Ostrenje alata

reggacci

Član
Učlanjen(a)
7 Dec 2011
Poruka
794
Lokacija
Kikinda
Interesuje me ima li majstora ostraca,nedavno sam poceo usluzno da ostrim nozeve,makaze,ravne nozeve od diht i abrihter masina ,resetke i nozeve za masine za meso itd.
Radim to godinama ali sam uvek radio kao gratis uslugu prijateljima i rodbini ali evo sada sam odlucio da otvorim i krenem usluzno.
Stari majstor u Kikindi je umro tako da nema zglavnih ostraca a i taj majstor je bio stara skola.
Ponekad napravim i neki noz i takoooooo.
Interesuju me vasa iskustva.
Gde nabavljate paste za poliranje
koju masinu koristite
koju tehniku itd
 
Meni to odradi majstor strugar iz susednog sela jedino on mi naoštri voćarske makaze kako treba ,svugde gde sam probao nije bilo valjano pošto onaj donji deo mnogi majstori ne znaju da izvuku(treba pod uglom).
 
Pa sad je to baš dobro pitanje, ne znam koliko ljudi nabavlja tu pastu za poliranje i koliko ih ima mašine za oštrenje alata. Svakako je zanimljiva tema, pa ću sad da postavim dva video snimka da se mogu prokomentarisati.

Makaze za voćnjak


Kako naoštriti sekeru

 
Moj komentar je katastrofa,ovo su malo je reci amateri,ovakav postupak ostrenja alata je katastrofalan ,otpusti se materijal i mozes ga baciti.
A paste ja licno kupujem razne od osnovnih pasti za pred-poliranje za fino poliranje,pa do Hrom -oksida za izvlacenje zice na stropu.
A kamenje mi lije stari majstor iz Novog sada i uzimam iz Backog petrovog sela od Krumenakera.
ostalo kamenje sam narucio iz inostranstva sve do 10.000grita a imam nesto i dijamantskih kamenja.
Cojane kolutove,filcane i svu ostalu opremu uzimam iz Ade.
.
 
Poslednja izmena:
Vodeno tocilo je majka za sve grublje alate. Imam veci kamen za tocilo ali nikako vremena za napraviti. Za precizne stvari trebaju i precizni alati i koje kakve drangulije ali i mnogo iskustva sto je najbitnije. vecinu alata ostrim turpijom za lanac pa belegija za kosu sa vodom ispolira
 
evo moje opreme,i vodeno tocilo i ovu masinicu za kontrolisane uglove sam sam pravio.
5n2p.jpg

2hi6r6a.jpg

2dmfbk6.jpg

14o63oy.jpg

x1zfwn.jpg

2q06kj5.jpg

28chied.jpg

G]http://i61.tinypic.com/28chied.jpg[/IMG]
spf579.jpg

iw0sgx.jpg


- - - - - - - - - -

5n2p.jpg

2dmfbk6.jpg

I ovde imam vodjicu za kontrolisanje uglova ali to je samo kad ostrim makaze,posto voda baca mlaz pa nevidim
 
Jako lepo, hvala sto delis sa nama 'majstorluk'.
Vidi se da si ozbiljan u svom poslu.
Imam i primedbu(neces se ljutiti), ako si vec otvorio radnju, trebalo bi sve to malo da uljudis i slozis, ocistis i odlozis trenutno nepotrebne stvari.

Pitanje: zasta ti sluzi onaj objektiv pored i koja mu je oznaka(vidim da je ruski)?
 
Pa da vidi kako je naoštrio:)
Ja u zadnje vreme baš i nevidim dobro nego udarim makro fotku pa kad otvorim na 24 inča sve bude jasno:)
 
Jako lepo, hvala sto delis sa nama 'majstorluk'.
Vidi se da si ozbiljan u svom poslu.
Imam i primedbu(neces se ljutiti), ako si vec otvorio radnju, trebalo bi sve to malo da uljudis i slozis, ocistis i odlozis trenutno nepotrebne stvari.

Pitanje: zasta ti sluzi onaj objektiv pored i koja mu je oznaka(vidim da je ruski)?

Dobro si primetio od ruskog Zenita je koristim i njega ali imam mikroskopske naocale, sa njima kontrolisem,kako je Dzionik rekao kako sam naostrio, ako hoces pravilnu i dobru ostricu nesme da bude riseva kada se uvelica,mora da je kao ogledalo ispolirano,onda je to naostreno ali opasno naostreno.
Samo sto je to dugotrajan proces.
Na kraju dajem konveks --naravno da li ce biti konveks zavisi od namene noza i onda opet poliranje.
 
