Ostrenje alata

Ne trakastu oštrilicu nego tračnu šlajfericu, kantericu kod koje je traka sa zadnje strane slobodna pa na tom slobodnom delu oštrim. Traka se blago uvije i praktično sama oblikuje konveksni oblik.
Traka uvek ima tu tendenciju da se malo digne na krajevima kad je pritisneš tako da nikad ne možeš da izvučeš ravnu površinu, uvek su krajevi malo zaobljeni.
 
Da... ja je narodski zovem trakasta ostrilica posto ostrim sa njom ...u pravu si samo bi ipak rekao TRAKASTU brusilicu .........tracno i slajfovano mi ne zvuci Srpski
 
Nema tu ni s od srpskog:) ali sam nekako navikao, brušenje je za metal, šlajfovanje-šmirglanje za drvo.
 
Ja konveks uradim na vodenom tocilu radim sa kamenom 400zrna pa onda 800 i idem posle na poliranje sve do 25000 zrna to imam samo u pasti

Pitanje za DZionika jeli samo ostris ili i pravis nozeve .............
ja se trenutno bakcem sa dva noza koja su mi narucena jedan je skoro gotov jos samo Mikartu da uradim a drugi treba da otkujem .
 
Ma ne kakvo pravljenje, ne znam ni gde bi mogao da nabavim dobar materijal za nož...možda neki HSS od abrihtera:)
Šta je Mikarta??
 
Ma ne kakvo pravljenje, ne znam ni gde bi mogao da nabavim dobar materijal za nož...možda neki HSS od abrihtera:)
Šta je Mikarta??

Mikarta je materijal od kojeg pravis drsku,drska moze biti gvozdena,drvena...itd a mikarta se pravi od
platna, papira i koze u kombinaciji sa smolama npr,epoxi ili poliester poenta je u tome da rucka ima dobar GRIP citaj da ne klizi
Ps. mozes uzeti HSS materijal ali ako nisi dosad radio nepreporucujem ti posto se HSS posebnom tehnikom kali ako si zainteresovan da se bakces mogu ti poslati komad materijala.
Postavicu slike kada stignem bas sada radim dva noza za jednog lovca iz Beograda.

- - - - - - - - - -

Ja sam radio nekad sa jednim majstorom u Austriji koji je iskivao odlicne nozeve od spoljne kosujice lezaja.

Mirosti moze od kosuljice lezaja ali se od njih uglavnom prave nozevi za tokarenje posto imaju jeko veliku cvrstocu ali su krti nije preporucljivo za noz ....moze ali se treba znati okaliti
 
On to i nije kalio, vec ga je samo popustao..
Bude jako pitom materijal..

Ja od kosuljice radim Damask prvo popustim materijal pa ih malo naslazem pikujem onda otkujem pa kalim

- - - - - - - - - -

Evo ovako izgleda izrada mikarte ovo je kombinacija aluminijum,kruska,turski orah.Orah je star 120 godina,jos treba dosta dorade ali otprilike je to
.
iyotgh.jpg

2zfkem9.jpg


- - - - - - - - - -

21411qf.jpg

20tsbys.jpg

mhyrmo.jpg

2yvl5oh.jpg

2ed2w3q.jpg

182pgx.jpg
 
Zadnja slika sve pokaže o majstoru.Nož direkt u stegu železo na železo -to se kod pravih brusača ne sme dogodit.
 
Taj noz je u fazi izrade tek secivo treba da ide na poliranje i ostrenje
inace je okaljen na 60 HRC tako da stega nema veze sa ostricom mozes preseci armaturu 4mm sa njim
 
Poslednja izmena:
Lep rad. Originalan oblik, i ocigledno majstorstvo.
Doduse, ostajem pri tome da bi radionica morala biti sredjena i uredna.
Slika ovakvog predmeta mora biti reprezentativnija, nebi bilo zgoreg napraviti malo marketinga.
Siguran sam da za ovakav proizvod postoji trziste.
Ne zameri na kritici, u najboljoj je nameri:ppozdrav:
 
evo moje opreme,i vodeno tocilo i ovu masinicu za kontrolisane uglove sam sam pravio.







