Junska lepotica

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Junska lepotica je pored viljamovke još jedna od sorti krušaka koja zaslužuje posebnu temu na forumu. Ova sorta je poreklom iz italije, a tamo je poznata pod nazivima Mirandino di Rosso ili Bellezza di giugno. Stablo joj je bujno, a plodovi sazrevaju krajem juna meseca.

Junska lepotica.jpg

Plod sorte kruške Junska lepotica je standardnog oblika sa tim da deluje pomalo izduženo.
 
Ne znam , šta bih posebno rekao o ovoj kruški... Rodila je, jedemo je već nekoliko dana...doduše malo je sitnija...
 
Digao sam ruke od traženja te sorte.
Kad god sam kupovao sadnicu kruške uvek sam tražio samo junsku lepoticu jer imam već jednu i super je što rađa ranije i kad god sam sadio te kupljene sadnice, posle par godina bi mi rodila viljamovka. Sada sam digao ruke jer nemam gde da je sadim a i da imam, opet ne bih našao.
11 viljamovki sam posadio baš zbog tih kojekakvih rasadničara sa deklarisanim sadnim materijalom i na svakoj je bila deklaracija "Junska lepotica".
 
Digao sam ruke od traženja te sorte.
Kad god sam kupovao sadnicu kruške uvek sam tražio samo junsku lepoticu jer imam već jednu i super je što rađa ranije i kad god sam sadio te kupljene sadnice, posle par godina bi mi rodila viljamovka. Sada sam digao ruke jer nemam gde da je sadim a i da imam, opet ne bih našao.
11 viljamovki sam posadio baš zbog tih kojekakvih rasadničara sa deklarisanim sadnim materijalom i na svakoj je bila deklaracija "Junska lepotica".

Ako i kod nas rodi viljamovka tražiću od tebe grančice pa ćemo kalemiti da budemo sigurni da je to ta sorta.
 
A kod mene je bilo obratno... Ja sam tražio vilju , a dobio junsku...
I kao što sam pisao imam dve stare tridesetak god. i jednu sada valjda šesta ili sedma godina...
I skoro sam ih obrao, danas protreso malo i vrlo malo još ima na drvetu...Majka ih ostavlja u zamrzivač , pa kad se nakupi još voća ...kuva se džem.
 
Kada je najbolji period za sadnju kruške?
Gdje se u Srbiji može kupiti najbolji sadni materijal voća?
 
Zna li neko malo vise o sorti, tj prinosima i dr. Video sam jedan zasad sa oko 500 stabala i to vitko vreteno mislim, u redu je razmak 2m, a izmedju redova 3 do 4m. Interesuje me koliki prinos moze biti i kakva je za zastitu. Znam da mraz moze da je zezne.
 
Ima li neko bolju informaciju osim one sa sajta rasadnicara, a vezanu za oprasivace junske lepotice?


Sent from my Lenovo S1a40 using Tapatalk
 
IMPOLLINAZIONE: Anche se certe varietà sono autofertili (Guyot, Conference), il pero necessita la piantagione di almeno due varietà per fruttificare bene. Le migliori varietà impollinatrici sono: ‘Butirra Hardy’, ‘Decana del comizio’, ‘Passa Crassana’, ‘Kaiser’ e ‘William’.

https://www.apicepiante.eu/it/prodotti/pero-pirus-communis-rosaceae/pero-bella-di-giugno-detail

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Suggested pollinators: Coscia, Spadona, William, Conference.

http://www.battistinivivai.com/en/dettaglio.php?idprodotto=268&cat=10


--------------------------------------------------------------------------------------------

treba obratiti pažnju i na vreme cvetanja...


ePearPollinChart.JPG


-----------------------------------------------------------------------------------------------------






 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh