Sejalica za povrće ručna potrebna

dzionik

Član
Učlanjen(a)
2 Sep 2009
Poruka
1.963
Lokacija
Beograd
Nikako nemogu da nadjem neku dobru jednostavnu ručnu sejalicu za povće. Ako neko ima crteže ili slike prema kojima bih mogao da je napravim (ili čak da kupim pa nek ide život) bio bih zahvalan. Da može da seje od pasulja do šargarepe. Bilo kakva informacija bi bila dobra....
Hvala
 
Nekad je takve sejalice pravio Sever - Subotica .Jedno vreme sam ih viđao još u prodaji .
 
Ja imam gorenje .To su sejalice koje mogu bas sve da seju od mrkve do pasulja, samo menjas rupu kroz koje seme prolazi.
 
Pa ja bih prvo probao da napravim, ako može neka slika ili crtež. Samo informativno, pošto je prodaješ?
 
dzionik je napisao(la):
Nikako nemogu da nadjem neku dobru jednostavnu ručnu sejalicu za povće. Ako neko ima crteže ili slike prema kojima bih mogao da je napravim (ili čak da kupim pa nek ide život) bio bih zahvalan. Da može da seje od pasulja do šargarepe. Bilo kakva informacija bi bila dobra....
Hvala
slovenacka Muta pravi sejalice sa kojom mozes da sejes ama bas sve,moze da seje normalno u redove i moze u kucice,ima markir a cena je do pre 2-3 godine kada sam i ja kupio bilo je oko 200 eura.Ali veruj mi vredi toliko
 
Hvala ali ne bi da se zaplačem dvesta evra za nešto što ću da koristim par puta godišnje. Ako može neka slika mehanizma da mogu sam da je napravim.
 
@ dzionik
Možda bi baš mehanizam trebao da nađeš (kupiš) a ostalo da napraviš? Možda od neke rashodovane sejačice. Ne znam baš kako će to ispasti u "sam svoj majstor" varijanti. Ali probaj ako imaš volje i ideju, nemoj da te ja obeshrabrim.

@ kiraj i vosi
Kakav je setveni mehanizam kod tih sejalica? Traka, disk ili nešto treće?
 
Verujem da mogu da napravim bez problema samo kad bih imao neku dobru sliku ili crtež, tolko sam mašina nabudžio pa valjda mogu i to. Ne bih da eksperimentišem kad je neko to već smislio i usavršavao.
 
Druže , hoćeš da je slikam?Evo slika
2lbkxmd.jpg
2lbkxmd.jpg
2it1u69.jpg

Post je spojen: [time]1266058115[/time]
_________________________________________________
207rz8n.jpg
 
Hvala na trudu druže, jesi izašo napolje po ovoj vejavici :)

Još ne mogu da provalim kako dozira seme. Ovaj veliki disk je kalibrator a ovaj mali je verovatno za brojanje, pokreće neku polugu za izbacivanje ali ne vidim kako to funkcioniše. Četke unutra samo prevrću i guraju jel da?
 
Koš od sejalice (tu gde su četkice ima jednu rupu promera oko 22mm (kao što je najveća rupa na onom disku).Ti biraš rupu onog diska prema veličini semena kojeg seješ. Četkice su te koje seme guraju kroz rupu koju si odabrao.Znaci remen koji dobija pogon od prednjeg točka pokreće četkice koje guraju seme kroz rupu.Ima opciju i setve na kućice slika br 2.Moraš da oslobodiš onu polugicu kod ulagača i onda onaj točkić pri okretanju aktivira zatvarač ,koji pusti više semenki na jedno mesto.
 
Evo da malo pojasnim rad ove sejalice.Pogon dobija od tocka preko remena koji pokrece one cetke koje mesaju seme odnosno nedozvoljavaju da se stvori svod u rezervoaru za seme i potiskuju seme na disk sa otvorima (gde je potrebno podesiti precnik otvora spram precnika semena.Onaj drugi disk sluzi za setvu u kucice.Namontira se na njega odredjeni broj ''poluga'' koje potiskuju onu polugu ispod koja otvara sprovodni kanal gde se sakuplja seme.Mislim da je ovo princip rada, ako nesto nedostaje neka @kijraj doda.Inace ovo je jedan tip sejalice postoje i drugi principi:sa gumenom trakom (predsavnik Stanhay) jedina mana je da se mora imati onoliko traka koliko imamo razlicitih precnika semena, sa ''kasikicama'' jedna od najpreciznijih (predstavnik Nibex) u setu se dobija odredjeni broj razlicitih dimenzija ''kasikica'', pneumatske (predstavnika ima dosta) montira se na motokultivator i to je ustvari pneumatska sejalica nodet gougies.Pogon turbine za vakum dobija od motokultivatora.Mana je sto treba imati onoliko ploca koliko ima razlicitih precnika semena itd....
Zato mislim da je ova sejalica najjednostavniji primerak jer se sva nalazi na njoj jedino ako hocete da menjate razmak u redu namestite druge remenice. :cao:
 
Dobro je objašnjeno .još da dodam da razmak kućica može da se menja tako što se skinu 2 okidača pa je duplo veći razmak ili se skinu 3 okidača pa samo jedan ostane i to je najveći razmak setve u kućice.Ovako se aktivira setva u kućice
2ytquqa.jpg
.Ovako izgleda okidač
2wn8o07.jpg
.Sa ovom sejalicom sam počeo da se bavim povrtarstvom.Kupljena je 80 i neke i sa njom sam sejao salatu koju sam proizvodio za seme,lukovno seme za arpadžik i industrijsku papriku.Mogu još da dodam da sam negde video i Nibeksovu ručnu sejalicu koja radi na principu kašičica .U zavisnosti od krupnoće semena menjaju se diskovi koji nose kašičice.Veličine kašičica su bile obeležene bojama (kao što su sada dizne za prskalicama označene bojama.
Post je spojen: [time]1266073437[/time]
_________________________________________________
Evo i malo videa .Nisam sam mogao i da snimam i da pokažem sve detalje.Ovo što lupka je aktiviran sistem za setvu u kućice.[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fVro0OZpIA0[/youtube]
 
ja sam poceo da pravim,medjutim kada sam nasao u prodavnici odmah sam kupio,sam mehanizam nije nesto komplikovano,problem je onaj tocak unutra sa cetkicama jer cetkice moraju imati odredjenu duzinu drugacije nece izgurati seme
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=T9L8t-Haxj8[/youtube]
 
Nikako da provalim kako su poluge vezane i kako postize da baca spo jedno seme, jesi se potrudio al nikako da pogodis neki ugao da se vidi taj deo gde izlazi seme i sta ga pusta ili ne pusta.
Malo cu da crtam i da razmisljam pa cu valjda nesto da smislim, ne mora sve tako da bude.
Hvala..

Zama opet da zatvorim prozor a da ne kliknem posalji
 
Nazad
Vrh