Masina za branje malina

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.333
Lokacija
Apatin
Jedna veoma zanimljiva stvar o kojoj se mnogi raspituju je masina za branje malina. Ne verujem da ih ima previše na terenu, ali video sam sad na sajmu u Novom Sadu da ih ima u ponudi. Neki ih nazivaju i kombajnima, same maišne su dosta robusne i ne znam kako bi se mogle kretati na brdovitom terenu. Nekako imam osećaj da su pravljene za kretanje po ravnom.

Broj ljudi koji je potreban da bi masina za branje malina dobro radila je najčešće 3, mada ima nekoh modela toji trebaju 4 - 5 ljudi. Branje malina (može i kupina) se vrši vibriranjem mekanih delova i u nekim slučajevima jakim strujanjem vazduha. Ima i neki model koji pravi neka firma iz Sopota, taj radi na principu vibriranja. U srbiji se porizvode i neki modeli koji koriste vazduh za berbu.

Masina za branje malina je uglavnom samohodne mašine, ali treba videti samo koliko je potrebno međuredno rastojanje za njen prolazak. Neki od poznatijih svetskih modela ovih kombajna trebaju rastojanje od 3 metra da bi mogli da nesmetano prođu kroz zasad malina.

Evo prikaza kako radi jedan model koji vuče traktor, a maline nisu vezane u špalir.


A evo i slika masina za branje malina





 
Bio sam i ja na sajmu , gledao sam ponude za berače malina . Tačnije interesovao me je berač za malinu Polanu.
Prvo- ono što sam video je preskupo za ono što se nudi .
Drugo- međuredni razmak trebao bi da bude 4 metra što će mnoge kupce da odbije u startu ,
Treće - ko ima protivgradne mreže imao bi problem sa zaobilaženjem stubova.
Nisam video berač na delu ali mislim da bi tako obrana malina mogla ići samo u industrisku preradu tj zamrzavanje.
 
Pa neka moja pretpostavka je isto da je to samo za berbu industriske maline, e sada taj model koji zahteva međuredni razman od 4 metra je zaista preterao. Sad kaže se svaka roba nađe kupca pa će i tava mašina za branje malina, na vdeo snimku koji sam stavio gore je berač koji malinu bere kad nije vezana u špalir. Ima da se na netu vidi dosta različitih rešenja, od kojih su neka mislim i za malinjake sa stubovima za zaštitnu mrežu. Evo dole slike jednog takvog koji je visok.

DSC03398_3.jpg

Sad je dosta i pitanje koliko su takve mašine dostupne na našem tržištu.
 
Imate domaceg proizvodjaca s.z.r.Elektronik koji je navodno prilagodjen nasim malinjacima.Gledao sam ga na kratko u radu ali u ravnici tako da nisam formirao misljenje o njemu,mora se to bolje probati jer masina kosta 35 000 evra.Mislim da mu je potrebno 2metra razmaka izmedju spalira,8 metara od kraja spalira do ograde radi okretanja i visina stubova 1,8m.Takodje ima hidraulicnu nivelaciju za razlicite nagibe terena.

http://www.google.rs/url?sa=t&rct=j...ml-Cr17HlWD0Qel7g&sig2=uACzAIicgrNrvhDP2Mg_kw
 
Svi ti kombajni su brali u mom komsiluku ....! ??? pokazalo se da ti malinjaci ili vise i ne postoje ili jos uvek se ne dovvedu u formuuu...?

Licno mislim da bi i mogli da koriste al samo u 3 do 4 glavne berbe ,. kad treba dosta beraca . ostale berbe pre i posle bi bilo pametnije da se bere rucnoooo ... ? Masine prave stresove novim lastarima,oziljke iiii...??? Toliko!
 
Po mom saznanju jedan od razloga zasto je Srpska malina najbolja jeste i taj sto se bere rucno na najvecem procentu povrsina,za razliku od drugih zemalja npr Poljske,pri tom ostecuju se izdanci a i neki navode da je najveci problem to sto palice "beru" i nedozrele plodove,plus sto je veoma tesko koristiti kombajn za berbu na brdovitijim terenima..
 
Pa sad kad se povela malo priča oko cene mašina, koliko košta angažovanje berača za malinjak koji je površine 100 ari godišnje.

Sasvim je sigurno da su ovake mašine namenjene isključivo za berbu industriskih sorti malina, dok one za upotrebu u svežem stanju ipak trebaju brati berači. I ova stavka da se na početku i pri kraju sezone koriste berači, a mašine samo za glavne berbe mi je sasvim u redu jer se ovakve mašine iznajmljuju, ne vidim da bi neko od manjih malinara imao računicu da je kupi.
 
Neka rodi na 100 ari recimo 17 tona.
Prosecan berac nabere za dan izmedju 50 i 60 kg,i kosta vlasnika malinjaka minimum 2200 dinara.
Sto bi se nekom grubom procenom moglo doci da je za berbu 100 ari maline potrebno 310 berackih dnevnica i troskova od po 2200 dinara.
310x2200=682 000,nesto oko5650 eura
 
Ok naspram cene dnevnica beraca, nego gledajuci samu masinu 13.000e je previse za ovu konstrukciju. Jedino sto je da kazem nejasno, je mehanizam za pokretanje-drndanje rotora ....
 
Juče me je zvao taj vlasnik "Elektronika" i kaže da će biti promotivna berba u Ratkovu u julu ove godine. Pa ću eto ići da vidim i ispričam, naravno ako ne bude pisao vlasnik parcele. U svakom slučaju podelićemo utiske.
 
Nisam bio da gledam prezentaciju mada nije ni bila u Ratkovu, koliko sam shvatio ali bio sam pozvan u Koviljski manastir.
Mene berač interesuje prvenstveno zbog aronije, ali ne da ga kupujem zbog pola hektara, već da iznajmim a pošto je aronija već bila obrana nisam ni otišao. Međutim, sretnem se pre par dana sa čovekom koji je bio na prezentaciji, nisam uspeo da pitam ni gde, bila gužva predavali smo malinu i kaže "...da je samo izgubio dan i da ima u planu da kupi poljski berač", da ne citiram baš sve.
On je bio da gleda zbog maline.
Ne želim da pravim anti-reklamu našem proizvođaču, ni slučajno, samo sam smatrao da treba da napišem što sam eto čuo u pogledu domaćeg berača maline.
Ne treba da ovo uzimate zdravo za gotovo, svako treba da proveri sam.
 
Pozdravljam sve malinare, htjeo sam da se nadovezem na temu kad su u pitanju beraci malina! Meni mnogo interesantna masina jeste Kokan 500S koji je projektovan da na principu vazduha tacnije vjestacke oluje skida samo zrele plodove bez fizickog dodira sa sadnicama tj samim stablom maline. Ali je cjena malo paprena 45000 eura:bravo:
 
Kupi li neko berac?Pola zime razmisljam sta cu i kako cu za radnike na leto.Koliko sam cuo ovaj elektronik se nije bas pokazao.Postoji li u Vojvodini poljski berac, i zna li neko koliko kostaju ti poljski beraci i kako su se pokazali?Intezivno razmisljam da kupim berac a nemam pojma ni koji ni kakav pa bi mi svako misljnje dobro doslo.Zna li neko ko ima berac da odem da vidim?
 
Ja sam nesto pre nove godine kontaktirao mislim bas ovaj elektronik i imali su u ponudi berac po ceni od 17k evra, ali ako sam ja dobro razumeo, on hvata samo pola reda!? Pa se okrene i onda nastavi drugu polovinu... I nesto u fazonu, on je najoptimalniji za zasade pod PG mrezama je moze lako da se manevrise oko njih...
 
Taj elektronik je navodno covek iz Paraga vratio proizvodjacu zato sto ne valja,a u Ratkovu nisu zadovoljni kako radi.Sta tacno mu je mana ne znam.Koliko sam cuo jesenas od coveka kod koga sam bio u Ratkovu i pored beraca mora da angazuje radnike da beru sto berac ne pokupi ali nije znao da mi objasni tacno.Nije on vlasnik nego je video i cuo u selu a izgleda da ga nije mnogo ni zanimalo.Zato i pitam za ove poljske navodno su bolji(ma sta to znacilo),ipak Poljaci imaju vise iskkustva u proizvodnji od nas.
 
20160807_143757.jpg
Gledao sam ga na NS sajmu deluje fino cena je paprena ali ga nisam video u radu , za poljski sam čuo da je odličan ima ga čovek u Ratkovu ali radi samo sebi.
 
Nazad
Vrh