Masina za branje malina

To sve ozbiljni proizvođači i udruženja, izvozno orjentisani, vode računa o "deviznom prilivu državi", uvek spremni na blokadu cele države i šta sve još ne, a niko da se pohvali mašinskim branjem !

Loši su berači, slabo beru, oštećuju i plod i biljku, ručno branje je zakon... Ma nije nego !!! Kiselo grožđe.

Postoji u istoriji radničkog pokreta jedan pravac koji se po nekom Nedu Ludu zove ludistički pokret. E ti ludisti su tvrdili da mašine ugrožavaju radnike i lomili su ih.

Počinjete da ličite na ludiste, mašine ugrožavaju kvalitet roda...

Tvrdokorno odbijanje mašinskog branja u sadašnjim uslovima znači samo jedno: ulaganja u proizvodnju maline nisu ni približno tolika koliko tvrdite da jesu !

Jer da jesu, na sadašnje cene otkupa te neisplativost i nedostatak radne snage, berači bi se kupovali trkimice, a ne bi se pričalo o bojkotu berbe.
 
To sve ozbiljni proizvođači i udruženja, izvozno orjentisani, vode računa o "deviznom prilivu državi", uvek spremni na blokadu cele države i šta sve još ne, a niko da se pohvali mašinskim branjem !

Loši su berači, slabo beru, oštećuju i plod i biljku, ručno branje je zakon... Ma nije nego !!! Kiselo grožđe.

Postoji u istoriji radničkog pokreta jedan pravac koji se po nekom Nedu Ludu zove ludistički pokret. E ti ludisti su tvrdili da mašine ugrožavaju radnike i lomili su ih.

Počinjete da ličite na ludiste, mašine ugrožavaju kvalitet roda...

Tvrdokorno odbijanje mašinskog branja u sadašnjim uslovima znači samo jedno: ulaganja u proizvodnju maline nisu ni približno tolika koliko tvrdite da jesu !

Jer da jesu, na sadašnje cene otkupa te neisplativost i nedostatak radne snage, berači bi se kupovali trkimice, a ne bi se pričalo o bojkotu berbe.


Ne pricaj o onome o cemu pojma nemas.Malina sorte Vilamet (preko 90% nase proizvodnje) se bere rucno svuda u svetu pa i u SAD.

https://www.alamy.com/stock-photo-c...-pick-field-at-smith-berry-barn-56227938.html
 
Da Bradonjo stvarno... Jesi se bar potrudio da nadjes na YT kako to izgleda i radi?

Ja sam pričao sa ovom našom firmom koja pravi/uvozi prodaje mašine, najjeftinija je bila 17 soma evra, pri tome minimalna širina za okretanje je 8 metara! Tj. na kraju redova mora da ima toliko prostora za manevrisanje.

I nemoj da mi neko "poklapa" post odgovorom kako treba manje ili mašina ne košta toliko, imam prepisku mail-ova vezano za mašinu za branje i ovo su bili neki od parametara za nju...

A pošto baš potenciraš na tom mašinskom branju rećići ti još jednu stvar...

Naime, 90% svih malinjaka je verovatno sadjeno mimo standarda koji moraju da se ispoštuju zarad mašinskog branja, a od tih 90% malinjaka u 90% nije ni moguće ući mašinom zbog neprisupačnosti terena! Na nekima koze pasu pod ručnom što bi se reklo ;)

A sad ćeš reći, ok, ali šta je sa Vojvodinom? Pa šta sa Vojvodinom? Oni koji imaju velike zasade imaju mašine, a oni koji nemaju, nemaju 17k+ evra za istu...

Uostalom, ja sam gledao kako to čudo radi i za tom mašinom opet ostane malina, mora neko da pazi da ne zapne za stub, mrežu, nešto... Nije to druže sedneš u kombajn i udješ u red kukuruza i udri ;)
 
Od kako je krenuo zadnji talas kuknjave razmišljao sam o mašinskom branju.

Rovario sam po netu ne bih li iskopao šta na tu temu. Video sam da ima "Klas" za 130k, da imaju berači sa plastičnim prstima, da ima neki "Kokan" sa vazdušnom turbinom, da ima neki domaći, zanatski, koji može i tamo gde koza pod ručnom pase.

Te cene koje sam nalazio po netu su mnogo veće nego ove koje se ovde, na temi, pominju. Što je u svakom slučaju dobro.


* * *

E sad...

Izgled domaćih malinjaka !

Vidim da ste u teškoj buli što se toga tiče. Nema standardne visine potpore, nema uvratina, propusti pri postavljanju protivgradne mreže...

Podizalo se na oo-ruk, ne razmišljajući šta će biti kad bude...

Al bešga, i puno domaćina je svojevremeno gradilo ogromne štale bez razmišljanja o mehanizovanju radnih operacija pa su naknadno prepravljali i prilagođavali. Sad se odmah gradi sa idejom da će proces biti mehanizovan pa i ako se u tom trenutku nema novac za takvu opremu.

Moraćete i vi smišljati šta i kako prepraviti.


* * *

Vojvodinu kao malinogorje ne posmatram. Za Vojvodinu postoje mnogo isplativiji "biznisi" od polke i polane.


* * *

Patrijarsi i episkopi pravovernog malinarstva !

Niti vas ja mogu razumeti i shvatiti, niti vas može razumeti i shvatiti bilo koji privrednik.

Tvrdite da ste u podizanje zasada uložili grdilo para, u redovno đubrivo, hemiju, protivgradnu još jedno grdilo.

Sad se dešava da je otkupna cena takva da ne možete da povratite ni sezonsko ulaganje, a ne da platite radnu snagu koje ionako nema i vi pozivate na bojkot berbe !!!

Dečiji inat.

Nek propadne sve, al će sledeće godine hladnjačari da me mole da im prodam malinu !

Paz da ne budne tako.

I ono što mene lično najviše pogađa je to što prosipate u vetar energiju seljačkog nezadovoljstva. Isto kao i "paori" koji traže da država garantuje otkupnu cenu kukuruza.

Jedan propali protest, a propao je jer su zahtevi sumanuti i neostvarivi, drugi propao protest i doviđenja prijatno. Na treći se niko i ne odaziva.

A onda će krupni kapital da pritisne vlast: mi plaćamo poreze, prireze, razreze, a seljačke dugove tolerišete !

Onda će država da pritisne seljake pa će da počne prisilna prodaja malog poseda !

Ne verujete ?!

Vi onda ne znate ništa o "reformama na selu" pod Obrenovićima i Karađorđevićima. O uzrocima građanskog rata koji traje u Meksiku. O novoj i "pravednoj" agrarnoj reformi o kojoj pričaju Krkobabići i Gulani.

Pa pogledajte samo na koje osnovice vam lokal razrezuje porez na imovinu !
 
Nazad
Vrh