Podrivači

Zamolio bih kolege koji su sami pravili podrivač za savet u vezi oblika radnog tela, odnosno dimenzija i uglova, kao i udaljenja radnih tela od krajeva poteznica. Trenutno pravim podrivač koji bih vukao sa IMT 560 ili Rakovicom 65. Potrebna su mi dva radna tela i NE neka prevelika dubina.Naime podrivač mi je potreban za podrivanje voćnjaka na kome se već stvorio plužni đon usled upotrebe roto freze. Hvala unapred.
Druze nema sanse da vuces 2 radna tela,
Imam 560 i pravio sam podrivac za njega 1 telo i to zna da mu bude muka 2 sporom u vocnjaku na dubinu 50_60cm


Poslano sa mog Moto C koristeći Tapatalk
 
Hvala na odgovoru kolega. Dubina koja je meni trenutno interesantna je do nekih 40 cm. Naime parcela je duboko podrivana pretprošlog leta pre sadnje voća, tako da za takvim podrivanjem nemam potrebe. Usled korišćenja roto freze stvorio se plužni đon koji hoću da razbijem i to je to. Obzirom na trenutno vreme i kišu koja je pala možda i ne stignem da podrijem jer nema svrhe podrivati po vlažnom zemljištu. Videćemo kada ću završiti podrivač i kakvo će vreme biti do tada. Pitanje za Luku - kakvog su ti oblika radna tela ?
 
Kolega, saznao sam na jedan vrlo neprijatan način. Naime 13. juna posle one katastrofalne kiše u mom kraju (oko 60 litara za sat i po vremena) koja mi je sa voćnjaka svukla oko 100 kubika zemlje, utvrdio sam da je sloj koji je ostao izuzetno tvrd i na njemu se lepo vide tragovi freze. Videle su se uvale koje se kontinuirano ponavljaju na celom voćnjaku gde god je frezirano. Gde nije bilo frezirano nisi mogao da gaziš od blata a na freziranim površinama gde je voda svukla frezirani sloj zemlje mogao si da šetaš kao po betonu. Voćnjak se nalazi na kosini i izfreziran je četiri dana pre pomenute kiše.
 
Kolega, saznao sam na jedan vrlo neprijatan način. Naime 13. juna posle one katastrofalne kiše u mom kraju (oko 60 litara za sat i po vremena) koja mi je sa voćnjaka svukla oko 100 kubika zemlje, utvrdio sam da je sloj koji je ostao izuzetno tvrd i na njemu se lepo vide tragovi freze. Videle su se uvale koje se kontinuirano ponavljaju na celom voćnjaku gde god je frezirano. Gde nije bilo frezirano nisi mogao da gaziš od blata a na freziranim površinama gde je voda svukla frezirani sloj zemlje mogao si da šetaš kao po betonu. Voćnjak se nalazi na kosini i izfreziran je četiri dana pre pomenute kiše.
Pa zar nije pametnije da samo kosis travu bez obrade zbog nagiba {erozije}?
 
1.Само фрезирање дугорочно прави више штете него користи.Поред тога и сви радови,било машински било ходање при уређивању и берби доприносе утабавању тла и стварању тврде зоне испод површине самог тла.Зато су људи измислили растресаче тла у разним видовима не би ли имали тло у што растреситијем стању.

2.Фрезирање тла ствара већи број нових биљака јер из већине исецканих коренчића могу да никну нове младе биљке.Кажемо закоровило се а то у воћњацима у већини случајева има смисла,поготово на нагнутим теренима.Тај травни покривач помаже да вода и ветрови не однесу тло.Ако се такав травни покривач држи под контролом има веома позитиван ефекат.Травне смеше које се користе за досејавање временом мењају квалитет и учинак на боље травног покрова.
Моја препорука је бела и црвена украсна детелина.Расте највише десетак сантиметара и пошто је инвазивна врста временом ће потиснути већину нама сметајућих биљака.

3.Јако је важно знати на којој дубини је зона утабаног тла и посебно колика је дебљина истог као и састав тла да би се одлучило коју методу растресања употребити.То се ради тако што се ископа рупа и просто измери дебљина а такође и установи тврдоћа истог.Тек тада се прибегава растресању на погодан начин .
 
Nisam hteo da širim temu, ali kad se kolega Lala ovako potrudio onda da i ja napišem nešto :osmeh:
1. Voćnjak je tek u prvoj godini
2. Na voćnjaku još nije urađeno navodnjavanje tako da o sejanju trave nema govora
3. Mišljenja sam da je u ovoj fazi bolje za voćnjak da se protiv korova borim mehaničkim nego hemijskim sredstvima
4. Količina od 60 lit. kiše za sat i po vremena nije normalna a kamoli standardna pojava
5. Da bi se voćnjak održavao mora se prolaziti kroz njega i mehanizacijom a i peške
6. O štetnom uticaju roto freze na tlo bilo je reči ovde na forumu i sve sam to pažljivo iščitao ali koristio sam mehanizaciju koju imam
7. Nisam pristalica bele deteline u voćnjaku jer je medonosna i neću se moći odbraniti od pčela (a i pčelara ako pčele pobijem prskanjem)
8. Već sam objasnio gde je pozicija utabanog tla
9. Koristio sam tiler ili kultivator kako su neki zvali, IMT-ov sa 11 radnih tela, ali je to daleko manji efekat nego kod podrivača

I na kraju da ponovim pitanje - Da li je neko od kolega pravio podrivač i koji je oblik radnih tela koristio, koliko su udaljena radna tela unazad od poteznice, na kojoj dubini rade i sa kojom snagom traktora to vuku ?