G]http://i61.tinypic.com/28chied.jpg[/IMG]

iw0sgx.jpg


- - - - - - - - - -



I ovde imam vodjicu za kontrolisanje uglova ali to je samo kad ostrim makaze,posto voda baca mlaz pa nevidim

kad se na ovakvim brusevima naprave udubine od oštrenja kako se i vidi na ovoj slici,
Kako se to izravna ..ili se ti brusevi bacaju?
 
Nebacaju se naravno ovaj mali kamen na vrhu kosta 150 eu postoji loncasti kamen za brusenje kamenja koriste ga kamenoresci i njime se izravna kamen.

- - - - - - - - - -

Mirosti upravu si sve, samo nestizem imam puno posla i onda krtoga na sve strane, inace noz jos nije dovrsen tako da ce biti bolja slika kada ga dovrsim

- - - - - - - - - -

mirosti imam pitanje za tebe tamo na motornim testerama postavio sam pa ako si voljan hteo bih da cujem tvoje misljenje
 
Nebacaju se naravno ovaj mali kamen na vrhu kosta 150 eu postoji loncasti kamen za brusenje kamenja koriste ga kamenoresci i njime se izravna kamen.
Kad se ravna kamen lončastim brusem , da li se to radi fleksom ili strojno?


Da li brusne kamene treba zaljevati vodom kad se brusi ili ne ?- vidim na you tube da netko to radi u vodi
Našao sam na internetu ovu sliku , molim te prekomentiraj?
http://i44.tinypic.com/voohth.jpg
 
Najbolje je kamen ravnati sa fiksnom stacioniranom - masinskom brusilicom posto on mora biti obrusen u stotu, kako nebi,bilo problema pri ostrenju,a sto se tice kvasenja kamena postoji kamen-vodeni a postoji i uljni a postoje i dijamantski koji se nezalivaju.a ovo na slici Isto rucno pravljena ostrilica kao i moja samo sto ja imam drugaciji prihvat noza zbog sto manjeg odstupanja po celoj duzini ostrice.
PS.Ovakve vrste ostrilica sa kontrolisanim uglovima uzmi za rezervu jer sa njom nemozes naostriti noz profesionalno ja je koristim samo kod nozeva koje premazujem sa crnim silikonom ili tuff ex-om, kako nebih ostetio noz.Ali za ameterske potrebe kod ljudi koji nemaju rutinu da izvuku ostricu iz ruke je idealna i moze se sasvim korektno naostriti noz ali npr konveks nemozes sa njom izvuci.
 
Kako ne , konveks bi mogao postiči tako da šipku vodilice savineš u neki radijus ..samo bi se trebalo poigrati u praksi da dobiješ ono kaj želiš .
Ja sam oštrio noževe na traku i konveks mi se nije sviđao baš radi toga jer nije bilo jasno vidljivih ravnih površina kuta brušenja ....još više jer kad mi se žurilo bilo bi brzo gotovo na štetu radijusa konveksa .
 
Bufa slike koje si mi poslao mi se svidjaju mozez ih slobodno postaviti,vidi se da si ulozio dosta truda,samo mala zamerka,kod vodjice kroz koju prolazi sipka trebalo bi je zameniti sa vodjicom koja nema lufta,nemora da bude presudno kod ostrenja ali ako si perfekcionista i hoces vrhunsku ostricu onda je zameni,vidim da koristis i hrom oksid.
PS.Konveks nemozes uraditi i ako savijes sipku kamen je uvek ravan,ako hoces konveks kada izostris noz uzmi podlogu od misa za racunar kupi kvalitetne smirgle vodene redom od 180 do 2000 i napravis konveks.
I kod konveksa nema ravnih povrsina on je kao presek od metka ili kostice od jabuke ali mislim da sam postavio sliku sa 6 osnovnih tipova ostrica.

- - - - - - - - - -

evo konacno gotov noz ode za 4000din i evo malo reprezentativnije slike po savetu Mirostija
2nja7bb.jpg

29kqtlh.jpg

25kk9r5.jpg

v30epd.jpg

142c45y.jpg

nn4lcz.jpg
 
Nazad
Vrh