar ti osnovni modeli koji su za sad još uvek ::novac:: ::novac:: ::novac:: sto novaca :)
Čim padne cena na 1000e kupujem :)
mislim da mora biti i manje da bih si ju priustili ali i 1000 eura nije toliko strasno pogotovo ako donosi ustedu i naravno olaksava sami posao, znaci nema vise markiranata i koracanja na uvratina....... kod nas kako su poceli uskladzivanje zakona za ulazak u evropsku uniju biti ce i prije tko od nas relativno mali uspije prezivjeti financiski do ulaska u uniju, jer kako su nas krenuli derati necemo imati niti za osnovno a kamoli navigaciju, heh nadam se da grijesim.....
 
bila kod nas u selu prezentacija "Johanovih" traktora...mislili su da cemo kupovati nesto :haha: njihovo satelitsko navodjenje kosta 1850 evra, ali on samo pokazuje gde treba voziti(8m 12m 24m itd.) i pise na njemu "john deere"
a bilo je na poljporivednom sajmu i za 800 evra...
:ppozdrav:
 
šta je sa ostalim proizvodjačima... trimble,teejet,topcon,GreenStar(John Deere, jako dobar ali kod nas besmisleno skup)
Za sad Trimbl nudi najviše za optimalnu cenu... sledece godine ce konkurencija biti veća, samim tim i cene će (nadam se) pasti...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ti4xi7p5stI[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=njRaU0IyoHQ[/youtube]
 
ma to bi trebalo biti naj vise 300-400 eura i tad bi nama svima manje vise pasalo jer sve vise od toga je puno nama manjima ili malima, s obzirom da mi mladzi cemo jedini to koristiti jer malo tko od starijih ili starih poljoprivrednika uopce zna sta je to navigacija a kamoli da se i sami koriste njome, jer za njih je bauk i mobitel a ne ovo mada je ovo ista stvar, nemislim da neznaju ili da nebi znali ali nezele se jednostavno prilagoditi novim stvarima i olaksati si posao, jer kad nekom takvom spomenes navigaciju u poljoprivredi onda vele, ma vi nebiste radili neg sam sijedili i sve bi na dugme, :haha: :haha: :haha: :haha:
 
Nazad
Vrh