Žene kao poljoprivrednici

Odg: zene kao poljoprivrednici

A što da ne? Ravnopravnost polova na delu. :haha: :ppozdrav:
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

Hmmm u ovom slucaju sam protiv te ravnopravnosti,zadnja stvar koju zelim da vidim je moja mama na traktoru kako vozi ili dodaje tati kljuceve :nono:
Zenama je mesto u kuci,basci,njivi kad se kopa(a danas niko ne kopa),dvoriste da pocisti,a zna se na kome je da cisti svinjac.
Kao sto rece jedan clan "Zna se ko vozi traktor,a ko otvara kapije"
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

Sve je stvar izbora i slobodne volje... sinoc je bila jedna vrlo zanimljiva emisija na B92 (Akcija-Reakcija) koja je bas tretirala polozaj zena na selu... bese vrlo interesantno.
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

Žene su nežna bića...
I treba ih paziti.
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

Ja mojoj ne dam ni kapiju da mi otvori...ima ona pametnija posla!
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

.."cud je zenska smijesna rabota...rece davno NJegoseva glava" ....znate vec tu pesmu..?!
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

branko je napisao(la):
Žene su nežna bića...
I treba ih paziti.
U pravu si, ali ni u tome ne treba preterivati. Rad nikoga nije ubio...
U mom selu žene rade možda i više od muškaraca. Ima mnogo maline,kupine, višnje, šta mislite ko to bere, veže a gde su bašte i "motikanje". Ni od štala i svinjaca nisu oslobodjenje jedino što retko voze traktore. Moja jedino kad tovarimo bale, ako se to može zvati vožnjom.
Nije poljoprivreda samo sedi na traktor i vozi, što većina od nas radi...
Koliko nas zna da pomuze kravu?
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

Ako hoće da radi, onda nek radi! Bogami i moja vole da vozi traktor kad tovarimo bale, kad se tovari kukuruz u čardak, pa čak i da pripomogne u popravci (uglavnom se svodi na ono "dodaj mi trinaesticu vilastu") i da vam pravo kažem ako u tome uživa, pa nek radi! Zauzvrat i ja njoj neki put pomognem oko poslova u kući, mada je to najčešće kuvanje paprikaša ili pečenje palačinki( u tom sam bolji od nje)
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

Moja komsinica ide sa muzem kad on prska da mu odbrojava redove i stalno mu ona pomaze,tako je i jesenas on gospodin tera berac a ona odgusuje dok on sedi u traktoru pa su joj valjci uhvatili prste. :udri: :zli:
Ja sve pomognem caletu i ne dam da mama radi "muske" poslove.Tu smo cale i ja,a ona i bab kucu odrzavaju a deda nas kontrolise iz fotelje :D
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

Neboj se, ne gura se moja toliko da radi sve! Ali tako kad ima volje onda joj dozvolim "da mi pomogne"
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

Naravno, ne treba preterivati i nezniji i lepsi pol ne treba opterecivati teskim poslovima, zbog toga Bog dragi dade name vece ruke, jaca ledja i vece misice. Ali nisam pristalica ni da ona treba da bude "gospoja" koju Sunce ne hvata a muz da gine od posla.

Medjutim, nije tu srz problema, ima tu jos znacajan broj pitanja. Vrlo je mali broj zena koje su nosioci poljoprivrednog gazdinstva, vrlo mali broj zena ima imovinu u vlasnistvu, vrlo cesto su, narocito u domacinstvima gde je muz zaposlen, upravo one glavni nosioci domacinstva i gazdinstva. Da ne govorim o nekim socioloskim aspektima....npr gospoda iz moje opstine (muskog pola) su se potovarili na autobus i otisla na sajam u Veronu (sto je uzgred za svaku pohvalu) a zene i kad naprave udruzenje ili aktiv zena i kad zapocnu aktivnosti na poboljsanju svog socio-ekonomskog statusa obicno se na to gleda sa sprdnjom i komentarima tipa: "Besposlen pop...", "onaj njen je sonja pa....". "treba njoj drugo sta....." etc...etc... u krajnjem slucaju koliko ovde od preko 3000 clanova ima pripadnica lepseg pola. Ipak sam pristalica jedne zenske ruralne revolucije :D

Ima divnih inicijativa seoskih zena gde se one organizuju i pocinju da se bave nekim poslovima (rucni radovi, izrada suvenira, izrada tradicionalnih jela, priprema zimnice na tradicionalan nacin) na taj nacin one izadju malo iz svojih kuca, druze se a prodajom tih proizvoda dodaju kintu u budzet domacinstva. Sjajan primer je Etno Mreza (asocijacija udruzenja i zadruga koje okupljaju zene koje se bave rucnim radovima) zatim udruzenje Lastavica (mislim da je negde iz Surcina) etc...etc...
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

Ne mislim na tvoju,ja se uvek setim komsinice i jedne bivse koja je morala da drzi krave a on u kafani kao on je gazda a ona se udala za gazdu,e zato je sad bivsa.

Zna se sta je njeno i to mora biti uradjeno: oprano,kuca uredna,skuvano jelo,kolaci,bascica u dvoristu,a u velikoj basci kad se rade veci poslovi sadnja krompira,vadjenje istog,pasulj to kampanjski odradimo za jedan dan i gotovo.
Post je spojen: [time]1265755037[/time]
_________________________________________________
Jedino nikako da ubedim mamu da opere auto to nece nikako,kaze ko vozi nek pere :D
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

NA
vecim delom se slazem a tobom. Zenema nema mesta u ratarstvu, barem jako malo . Tamo gde je malo domacinstvo kao kod mene ( zena , sin 4 god i ja ) dobro mi dodje kad mi supruga dotera tonu vestaka kombijem do njive, ponekad mi dotera i 1 traktor do njive a drugi vrati kuci, a sina vucemo za nama. Zemlje je mnogo a ja sam samo JEDAN , zato i ja posvetim vise vremena njenim
poslovima :ppozdrav:
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

Moja je jedne godine terala kombajn u kukuruzu, ceo krug, bila je oduševljena. :cool: :cool: :cool:
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

Moja je radila sve dok je bila mlada,luda i zaljubljena.Sad mi treba mnogo diplomatije za neke sasvim obične stvari.Razmišljam da idem na varijantu zamene "staro za novo uz doplatu" kako bih rešio taj problem.
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

Zasto ne ? Primjer kada idem prska,bacati gnojivo i kada sijem..onda moja mama meni dovuce prikolicu...Ako ona to moze zasto i ne...Neko je vrijeme i bacala gnojivo pa vise ne baca..inace ako hoce mi pomoci zasto ne..Ali u zadnje vrijeme je sve cesto doma jer zovem kolegu pa mi pomogne tako da mogu i ja njemu pomoci... :D
 
Odg: zene kao poljoprivrednici

Dobro to je ok ako nema ko da ti pomogne,ali da mama zali sina a sin cela konjina i nista ne radi a ona da ide na njivu to nece da moze kod mene.
Zna se kad je sezona poslova to mi muski odradimo a zene imaju konstantu i leti i zimi peru,spremaju,kuvaju,zapravo dok mi odmaramo za bozic,uskrs one se tad satiru od posla u kuhinji i spremanju po kuci za svim gostima,pa zar je fer i da ih vodimo na njivu da nam odmeravaju redove dok prskamo.
Najvise volim kad se zaradim u placu i dodjem mrtav umoran u kucu a nesto dobro skuvano i hladno :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh