Izmene zakona poljoprivrednog zemljista

Veceras na DNEVNIKU 3 RTSa u 23:35 bice gost Jovica Jaksic,tema Nacrt Zakona o polj.Zemljistu.Takodje sutra ujutru u jutarnjem programu Jaksic i ministarka poljoprivrede,povodom iste teme.
 
Postavi snimak da vidimo jer vecina ne gleda tv bar ja inace cujem tu kod nas u selu da je bilo na tv ceo dan kako vucic dao 2 mil evr u srebrenicu iz budzeta kao ustedelose dal je to tacno?
 
Postavi snimak da vidimo jer vecina ne gleda tv bar ja inace cujem tu kod nas u selu da je bilo na tv ceo dan kako vucic dao 2 mil evr u srebrenicu iz budzeta kao ustedelose dal je to tacno?
Ne mogu da postavim jer RTS nece da posalje odlomak ne bitno da li je emisija neka ili dnevnik,navodno zabranjeno je kaciti njihove priloge bilo gde po internetu.

- - - - - - - - - -

[h=1]Чије ће бити државне њиве[/h]СРЕДА, 11. НОВ 2015, 23:30 -> 00:23
ИЗВОР:РТС


Измене закона о пољопривредном земљишту предвиђају да ће државне њиве добити нове закупце. Изнети предлози, међутим, изазивају бројне спорове. Покрајинска влада тврди да се земљиште даје тајкунима, мали произвођачи жале се на неповољне рокове отплате при куповини земљишта, а ресорни министар одговара да не могу сви бити задовољни, али да закон уводи ред.
Чије ће бити државне њиве? Измене закона предвиђају до закупа на 30 година могу правна лица. Мали пољопривредници сматрају да би држава своје њиве прво требало да понуди њима.
Припремила Јована Ђуровић


"Ми који живимо у селу и немамо довољно земље, а можемо да је обрадимо, желимо да нас не спречава неко ко има велике паре и може да узме 100, 200 хектара земље под закуп. Ја не могу да узмем 200, али могу да узмем пет или 10", каже Владан Балиновац из села Памбуковица.
"Апсолутно је предност да се понуди нашим сељацима овде, али верујем да не треба да им нуде - људи то сами траже", сматра Драгомир Лукић.
Независна асоцијација пољопривредника тражила је да се закуп ограничи на 100 хектара ратарима, 200 хектара сточарима. Тај предлог није прошао.
Тражили су и да се да рок отплате за куповину земљишта продужи са пет на 20 година, за оне пољопривреднике који имају до 30 хектара земље, а купују додатних 20. У супротном, неће моћи да плаћају кредите.
"Најплодније земљиште кошта 10.000 евра, ако бих ја купио 20 хектара, то би било 200.000 евра. Ако бих ја то враћао на пет година, и то ми је 40.000 годишње. Па ја немам 4.000, а камоли 40.000", истиче Јовица Јакшић из Независне асоцијације пољопривредника.
Своје примедбе има и Покрајинска влада. Тврде да то што првенство закупа земљишта држава даје правним лицима у игру уводи тајкуне. Уколико Скупштина Србије не усвоји примедбе покрајине, Бојан Пајтић најављује протесте. Министарка пољопривреде одбацује те тврдње - одговара да се законом уводи ред у хаос и да су мали пољопривредници заштићени.
"Ми сада скоро 50 одсто државног земљишта не издајемо, оно остаје неизлицитирано и тај део који није излицитиран, око 250.000 хектара, делом узурпирају Н. Н. лица најчешће у договору са неким у локалним самоуправама, а други део остаје необрађен", наводи министарка Снежана Богосављевић Бошковић.
Истиче да ће први пут држава понудити малом пољопривреднику да део државног земљишта може да купи, "али искључиво малом пољопривреднику који има до 30 хектара".
Странцима, по овом закону, није дозвољено да купују земљиште. Али, од наредне године, у складу са Споразумом о стабилизацији и придрживању, и то ће бити могуће.

 
"Ми сада скоро 50 одсто државног земљишта не издајемо, оно остаје неизлицитирано и тај део који није излицитиран, око 250.000 хектара, делом узурпирају Н. Н. лица најчешће у договору са неким у локалним самоуправама, а други део остаје необрађен", наводи министарка Снежана Богосављевић Бошковић.

