Koliko zemlje treba za profitabilnost

Pa ni netreba da ga mirisu, nije on zumbul! Vec treba da ga voze! :cao: :haha: ::namigivanje::
 
hocu reci kao da je sugav i da smrdi niko nece da ga pusca u avliju :cao:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1238366015[/time]_________________________________________________
a ni na njivu :haha: :haha:
 
50 ha je po meni sasvim dovoljno da jedna porodica ne oskudjeva ni u cemu ::novac::
stim da ta porodica treba da djeluje unutar tog porodicnog posla
ako taj sav posao padne na jedna ili dvoja ledja od tog nema nista :nono:
 
Po meni, iz licnog iskustva je to nekih 50-60ha sopstvenog zemljista, mesano ratarsko povrtarska proizvodnja. Dva clana porodice i nadnicari po potrebi mogu to da odrade.
 
Interesuje me vaše mišljenje koliko bi zemlje trebalo da radi jedna prosečna porodica, uz povremenu pomoć sa strane, da bi mogla relativno lepo da živi od ratarstva u našim sadašnjim uslovima, uz posedovanje sopstvene mehanizacije.
 
izgleda ništa zemlje , ja znam gomilu ljudi koji imaju svu mehanizaciju a dali zemlju u arendu ... e sad koje tu pametan a ko ne , neznam .
 
Mislim bez stočarstva, ovde ne mislim na ono sitno za sopstvene potrebe.
 
Mnogo zajebano pitanje.Zavisi kolike su ti potrebe koliko clanova domacinstva koliko si ambiciozan da siris imanje.Sto kaze jedan moj malo stariji poznanik -Nije vazno koliko zaradis vec kako sacuvas to sto si zaradio.
 
e tako je kiraj u pravu si :ppozdrav:
ja mislim da bi jedna prosecna porodica trebala da radi oko 50kj zemlje i da se bavi po mogucnosti i stocarstvom ili povrtarstvom da bi bilo sto isplativije ::novac:: :ppozdrav:
 
Pa sad.... kako se uzme.... ja sa svojih 130 jutara arende neznam dali cu biti u plusu na kraju godine....
 
@Kiraj nikakve posebne potrebe za šestoro, čisto da se ne tegli za svaku sitnicu i da se može komotno otići negde da letovanje/zimovanje

@Johny

Znači da se svaštari pa kako bude, valjda će nešto upaliti

Znam i ja treba puno, ali me interesuje vaše mišljenje
 
Evo ,do sada dva sina i ja smo radili oko 100kj ratarskih i povrtarskih biljaka .Ratarstvo je tu da mozemo kombinovati plodored i na osnovu te proizvodnje uzimamo djubrivo i jos neki repromaterijal,a povrtarstvo je za zivot i investicije. Od prosle godine je stariji sin ozenjen i preselio se u novu kucu koju smo za 2-godisnjim prihodom zavrsili komplet sem terase i spoljne ograde i jos smo kupili vecito1o kj zemlje. Ali sad mi se cini da ce biti malo teze tako investirati. Po meni sad smo na nekom optimumu ali vec sutra to moze da bude malo.Stalno se pitam da li ima granice kad covek moze da se opusti i malo zastane?
 
Smatram da netreba ni robovati i raditi samo da bi se radilo, treba malo i uživati u plodovima svog rada, a sa druge strane treba i kupiti i po neku novu mašinu, makar manju svake godine, a ne samo da se vrtimo u krug. Kao što je rekao mityoo arenda je veliki problem, koliko se sveto isplati ali opet treba i skupiti dosta keša ili podići neki skupi kredit pa kupiti večito. Kod nas ili prodaju jedno jutro do sela pa ga zacene ili po 30 - 40 jutara, što je stvarno previše za nas da se kupi odjednom.
 
Nazad
Vrh