Jagoda u plastenicima

Pozdrav svima...Nigde nisam nasao odgovor koji mi treba pa se nadam da cu ga naci ovde..
Dakle zanima me sadnja jagoda u tunelima...Nigde nema konkretno postupak kada idu jagode u tunel..Odmah nakon sadnje ili kasnije posle zime..
Da li se pokrivaju agrilom tokom zime...Da li je to neophodno i da li donosi neki boljitak tj cuva jagodu.

I najvaznije sto me zanima je polivanje ali SLOBODNIM padom...moze li se to izvesti...Postoji li neka sema koliko mora biti bazen visoko itd...Ako sam promasio temu u fullu molim vas za linkove..
Pozdrav..
 
Pozdrav svima...Nigde nisam nasao odgovor koji mi treba pa se nadam da cu ga naci ovde..
Dakle zanima me sadnja jagoda u tunelima...Nigde nema konkretno postupak kada idu jagode u tunel..Odmah nakon sadnje ili kasnije posle zime..
Da li se pokrivaju agrilom tokom zime...Da li je to neophodno i da li donosi neki boljitak tj cuva jagodu.

I najvaznije sto me zanima je polivanje ali SLOBODNIM padom...moze li se to izvesti...Postoji li neka sema koliko mora biti bazen visoko itd...Ako sam promasio temu u fullu molim vas za linkove..
Pozdrav..
Nisam siguran ali mislim da moras staviti rezervoar na 10m visine da bi dobio 1 bar pritiska, a i sa opadanjem nivoa vode u rezervoaru opada i pritisak.
 
A ne znas mozda kojim slucajem za neku tabelu koja propisuje koliko visoko to ide.... tj odnos same visine postavljenog bazena i duzina KPK trake recimo...

Trazio sam ovde po forumu nema nigde ta tema ima ovo sa pumpom....Veckapiram da to niko ne pokusava jer je dosta komplikovano...ipak 10 metara nije malo plus opadanje pritiska pri opadanju nivoa vode...
 
Druze uzmi ti bazen i u njega ubaci crevo sa nepovratnim ventil i korpom i polivaj pumpom ?????? plastenik ti za jagodu treba u periodu februar-maj posle ga skines i prebacis na papriku ili nesto drugo, da ti ne stoji bezveze do sledece sezone jagoda
 
Hvala na savetu...Ali planiram sadnju na oko 1/2 JUTRA zemlje...I mislio sam da odradim navodnjavanje preko Bazena (2 ili vise njih)..Bazene bih punio solarnom pumpom...Montirao bih senzore u bazene i kada bi nivo vode opao pumpa bi se aktivirala i dopunila bazene... tako bih se odrzavao isti potisak vode iz bazena...Ali sto me muci je koliko bi oni bili efektivni...Tu sam dobio u jednom postu odgovor da se na 10 metara dobija 1 BAR .To i bas nije jednostavno dici bazen od 1000L na 10 metara plus pumpa treba da bude JACA kako bi potisla toliko u vis....Zato sam trazio nekoga jel zna parametre odnosa visine i pritiska koji bih dobio...
 
Hvala na savetu...Ali planiram sadnju na oko 1/2 JUTRA zemlje...I mislio sam da odradim navodnjavanje preko Bazena (2 ili vise njih)..Bazene bih punio solarnom pumpom...Montirao bih senzore u bazene i kada bi nivo vode opao pumpa bi se aktivirala i dopunila bazene... tako bih se odrzavao isti potisak vode iz bazena...Ali sto me muci je koliko bi oni bili efektivni...Tu sam dobio u jednom postu odgovor da se na 10 metara dobija 1 BAR .To i bas nije jednostavno dici bazen od 1000L na 10 metara plus pumpa treba da bude JACA kako bi potisla toliko u vis....Zato sam trazio nekoga jel zna parametre odnosa visine i pritiska koji bih dobio...
Probaj u ovoj temi da postavis pitanje :http://poljoinfo.com/showthread.php?910-Navodnjavane-sistemom-kap-po-kap-KPK.
Cini mi se da clan "retlav" moze najvise da ti pomogne.