E, ovo kad mi kazu NN lica uzurpiraju zemljiste, da popizdis. U ovoj drzavi ne postoje nikakve institucije (policija, sud , inspekcija, vojska....) koje bi mogle da stanu na rep NN licu koje uzurpira drzavnu zemlju. Ne mogu da verujem da se ne zna ko obradjuje hiljade ha zemlje (mozda da pitaju poljocuvara). Izgleda da svaki put kad odu na njivu da nadju NN lice, tamo nema nikoga, i zavrsena istraga. I tako NN lice obradjuje hiljade ha drzavne zemlje i drzava je tu nemocna, pa je najjednostavnije prodati nekom NN tajkunu tu zemlju pa nek se on jebava sa NN licem. A mi samo treba da progutamo to go..no, kao i pre desetak godina kad je drzava rasprodala sve profitabilne fabrike jer su navodno bile pokradene i unistene.
 
Jutros u poljoemisijama je bilo reci o ovom novom zakonu, da li je receno nesto vredno paznje za male ratare-fizicka lica?
Nisam stigao da pratim
 
Ma sve navlace na svoju vodenicu. Iz izjava poljoprivrednika izvlace iz konteksta recenice pa ispada da ovi podrzavaju zakon, a kad slusas ove iz ministarstva ispada da strancima daju samo zemlju koja nije izdata i koju mi ne obradjujemo. Koliko nas sve to pogadja mozes videti u temi protestna voznja gde svakom nesto smeta i gde ce nas nase nejedinstvo skupo kostati.
 
Poduže sam razmišljao da li se oglasiti ovde povodom aktuelne rasprave o predlogu izmena zakona, a prelomiše me da se odvažim, postovi malodušja. Počeše da posustaju moji ovdašnji miljenici, pa pomislih nije red druga u nevolji ostaviti.

Javna rasprava o predlogu izmena zakona je prošla prilično tiho i uglađeno. Nije me to iznenadilo. Svi su imali neka očekivanja i potajno se nadali da će voda okrenuti na njihovu vodenicu. No, kad je Vlada utvrdila predlog zakona i poslala ga u Skupštinu, počelo je talasanje. Valjda su tad protivnici videli da vlast ne odustaje, a zagovornici se pobojali da im ne izmaknu obećane prednosti.

Iskristalisalo se nezadovoljstvo novim regulisanjem načina izdavanja državne zemlje u zakup.

Pokrajina i vlasti na lokalu se bune što će o najmanje 30% zemlje direktno odlučivati Ministarstvo, a za ostatak se predviđaju rigorozne kontrole raspolaganja i upravljanja. Logično, ostaju bez prisvojenog feuda i mogućnosti stvaranja sopstvenih vazala da ne kažem tajkunčića.

Dosadašnji veliki zakupci vide da je vrag odneo šalu i da pivo neće biti pošto je bilo i to im nikako ne odgovara.

Mali seljak se pribojava da će se naći pravna praznina da od predviđene mogućnosti kupovine državne zemlje ne bude ništa.

Jednom davno, neko je u Britaniji rekao: ničija imovina nije sigurna dok zakonodavac zaseda.

I jedni i drugi i treći prenebregavaju osnovnu činjenicu: radi se o državnoj zemlji. D R Ž A V N O J.

Kao i svaki drugi sopstvenik i država može raspolagati svojom imovina onako kako nađe za shodno, zar ne?!!

30% zemlje investitorima na 30 godina. Ko je investitor ? Pravno lice, dakle privredni subjekat oblika doo ili ad. Na osnovu biznis plana. Gde je tu interes države? Naplatiće neku zakupninu zemlje, naplatiće PIO na zarade zaposlenih, otkačiće gomilu nezaposlenih sa zavoda za zapošljavanje ili će se u velikoj meri rešiti rada na crno nadničara, naplatiće porez na dobit firme, imaće u svom portfoliju proizvođača koji samostalno nastupa na tržištu, bilo domaćem,bilo stranom, neće morati svaki čas da postavlja žandarme na džadu da smiruju seljake nezadovoljne cenom otkupa.

