Koji je ovaj korov?

bg

Član
Učlanjen(a)
2 Jan 2011
Poruka
99
Lokacija
skopje mk
Koji je ovaj korov? Skoro 2ha se "nasejao" sa ova pa zato trazim nesta da bi ga suzbijalo za jesensko sejanje.

zURGHeG.jpg


85rvj78.jpg
 
Šta imaš sada na ta 2 ha? Ne znam kako se zove ali ako treba da ga se rešiš uzmi total pod uslovom da nemaš ništa posejano na parceli.
 
ako je tako lep dugacko ja ti savetujem da ga pokosis a kad ponovo krene onda ga resi sa totalom a moj savet ti da u ovoj nemoj sejati jesenski usev jer vec sigurno ti njiva pun semena od njega i iznikne ce ti i nemozes ga srediti posle kod nas se zove divlji zob
 
Oko 1.7ha jacmen a ostalo je prazno. Vec je kasno da se jacmen oprska a i preparat koji prodaju (zoboravio sam tacno ime, cena je oko 55eura/l) ljudi koji su koristili kazu da ne valja uopste. Dali ce se sa totalom unistiti kompletno da ne bih imao probleme sledecu godine?
Ovaj korov se rasirio naglo po svi niva u celo pole, valjda od kise koji su padali od lani pa do sada. Kod nas zovu ga pijanac.

- - - - - - - - - -

Nasao sam ga: Lolium temulentum ili Divlji ljulj
 
@Deda Lala
Možda nije prava tema ali imam pitanje: Kako organski uništiti sirak na velikoj površini? Bez prskanja? Da li ima neka prečica?
Imam u glavi kako bi to izgledalo na duže staze - kao dugotrajna borba malčiranjem i fizičkim uklanjanjem lisne mase i rizoma.
 
Oko 1.7ha jacmen a ostalo je prazno. Vec je kasno da se jacmen oprska a i preparat koji prodaju (zoboravio sam tacno ime, cena je oko 55eura/l) ljudi koji su koristili kazu da ne valja uopste. Dali ce se sa totalom unistiti kompletno da ne bih imao probleme sledecu godine?
Ovaj korov se rasirio naglo po svi niva u celo pole, valjda od kise koji su padali od lani pa do sada. Kod nas zovu ga pijanac.

- - - - - - - - - -

Nasao sam ga: Lolium temulentum ili Divlji ljulj
Nasi poljoprivrednici severnije neznaju koji je ovo korov jer to slabo ima kod njih,neznaju koliko se srecni.
Vidis dobro si se snasao na netu i nasao,to je Ljulj ili kod nas zvana Vlasulja.
Neka ti je gospod bog u pomoci jer od toga se neces tako lako odbraniti,to je trava-korov koje krave jedu,ali on upropasti zemlju samo tako a nemoze se tako lako iskoreniti.Gde imas Ljulja tu nemoj psenicu,iskljucivo dobar plodored.
Kod mene toga na njivama ima za izvoz,dosta psenice mi je upropastio.
Samo total dobra doza ali i to nije sigurno.Ja sam prosle godine dobru dozu odradio totalom jednu njivu i ove godine je tu psenica propala zbog Ljulja,nemozes mu nista.Niste ni svesni kako to pojede usev a raste cak i 1,5 metar visine i onda polegne.

I posle mi kazu ovde da se neozbiljno bavim poljoprivredom.E da imate Ljulja u njivama pitao bi vas.Kod nas je on masovan,100 puta gori od ambrozije.

- - - - - - - - - -

Koji je ovaj korov? Skoro 2ha se "nasejao" sa ova pa zato trazim nesta da bi ga suzbijalo za jesensko sejanje.
Sad vidim da spominjes jesenjsko sejanje.Ako imas viska para ti sej psenicu na jesen.Samo budala ili neko ko nema pojma moze da ti kaze da kad posejes zitarice mozes spasiti usev od ovog sranj...
 
Kod nas se to zove italijanski ljulj i sadi se u mesane trave a moze i kroz detelinu malo je vislji od lucerke i drzi je da ne polegne.
 
Ima jedan nacin da se to unisti ali je veoma skupo. Pre nekoliko godina 0.6ha niva izvadili smo oko 20-30cm zemje u dubina, pa sejalo se pirinac, posle to proso a lasnkog godina paprika. Ove godine je pod psenica da ti je milina da je gledas, ljulja nema.
 
Zna li neko latinski naziv za ovu travku?

Otac je zove paprikara.

4e81eaace31ec67511d83f8231ddb845.jpg
bc5d1961967f8ec8abc82d5e1515326b.jpg


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Koji je ovaj korov? Skoro 2ha se "nasejao" sa ova pa zato trazim nesta da bi ga suzbijalo za jesensko sejanje.

zURGHeG.jpg


85rvj78.jpg
To je ljulj, uglavnom ga donesu kombajni ili bude u sjemenu pšenice, zobi, ječma ako sijes svoje sjeme, veoma se brzo širi, zove se divlji ljulj, pročitao sam negdje da mu je sjeme otrovno i da to sjebe zemlju. Na tim parcelama zaboravi sijanje ozimih kultura bar 10 godina. dzabe ti je i total i preoravanje. Ako ti se tek pojavio, čupaj i iznosi il ledjnom od biljke do biljke sa totalom i to prije nego sto se osjemeni, ali i dalje postoji mogućnost da krene iz žilica koje su ostale u zemlji.
 
Imao sam toga nekad davno . Zadnjih desetak godina samo kukuruz i soja , i naravno svake godine s metalohlor i nema toga . Bude ga u lakoj ali slabopropusnoj zemlji .
 
Liči mi na puzavi žabnjak (ranunculus repens). Obično ga ima u nižim delovima njive gde ima dosta vlage.
 
Znas li koje materije ga dobro roknu?
Total sporo deluje nesto na njega.
Proslo je desetak dana.
 
Miksan nisam ga imao u nekom većem broju pa nisam ni obraćao pažnju na njega. Trebalo bi da ga total i maton unište, a u nekoj biljnoj kulturi, samo herbicidi koji smeju na tu kulturu.
 
Nazad
Vrh