Poslednja izmena:
Danas sam uzeo dan pred sebe pa sam jedan nož oštrio 4h al zeza me što nemam za to alata a i nemam nešto iskustva. Dobro sam ga naoštrio, nije se grejao nikako. Nabacio sam kamen na stubnu bušilicu i smanjio obrtaje do kraja. Posle toga sam finiji kamen pa na kraju pečurku sa šmirglom. Jesam naoštrio al fali mi ono nešto. Oštrar je boli glava al nije onako kako sam hteo. Hteo sam da ga naoštrim da može da seče dlaku sa ruke al dosta je i ovo. :haha: Seče papir.
Nemam te majstorske aparature kao član reggacci pa da mogu do kraja da ga naoštrim.
 
Mene interesuje i cena npr oštrenje jednog noža ,mesarskog.

Pa to sve zavisi kako hoces da ti se naostri noz, i koliko cenis svoj alat za secenje npr obicno ravno ostrenje noza je 100din ali to je naostreno samo prividno on je ostar mozes se obrijati na suvo ali isto tako strada materijal noza i brzo se gubi ostrica ako naletis na kost ili drvo eto tebe opet kod majstora.I to je za mene cisto uzimanje para na kolicinu ja tako bukvalno naostrim 30 nozeva za 30 minuta.
Ako hoces pravu ostricu i ako ti noz ima bar 50 rokvela i ako uradim KONVEKS secivo ,trebalo bi da je cena 1eu po santimetru ostrice ali takav noz neces doneti na ostrenje bar godinu dana ali godinu dana profesionalnog rada.
 
Ja oštrim na tračnoj šlajferici tako da mora konveks da ispadne, ali treba ruku 'našteliti', nekad i ne uspem iz prve.
 
Ja oštrim na tračnoj šlajferici tako da mora konveks da ispadne, ali treba ruku 'našteliti', nekad i ne uspem iz prve.

Pa nemora da ispadne ili radis konveks ili nesto drugo ,ja licno koristim trakastu ostrilicu ali duplu samo kad radim Konkavnu ostricu,nisam pristalica trakaste ostrilice mada svi profesionalci rade na njoj.
Evo konkretno da ljudima bude jasno
m772qb.png

1.-konkavna ostrica
2.-ravna ostrica
3.-skandinavska ostrica
4.-jednostrana ostrica
5.-duplo brusena ostrica
6.-konveksna ostrica
 
Ja te fine alate ostrim godinama sa dijamantskim tocilom i 'navlacim' najfinijom belegijom.
Brije, ali nemam trajnost ostrice, kako si i rekao.
Voleo bih saznati malo vise o tehnici poliranja, jer sam u mogucnosti da nabavim i pastu i diskove za poliranje.
Koju pastu preporucujes i u kojim fazama?
Dali je konveksna ostrica najbolji oblik, i dali se konkavna uopste i koristi(osim za brijace)?
 
Ja te fine alate ostrim godinama sa dijamantskim tocilom i 'navlacim' najfinijom belegijom.
Brije, ali nemam trajnost ostrice, kako si i rekao.
Voleo bih saznati malo vise o tehnici poliranja, jer sam u mogucnosti da nabavim i pastu i diskove za poliranje.
Koju pastu preporucujes i u kojim fazama?
Dali je konveksna ostrica najbolji oblik, i dali se konkavna uopste i koristi(osim za brijace)?