Gde je tu interes lokalnog seljaka ? Uz suvo gori i sirovo. Investiciono sposoban seljak će otvoriti firmu i uzeti zemlju na 30 godina pod nezamislivo povoljnim uslovima. Istina, moraće da zaokruži proces proizvodnje, moraće prijavite nadničare na PIO, zaboraviće na subvencije po hektaru u sadašnjem obliku, otkačiće se trgovine repromaterijalom na crno i još par sitnica koje će mu pomoći da konačno postane gazda u punom značenju te reči. Možda čak postane i industrijalac.

Veliki zakupci nezadovoljni jačanjem prava prečeg zakupa. Badava tupiti zube na njih. June u Carigrad, june iz Carigrada. Imali su šansu da zaimaju, da učine prvobitnu akumulaciju kapitala i ako nastave da odbijaju unapređenje i razvoj proizvodnje ugušiće ih okruženje spremno na razvoj.

Mali seljak. Eh veseljače, veseljače, mali seljače. Da ako se nekako snađeš i napabričiš tih obećanih 20 hektara. A to je druže, moraš priznati, ozbiljan kapital. Sa njim ozbiljno možeš nastupiti na lokalnim zelenim, mlečnim, stočnim i kvantaškim pijacama. Istina, moraćeš da se odrekneš navike da cviliš da je za svu tvoju muku kriva država ali verujem da bar ti, ako ne i tvoji sinovi, nećeš kesiti u tajkunsko dvorište sa zavišću i vajkanjem da se ništa ne može postići poštenim radom.
No, kako se voda još nije izbistrila i kako još nismo načisto da će biti kako obećavaju, ne zaboravi da redovno podmazuješ ono što kriješ u jaslama il za tavanskom gredom.

Ostade još pitanje nas koji smo u onoj zoni od 10 kilometara uz državnu granicu. U opštem brojanju i preračunavanju hektara, nas niko ne izbroja, no nas još i otpisaše. Šta ćeš, ne može se svima ugoditi.
 
I ovako je za sitnije poljoprivrednike bilo slabe vajde, a ako ostane ovaj predloženi zakon biće još gore:
-30% će uzeti stranci, (ili domaći moćnici)
-pa će deo uzeti tajkuni,
-pa deo tajkunčići, -
-pa deo oni koji pokušavaju da postanu tajkunčići
a najsitnijim neće ostati ništa iako je njima najpotrebnije da uzmu nekoliko hektara...

Što se tiče prodaje u večito opet nama sitnima ne vredi: 20ha košta minimalno 100.000 evra a možda i 200.000 . I da je kredit bez kamate na 20 godina godišnja rata je 5.000 - 10.000 evra . Ipak mora biti i neke kamate... Ko je taj ko može toliko da izdvoji godišnje i da preživi? Ta zemlja ne može sama sebe da isplati nego treba bar još toliko površine, a možda i duplo...

Još nešto da dodam, ti investitori neće zaposliti hiljadu ljudi, zaposliće 5-6 ljudi koji će danonoćno raditi za malu platu ogromne površine. Mnogi i neprijavljeni, tako da PIO neće baš imati neke koristi.
 
oko te kupovine, sta je na kraju bilo, hoce biti neki javni oglas nekada?

Ko ce odredjivati (pro)cenu? Poreska?
 
Koji je uslov ostavljen za mala gazdinstva(ako je uopste ostavljen), 20, 30ha? Da li je to u vlasnistvu ili u gazdinstvu(zakup)?

Pretpostavljam da ce biti ponudjeno na licitaciji, a da ce cenu postavljati lokalna samouprava, kao i za trenutno izdavalje u zakup sto je
 
Pa da,u prebrojavanju slobodnih i uzurpiranih hektara, razbrojavanju demonstrantskih traktora i obračunu njihove vrednosti, u proračunu buduće izgubljene kulačke dobiti, mali seljak je ostao uskraćen za informacije o njemu bitnim stvarima iako se sve ovo, navodno, radi za njegovu dobrobit. Šio mi ga Đura. Kao i obično, kad se bikovi bodu, trava strada.

Mislim da je ostao predlog da se pravo otkupa odnosi na sopstvenike (vlasnike) do 30ha, da je stav Min. Finansija u pogledu roka max 10 god. uz pravo na hipoteku u korist države na predmetnu zemlju, Marjan Rističević na skupštinskom panelu reče:"Cena se zna!" to valjda znači tržišna cena, a ko će je procenjivati i kako ybmliga... Rekoše, na istom tom panelu, da će se prvo nuditi na prodaju male i razuđene parcele. Korisnik "ddragan", a on je uz Jakšića pa verujem da je upućen, ovde iznese da je predviđeno ukupno 20% površina za prodaju malima.

