Ostrenje alata

je , u pravu si za vođenje , šipka malo poskakuje ali kako je dosta teška ne stvara puno problema ...Bilo bi bolje da je vođenje bolje ali u ovoj fazi nije mi se dalo raditi dupli precizniji zglob .

Da li možeš prema slici prepoznati koje je vrste brusni kamen i koje je granulacije?


 
@ Regaci

Odlican posao, proizvod stvarno izgleda kao umetnicko delo.
Savet u vezi fotografisanja: Sjajne predmete kao sto je ova ostrica(ili stakla, ogledala itd) nikad ne osvetljavaj direktnom svetloscu(sunce, sijalica ili blesak blica).
Najbolje je u kuci blizu prozora, a da se predmet kupa u svetlosti ili u senci.
Blic na aparatu obavezno iskljuci, i aparat postavi na stativ(ili na neki oslonac). Okidaj sa tajmerom-svaki aparat ga ima.

Kopozicija sa ovim predmetima i paprati je lepa.
Lovcima bi se svidela i kombinacija sa slaninicom na kockice, belim lukom i casicom rakije..:osmeh:
 
Mirosti druze imam slaninice,a imam i svoj kazan i vocnjak,i rakije hvala bogu!!!ali nisam se setio hahahahahahahah.

- - - - - - - - - -

je , u pravu si za vođenje , šipka malo poskakuje ali kako je dosta teška ne stvara puno problema ...Bilo bi bolje da je vođenje bolje ali u ovoj fazi nije mi se dalo raditi dupli precizniji zglob .

Da li možeš prema slici prepoznati koje je vrste brusni kamen i koje je granulacije?



Bufa ovaj levo dvostrani je sigurno vodeni,a ovaj roze moze kombinovano ili u ulju ili u vodi ,ali pazi ako krenes sa vodom nema vise ulja i obratno.A finoca ni kod jednog ne prelazi 400 zrna
 
au , 400 zrna je dosta grubo?

Po preporuci majstora koji bi još trebao nabavitii da popunim prazninu od grubih do finijih ?

Ako radim s vodom , kako to izgleda , svako malo poljevam brus ili voda mora stalno kapati po brusu?
 
U sustini treba ti dobar kamen onda ti je dovoljan jedan grubi bas ako je noz katastrofa recimo 180 pa 400 ,800 i jedan od 10000 za izvlacenje i poliranje zice a ako imas dobro kamenje dovoljno ti je ovaj od 400 i 10000.
Kamen se pre upotrebe potopi u vodu 15 minuta da se napije i odna uzmes pumpicu i kako ostris povremeno kvasis kamen i spiras celik.
A ako ces po Japanskoj skoli onda je kamen stalno u plitkoj kadici i izbacujes masinu za kontrolu uglova pa sve iz ruke dok ne naucis iz ruke imas da kupis vodjicu koja klizi po kamenu i daje ugao ostrenja.
Ako je noz na kraju dobro naostren ostrica treba da je mat bela onda znas da je dobar
 
Sekaci

evo malo rada oko sekaca imao sam naruceno par sekaca i kirner
Sekaci vrhovi okaljeni na 64 hrc telo na 58
kirner vrh na 70 hrc telo 58

x5dqph.jpg

34ifw3q.jpg

155lapu.jpg

292slxk.jpg

rvgb5w.jpg

2v2jlas.jpg

4g6er.jpg
 
odnesem u livnucu-LZTK tamo imaju Durometre razne, tamo ispitam jer mi se neisplati da kupujem mozda uzmem jedan mali mobilni ali sada vec iz iskustva znam i bez durometra mala odstupanja budu
 
Interesantno da uspevas ostvariti 70HRc na toj ruskoj armaturi. To je u principu tvrdoca burgija u reznog alata za metal(63-68HRc).
Ja moje delove(zupcanici i vratila) retko otvrdnjavam na preko 60HRc.
Zar livnica jos radi?
 
od ruske armature je samo kirner,to nisam ni merio samo sam zakalio vrh, a sekaci su od 5160 i od S opruge od ,konshildera,a livnica nikada nije ni prestajala da radi samo sto je jedan deo kupio Cimos -slovenija a jedan deo Labilier -Francuska
 
Materijal je od opruznog celika ,da ne zamaram sa oznakama ali konkretno od S opruge sa setvospremaca neke danske firme iz 70-ih,normalizovan je dva puta i jednom meko ozaren i opet je sto ti kazes ljut.
Sada sledi nabacivanje gline radi lepog HAMONA,pa diferencijalno kalenje
 
Kole Ima kod mene ustvari mogu da napravim imam jos sina na lageru,a ti Slovenacki neznam kakve sada prave oni ranije sa logom deteline su bili ok
 
Ne razumem šta se tu radi sa glinom? neka izolacija kod kaljenja?

Ja kazem glina nije samo glina ima jos dosta sastojaka, a tako se pravi HAMON verovatno si cuo za hamon koji rade Japanci na katanama dakle posle kalenja dobije lepu saru a najvaznije je da ovakvim postupkom DIFERENCIJALNO okalis komad sto u prevodu znaci meksa ledja a cvrsta ostrica,Japanci su bili u problemu zbog loseg celika i jos uvek su Evropljani imaju mnogo bolji celik pa su macevi kovani i kaljeni bez preklapanja ili takozvanog DAMASKA A japanci su se dovijali ovakvim postupkom kako u borbi nebi doslo do pucanja katana
Dakle dobro si konstatovao glina nedozvoljava da se ledja noza prekale i drzi ih na nekih 40hrc a ostrica recimo na 64hrc

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

zoj20y.jpg
 
Nazad
Vrh