Ufff mnogo pitanja,ali cu sto krace pokusati da ti odgovorim,kazem uffff zato sto je ostracki zanat jako kompleksan i skolski se uci 5godina a prakticno ceo zivot,tako da na tvoja pitanja mogu pisati danima ali evo ,pocecu od zadnjeg Konkavna ostrica se uvek koristi kod brijaca,ali daleko od toga da se nekoristi i kod nozeva ,nasuprot tome ovo je jedna od najcescih ostrica pogotovo kod preklopnih nozeva,najcesce ga vole koristiti Amerikanci i oni to zovu Hollow grind.
Ostrica kod ovako izvedenog brusenja je po meni preterano tanka ali se sa druge strane veoma lako pravi i samim tim je rentabilna,pogotovo za odrzavanje ostrice dovoljno je imati dobar kozni box .
Sto se tice najboljeg oblika ostrice mogu reci da je svaki za sebe dobar u zavisnosti za koju se namenu koristi,ja preferiram Konveksnu ali samo kod Fiksnih nozeva.
I razlog je jos i taj sto na takav nacin brusenja buduce secivo ima najizdrzljiviju ostricu u smislu tupljenja,posto bas taj kako ga ja nazivam bubreg ima podrsku ostrici i ne-da joj da se lako i brzo istupi.bitno je pomenuti i manu ovog tipa brušenja - u odnosu na ostale izuzetno je skupo jer ne postoji način da se ono uradi mašinski, već isključivo ručno. Što se tiče održavanja, konveksno brušeno sečivo je relativno lako naoštriti uz pomoć brusnog papira ili dobrog kamenja, dok oštrenje na sistemima poput Lansky-ja, Spyderco Sharpmaker-a i sličnih nije moguće.
Da se ogradim moguce je ali ne kvalitetno.
A sto se tice poliranja ljudi cesto razvdvajaju i mesaju ove dve radnje ostrenje i poliranje za mene je to jedno te isto nema vrhunski naostrenog noza bez kamena bar 6000 grita.
dakle kada kreces sa ostrenjem odmah si krenuo i sa poliranjem pa u zavisnosti od stanja noza tako i frakcije menjas od 100 pa do 25000zrna.
poliranje mozes izvesti na razne nacine ali prvo treba da poznajes materijal kako bi znao koji ces nacin primeniti jer nije isto polirati npr.vodenim kamenom ili vodenom smirglom,ili cojom ili filcom.
Za tebe za pocetak je najbolje da radis sa sajbnama ili koturima od coje i mekog filca i da koristis paste za poliranje da te nebuni bice ti sasvim dovoljno za pocetak pasta za predpoliranje i pasta za zavrsno poliranje svako ko ih prodaje zna o cemu je rec da ti sada nenavodim sastav tih pasta posto ih ja pravim sam ali u zadnje vreme me mrzi pa ih i ja kupujem
Preporucujem ti tvde paste LEA i Bianka i naravno hrom oksid moze u prahu a moze i pasta.
Da napomenem pricam o poliranju nozeva.
Najjednostavnije ti je posto si pocetnik a imaces super rezultate da koristis univerzalne paste za sve metale moja preporuka je
Chromah super bela -suva pasta za predpoliranje
Chromax pink polumasna za zavrsno
a ako hoces bas profesionalno evo moje preporuke moras ih uzeti sve redom
PASTE ZA POLIRANJE bianka
Italijanske paste za poliranje
Paste za poliranje čelika, inoxa
Bela za predpoliranje
Plava za visoki sjaj
Paste LEA
Standard ( cigle 0.8-0.9 kg) Mini tuljci
Abracut econom, siva predpol. čelika,inoxa
Tripomax, super braon predpolir. oboj. metala
Glomax, bela poliranje aluminijuma
Maxfin, sv. zelena poliranje inoxa
Blumax, sv.plava poliranje inoxa i alumin.
Chromax, pink zavr.svih met. -masna
Chromax super, bela zavr svih metala -suva 5.14
Plastimax, bež plastika,plexi,farba 6.44
Chromax green polir. hromiranih delova 9.00
Titan predpoli.visokoleg.čelika 7.00
Mirrormax ogledalo sjaj, legir.čelika 11.90
I jos jedna digresija mozes koristiti dijamatsko tocilo ali obavezno vedru sa vodom pored tebe i hladjenje a izvlacenje zice batali balegiju nego uzmi kozni juneci box najbolje je vojni kais i nabacis na njega hrom oksid i imas brijac
a kada sve zavrsis kako bi ti ostrica trajala daj nozu konveks tako sto ces najbolje u tvojim uslovima to odraditi na sledeci nacin
uzmes podlogu za Misa od racunara kupi vodene smirgle 0d 200 pa do najfinije pokvasis podlogu da ti smirgla nebezi i vuces noz prema sebi a da ti je ostrica od tebe dok nedobijes zaobljeno oblik recimo presek zrna metka ili kostice od jabuke i onda jos malo navuces na juneci box i to je to i onda probaj noz otupi o drvo pa samo malo opet predji na kozu i on je opet kao zilet.
 
Poslednja izmena:
Hvala puno, tako sam i planirao da nabavim sajbne i korure, paste nesto i imam..
Kompletiraj se i nabavi i ostrilicu za lance mot. testera i to je to..
 
Hvala puno, tako sam i planirao da nabavim sajbne i korure, paste nesto i imam..
Kompletiraj se i nabavi i ostrilicu za lance mot. testera i to je to..

Ja se i bavim secom drva i usluzno i ostrim lance motornih testera ali iskljucivo rucno nemoze ti nijedna masina naostriti lanac tako kao rucno a imam ih par komada od amaterskih do profi ali nije to to
 
Nazad
Vrh