Imali ko više informacija ? Šta se zbiva na skupštinskom odboru ? Bune li se iz drugih pograničnih opština u pogledu ograničenja na 10km od granice ?
 
Oni sa cenama veze nemaju,ali ok sacekacemo ponudu ja sam zainteresovan svakako, medjutim oni cute o mnogo cemu, na prvom mestu me restitucija nervira sto se ne sprovodi, to je bar najlakse, mutljavina ...
 
Od njih moze se cuti svakave izjave! Nije mi samo jasno ako RTS jede njihovo go..no, zasto neke druge TV se ni u ludilu ne usude da pricaju bar malo istine! Nevidjen mrak i strah vlada!
 
Morao sam da prekinem slusanje skupstine,jer ta kutija iz koje ljudi govore strasno ispira mozak pa cu jos i poceti da verujem sta govore.Tesko nama dok taki citaju literarne sastave o poljoprivredi.
 
I ovako je za sitnije poljoprivrednike bilo slabe vajde, a ako ostane ovaj predloženi zakon biće još gore:
-30% će uzeti stranci, (ili domaći moćnici)
-pa će deo uzeti tajkuni,
-pa deo tajkunčići, -
-pa deo oni koji pokušavaju da postanu tajkunčići
a najsitnijim neće ostati ništa iako je njima najpotrebnije da uzmu nekoliko hektara...

Što se tiče prodaje u večito opet nama sitnima ne vredi: 20ha košta minimalno 100.000 evra a možda i 200.000 . I da je kredit bez kamate na 20 godina godišnja rata je 5.000 - 10.000 evra . Ipak mora biti i neke kamate... Ko je taj ko može toliko da izdvoji godišnje i da preživi? Ta zemlja ne može sama sebe da isplati nego treba bar još toliko površine, a možda i duplo...

Još nešto da dodam, ti investitori neće zaposliti hiljadu ljudi, zaposliće 5-6 ljudi koji će danonoćno raditi za malu platu ogromne površine. Mnogi i neprijavljeni, tako da PIO neće baš imati neke koristi.

Gde to kosta hektar toliko ? Kod nas ne mozes kupiti jutro bez 8000e, ne hektar nego jutro... A kada hoces da prodas ne mozes izvuci ni 6000e po jutru....
 
Morao sam da prekinem slusanje skupstine,jer ta kutija iz koje ljudi govore strasno ispira mozak pa cu jos i poceti da verujem sta govore.Tesko nama dok taki citaju literarne sastave o poljoprivredi.

Jerkova im je bas ocitala, ali bojim se da je sve zabe bezobrazno teraju svoje.

- - - - - - - - - -

Za cetvrtak zakazan odlazak u Beograd. Protest ispred skupstine, odlazak kolima i autobusima.
 
Usvojen je zakon sa odredjenim izmenama. Glavnu reč o izdavanju zemlje vodiće lokalne samouprave, a saglasnost će davati ministarstvo. Ono što zaboravljate jeste da idu lokalni izbori. Zašto je to bitno. Zato što ćete imati mogućnost da izaberete ljude koji će vršiti vlast u naredne četiri godine. Ti ljudi će praviti planove za izdavanje zemljišta. Ukoliko mislite da ljudi i stranke koji će učestvovati na izborima neće raditi za vaš interes, već za njihov i interes stranke, treba da se pokrenete i napravite vaše liste. Kada to uradite i pretpostavimo udjete u skupštine, možete da utičete na te planove, direktno kroz delegiranje ljudi koji bi bili u tim komisijama i koji bi zastupali interese tih seljaka. Ako to ne uradite, imaćete kao i do sada u tim komisijama ljude koji će se pobrinuti da određene interesne grupe dođu u posed najkvalitetnijeg zemljišta, a ostali će morati da se zadovolje sa mrvicama. Tako da moj stav je prestanite da kukate i zasučite rukave i počnite da se organizujete i delujete. Delimično su poznata pravila igre i morate ih nadmudriti na njihovom terenu.
 
Nazad
Vrh