- - - - - - - - - -

Ja ti iskreno savetujem da se ostavis te ideje sa bazenima i slobodnim padom iz prostog razloga zato sto jagoda zahteva ogromne kolicine vode a i ta povrsina koju planiras je sasvim solidna (skoro 30 ari ako se ne varam). Ja imam 10000 sadnica iliti 25 ari na otvorenom i u vreme berbe sam na svaka 2 dana trosio preko 10 kubika vode po zalivanju (ako ne i vise). Drugi razlog je da ti ako vec koristis pumpu za punjenje bazena zasto je ne bi povezao direktno na sistem kpk jer na taj nacin ces dobiti konstantan pritisak u trakama.
 
Bazene sam mislio postaviti zbog lakseg dodavanja vodotopivih djubriva tj prihrane....Ali videcemo sve je u fazi razrade jos...zelim dobro da se informisem pre negos sto ista pocnem raditi..Ali zahvalan sam ti na misljenju svakako!
 
Pozdrav svima...Nigde nisam nasao odgovor koji mi treba pa se nadam da cu ga naci ovde..
Dakle zanima me sadnja jagoda u tunelima...Nigde nema konkretno postupak kada idu jagode u tunel..Odmah nakon sadnje ili kasnije posle zime..
Da li se pokrivaju agrilom tokom zime...Da li je to neophodno i da li donosi neki boljitak tj cuva jagodu.

I najvaznije sto me zanima je polivanje ali SLOBODNIM padom...moze li se to izvesti...Postoji li neka sema koliko mora biti bazen visoko itd...Ako sam promasio temu u fullu molim vas za linkove..
Pozdrav..
Tunel stavljaš na jagode krajem februara, čim se jagode ošišaju i očiste. Ja navodnjavam 3 dunuma jagode prirodnim padom sa običnom kacom od 1000 litara vode, a kaca mi je od površine zemlje dignuta na visinu od 1,5 metara, i nemam nikakvih problema sa dotokom vode u jagode. Jedino, što je ovo mala količina vode, pa puštam vodu svaki dan. Imam 50 redova jagode po 60 metara dužine, pa svaki dan zalijem 10 redova. U kacu stavljam i prihranu koju prvo rastopim u nekoj kanti. Pozdrav.
 
Kolika je površina tog tvog "dunuma"?

"Дунум или дулум (од турског dönüm и османског турског دونمك /*dönmek) је*јединица мере површине. Један дулум чини 1.000 квадратних метара тј. површина правоугаоника чије су странице дужине 10 и 100 метара. Често се користи као јединица мере за површину земљишта. Међутим у многим државама које су биле под утицајем Османске империје, ова јединица варира и означава површину 900—2500 m2; у околини Лесковца један дулум износи 1600 m2."
 
Da susreo sam se sa tim merama a postoji i lepo objasnjenje na vikipediji..

- - - - - - - - - -

A mogu recimo tunel montirati i pre...Pa na primer kad se jagode sisaju i ciste da se folija podigne gore i veze na sredinu.... pa posle po potrebi da se spusta...i koja folija je idealna...ima raznih pa da li mozda ne znas koja debljina je idealna u mikronima..
 
Jedno pitanje za proizvodjace sa iskustvom :) Ima li smisla saditi jagode u vrece koje ce se iznositi nakon sezone, pa se saditi sledeca kultura na tom mestu, ili je prosto jednostavnije posaditi jagode na stalnom mestu pa pomerati konstrukciju plastenika? Takodje treba imati u vidu i neki plan gajenja sorti koje mogu dati neki simbolican, ali opet nezanemariv, jesenji rod. Kakva su vam iskustva, i koje su prednosti i mane ovih sistema gajenja?
 
IMG_20180714_190152.jpg
[/URL][/IMG]
Prekjuce smo zasadili jagode u ove plastenike, sad su sa mrezom a sredinom januara postavicemo najlon i zatvoriti plastenik.
Ovaj smo zasadili prosle godine i u aprilu je bilo ovako, sada ce sve cetiri biti takve.
101_4726.jpg
[/URL]how to take screenshots[/IMG]
 
IMG_20180714_190152.jpg
[/URL][/IMG]
Prekjuce smo zasadili jagode u ove plastenike, sad su sa mrezom a sredinom januara postavicemo najlon i zatvoriti plastenik.
Ovaj smo zasadili prosle godine i u aprilu je bilo ovako, sada ce sve cetiri biti takve.
101_4726.jpg
[/URL]how to take screenshots[/IMG]
Koja sorta je u pitanju I da li su ovo kontejnerske sadnice?

Послато са Mi A1 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh