Podrivači

A kako bi ti ispitao na kojoj ti dubini pluzni djon?
Lepo piše četiri posta pre. Samo tako je naj teže i naj bolje, i odmah vidiš stanje vlage. Može i penetrometron orginal ili priručnim za 1.000 dinara. Sve ostalo je lutrija
 
Da oprzi dve nedelje 36 c i eto uslova.Kod mene ove kise jos nisu popunile pukotine u zemlji pa ti vidi.

Podrivanje se radi u izuzetno sušnim godinama, inače nema efekta, bolje je otići na more nego podrivati kada nisu uslovi i nema efekta a isto košta. Ne treba raditi da se odradi, nego da ima efekta. Mora da bude suvo do ispod plužnog đona, a to se proverava sa iskopanom rupom i odmah izmeriti gde je pluzni đon. Sve ostalo je lakše ali nema efekta ili skoro nema. Ako 577 vuče tri radna organa pa i iz dva puta onda to nije podrivanje već razrivanje. Podrivanje je i na lakim zemljištima teško za traktore od 200ks sa tri radna organa. Napominjem podrivanje (razbijanje plužnog đona, radna dubina oko 5cm ispod plužnog đona).
Slazem se sa postom.E sad ovako stvari stoje kod mene.NJive koje ja obradjujem nikad u veku nisu videle podrivac.Mozda jedino kad je bio hitler mada ni tada ne verujem.Oralo se kravama,pa 539.pa Rakovica 60 pa sada Rus 82.Vremenom se oralo sve dublje i sve je vise gazeno i sabijano a nikad nije podriveno.Pluzni djon je otprilike na 25cm(kazem otprilike jer neznam tacno a,kad nesto neznam nije me sramota da pitam.Kao sto sam pitao u SSS pozarevac za penetrometar i oni me gledali bledo.Uopste takav alat nemaju nego me uputili na Poljoprivrednu skolu koji nemaju i da ne daljim)Prosle godine su pale ogromne kolicine padavina sto su jos vise pogorsale situaciju.Sta se radi na parcelama koje imaju problem sa podzemnim vodama drenazni plug.Sto bih rekao da je veoma slicno podrivacu.A,kazem svako poznaje svoje parcele najbolje a, sto se mene tice ja cu ici ove godine sa podrivacem sa drenaznom kuglom pa iako je vlazno napravicu drenazne kanale i usput ga podriti sto nece skoditi u svakom slucaju.
 
Ultrazvucnim talasima je najbolje.Opet se pravi naucna studija o najobicnijoj stvari.
Pa to i jeste problem što niko ništa ne zna ili delimično zna i ne želi ništa da nauči i sutra da bude bolji, kao da je sramota neznati. Sramota je ne naučiti, a imati priliku za to. I problem je što se naučna studija smatra kao neka loša stvar i zato smo tu gde smo u odnosu na nemce i ostale.

- - - - - - - - - -

Slazem se sa postom.E sad ovako stvari stoje kod mene.NJive koje ja obradjujem nikad u veku nisu videle podrivac.Mozda jedino kad je bio hitler mada ni tada ne verujem.Oralo se kravama,pa 539.pa Rakovica 60 pa sada Rus 82.Vremenom se oralo sve dublje i sve je vise gazeno i sabijano a nikad nije podriveno.Pluzni djon je otprilike na 25cm(kazem otprilike jer neznam tacno a,kad nesto neznam nije me sramota da pitam.Kao sto sam pitao u SSS pozarevac za penetrometar i oni me gledali bledo.Uopste takav alat nemaju nego me uputili na Poljoprivrednu skolu koji nemaju i da ne daljim)Prosle godine su pale ogromne kolicine padavina sto su jos vise pogorsale situaciju.Sta se radi na parcelama koje imaju problem sa podzemnim vodama drenazni plug.Sto bih rekao da je veoma slicno podrivacu.A,kazem svako poznaje svoje parcele najbolje a, sto se mene tice ja cu ici ove godine sa podrivacem sa drenaznom kuglom pa iako je vlazno napravicu drenazne kanale i usput ga podriti sto nece skoditi u svakom slucaju.
Delimično se slažem sa postom ali mala ispravka: tvoje su njive doživele podrivanje kada je u njih ušao prvi traktor i povećao dubinu oranja, odnosno dubokim oranjem razbio-prevrnuo plužni đon, koji je postojao i kada se oralo sa kravama. Plužni đon ne nastaje samo na način kako mi mislimo, velika brzina u setvospremiranju od zemlje pravi praškastu strukturu koju lao kiša odnosi u dublje slojeve i taloži na postojeći plužni đon i povećava mu dimenziju i tvrdoću i još puno činilaca i faktora od kojih su neki karaktristični za deke njive, a za druge ne i td...(ne nastaje samo gaženjem). Penetrometar napravi sam, lako, jeftino i radi posao.
 
Kod zemlje koja se ore postoje 2 "djona " . Ovaj plići od sabijanja prilikom pripreme i vozanja se eliminiše oranjem svake godine . Bude obično zbijeni sloj na dubini oranja i drugi neki ga zovu prirodni na dubini oko 50ak cm , sad to zavisi od tipa zemlje , negdje ga i nema .
 
Delimično se slažem sa postom ali mala ispravka: tvoje su njive doživele podrivanje kada je u njih ušao prvi traktor i povećao dubinu oranja, odnosno dubokim oranjem razbio-prevrnuo plužni đon, koji je postojao i kada se oralo sa kravama. Plužni đon ne nastaje samo na način kako mi mislimo, velika brzina u setvospremiranju od zemlje pravi praškastu strukturu koju lao kiša odnosi u dublje slojeve i taloži na postojeći plužni đon i povećava mu dimenziju i tvrdoću i još puno činilaca i faktora od kojih su neki karaktristični za deke njive, a za druge ne i td...(ne nastaje samo gaženjem). Penetrometar napravi sam, lako, jeftino i radi posao.
Sto bi rekao jedan deran 2012-te smo imali besplatno podrivanje.
Postoje njive koje nemaju pluzni djon,nije to obavezno da svaka orana njiva ima pluzni djon. Po iskustvu profesora pluzni djon najcesce nastaje kada se ore na istu dubinu stalno,ALI je jako bitan i traktor jer svi oremo u brazdi sto za male traktore i nije problem,ali kad grdosija od 7-11 tona udje u brazdu i na 2 tocka prenese preko 60% svoje mase...tek to pravi pluzni djon.
 
A hoce li neko da napise kako se pravi taj prirucni pentrometar? :)

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Armaturna šipka npr 12ka , zašiljena , dužine jedno 1-1.5m , na kraju navarena ručka , guraš u zemlju i kad osjetiš da dalje neće tu je djon . Jel moram sa odmora pisati ? Ajd reko samo da vidim kako idu cijene , za prinose znam da sam popušio zbog suše ...
 
Još bolje tako
. MOže i sa podrivačem da se osjeti ko zna dobro svoju zemlju , recimo otpustiš toplink na podrivaču maks i onda ga pustiš , trebalo bi da se spusti na dubinu zbijenog sloja jer mu ugao poniranja na vrhu nije dobar i neće ga povući dublje nego će "skakutati "obično oko 35-40cm dubine.
 
Sto bi rekao jedan deran 2012-te smo imali besplatno podrivanje.
Postoje njive koje nemaju pluzni djon,nije to obavezno da svaka orana njiva ima pluzni djon. Po iskustvu profesora pluzni djon najcesce nastaje kada se ore na istu dubinu stalno,ALI je jako bitan i traktor jer svi oremo u brazdi sto za male traktore i nije problem,ali kad grdosija od 7-11 tona udje u brazdu i na 2 tocka prenese preko 60% svoje mase...tek to pravi pluzni djon.
Plužni đon ne nastaje samo gaženjem. Ne razumem kako smo imali besplatno podrivanje 2012-te ? Tvrdoća plužnog đona se može smanjiti ako svake godine oremo na drugu dubinu 20-25-30-35-20-25-30-35...cm. Moje mišljenje je da svaka njiva koja se obrađuje ima plužni đon, neka dulji, neka plići, neka tvrđi, neka mekši. Molio bih kolege da počnu da razlikuju razrivanje i podrivanje :ppozdrav:
 
Lepo,zemlja je ispucala i pluzni djon je dobrim delom razoren. Uz duzno postovanje ali imas pogresno misljenje,jer sam penetrometrom isao po njivi koju "radi jedan deda i godinama samo ore na istu dubinu" i penetrometar je ulazio kao u sir,nebitno na koju dubinu.
 
Agromerkurov podrivač ovakav sa slike sa 5 radnih tela cena 1600eur+rotor 500eur cevasti ili od flaha.Jel koristi neko ovakav podrivač i koliko je potrebno ks za rad razrivanja do 30cm dubine
podrivac.jpg
 
Agromerkurov podrivač ovakav sa slike sa 5 radnih tela cena 1600eur+rotor 500eur cevasti ili od flaha.Jel koristi neko ovakav podrivač i koliko je potrebno ks za rad razrivanja do 30cm dubine
nb5ch1.jpg

2qtxwsn.jpg


MTZ 82.1 , brzina koju vidis je postignuta 2013.godine u jesen ( prosle godine je bilo mnogo teze da se radi)
Dubina pri radu je bila 37 cm/+-2-3 cm, a sto se potrosnje tice nesmem ni napisati necete verovati :osmeh: :osmeh: ::novac:: ::novac::
neki ce se smejati dubini, ja postujem sve koji imaju Dondije i Jondije i mogu da podrivaju do Kine, meni je dobar i poceo sam da radim vertikalnu obradu bez prevrtanja plastice i dosada sam zadovoljam kako radi posao
 
Slican zmajev podrivac vucemo sa 160 ks i kad ga spustimo do rama,brzina kojom radimo nije veca od 5-5,5 km/h.za 30 dubine nekih 100 ks je optimalno.
 
Ima kod jednog prodavca u Vrbasu zmajev ovakav podrivac ali s 5 radnih tela bas cu ga zvati za cenu jedino nisam video rotore nigde vidi se da nije puno radio!
 
Nazad
Vrh