- - - - - - - - - -

Evo ovako izgleda podrivač koji sam hteo napraviti. Pitanje je da li je bolje izraditi radna tele polukružnog oblika ili to pojednostaviti i napraviti nešto ovako. U svakom slučaju od oblika radnog tela, napadnih uglova i uglova pod kojim sam nož reže tlo zavisi i da li će se podrivač lakše ili teže vući.

244s9jt.jpg
 
Ovako nešto sam i ja planirao. Samo što ču ciklon plus da dodam pa da mi služi i kao depozitor mineralnog. Dubina oko 30—40cm da bude biću zadovoljan.
Radna tela će dami budu grede/gredelji pluga...
 
Једно лаичко питање за Вас који имате подриваче, за мој трактор 125кс, да ли би било превише да се узме вајпер МБВ подривач са 5 радних тела?
План ми је да избацим плуг и да он буде главни, да ради ту до 35-40цм?
 
Nemoj ga uzimati izlomices ga ili pokriviti. Eno kolega je stavljao slike sta mu je uradio. Prosto je mekan i slabo urađen. Nakon ovogodišnjeg podrivanja ja sam mog zagledao i počeo je da puca pored varova i da čupa materijal iz cevi. Kupi bolje Tupanjca od naših domaćih ili možda Jympu on je tu cenovno a nije domaća proizvodnja.
 
Nemoj ga uzimati izlomices ga ili pokriviti. Eno kolega je stavljao slike sta mu je uradio. Prosto je mekan i slabo urađen. Nakon ovogodišnjeg podrivanja ja sam mog zagledao i počeo je da puca pored varova i da čupa materijal iz cevi. Kupi bolje Tupanjca od naših domaćih ili možda Jympu on je tu cenovno a nije domaća proizvodnja.

Ne znam kako,ocigledno nismo uzeli istu seriju. Ja sam do sada ispodrivao sigurno 300ha i nista osim sigurnosnih nije pucalo.
 
Све је то перо лака категорија земље, око циглане, а поготово око језера ...јефино ди је тежа то је према кукујевцима, тај доњи атар, а и то није опет претерано тешка..
 
Zemlja je čudo. Nalomili smo se sigurnisnih šrafova, ali džaba, mekana konstrukcija . Nema tu bolja i lošija serije, sve su iste bofle, pitanje je samo dana kad ce i kod ostalih da se dešava. Milovane, ti i ja smo uzeli iste godine, čak je bio i isti mesec. Mozda obradujem tezu zemlji, ko zna. Podrivanje nismo išli nikad brže od 7km/h, u većini slučajeva oko 6,5km/h.
Isto loša strana, radni organi su od običnog materijala secen laserom, pa su se rupe sve rashajkale(proširile) od pucanja šrafova. Trebali su barem neke čaure ubaciti od čelika. Sad nama ostaje da ih biksnujemo. Nosači organa nisu napravljeni pasent (kao kod pluga što drže glavu) da drže radne organe, već svaki ima lufta, od 3-5mm, a i nisu svi u pravcu kad se to malo bolje zagleda a potom i premeri.
Mozda kod člana galacije i radi posao, jer ima laku zemlju....ali skrecem pažnju da je podrivac go*no.
 
Ne znam sta bih rekao,ja vucem od 5-7km/h,ali vecim delom 5km/h. Negde zaustavi traktor kad zapne. Ne verujem da je voja zemlja teza,tj nije sigurno. Ja taman pomislio da je ovaj viper jedina dobra naprava koju mbv pravi,ali eto izgleda da je i to lom.
 
Letos podrivano na oko 38-40cm zemlje, pa nije moglo da se ore zbog nedostatka padavina, tako da smo podrivali jos jednom, ali popreko, pre mesec dana. Nije se moglo podrivati koliko su pucali šrafovi, pa se morala smanjiti dubina ponovnog podrivanja na 30cm da bi išlo. Toliko o tome da obrađujem "sigurno" lakšu zemlju. Kod mene ukopavanjem traktor bi prepolovio podrivac, najverovatnije.
Ne znam da li neko u vašem kraju ima rotoplug, ali kod nas se i to razletelo, tj. reduktor za jednu sezonu. Dobili novi u garantnom roku, i ovaj je gotov, kako sam informisan. Kod nas kažu, nema zemlja sta ne satari/sahrani.
 
Nazad
Vrh