Koliko zemlje treba za profitabilnost

Da bi porodica od 3do 5 članova mogla fino živeti od 50 jutara potrebno je još neko dodatno zanimanje, poput tova pilića, svinja, junadi, ili držanje barem 500 nosilja. Tako se na neki način zaokružuje ciklus u kome se bolje naplati ono što se doradi na njivi. Ponekad to i nije dodatna zarada.
Takođe je, ovo što kaže Kiki, jedno od rešenja. Ja, recimo proizvodim kokičar za poznatog kupca. Tu mi je zarada uvek na nivou repe. Takođe sa graškom je ista pesma. Običan kukuruz preradim kod mene u stočnu hranu, i soju takođe, pa tu imam još 30 do 50% zarade. Pšenicu trampim za stočno brašno, koje skoro uvek ima istu, ili čak i višu cenu nego pšenica...

Neko se bavi ratarskim uslugama, što je isto dobra para. Još nisam video da je neko propao na tome.

Ovde ima jedan tip, radi nekih 35 jutara, što pravi traktorske kabine po želji. Kvalitet izrade mu je vrhunski, ali nema kabine ispod 1200 evra (toliko je prošle godine naplatio kabinu za IMT 549).

Svako ima još nešto "ta trane"...
 
Nekako su mi sve ostale kulture pokazale da mogu da jako pobace , puno zavise od osnovne obrade , predsetvene pripreme , herbicida i narvno od pogođenog vremena izvršenog zahvata . Kod lucerke oranje do 25cm , tanjiranje za 2 dana , drljanje u martu kada ide 150kg NPK i moze setva. I nebi trbalo da se bojiš. Samo naoštri kosu i vozi bato . I naravno da nam je sunca i poneka kiša između košenja. :cool:
 
Tako je Branko :D , mora biti još nešta, ili da se izbaci more ili sređivanje kuće, a moš i da ne jedeš :haha:
Inače nova kabina u IMT-u za 539 je 118000 din.
 
pa ko ima sejacicu,kombajn i sl.mehanizaciju kad poradi sebi naravno da ide u zaradu malo sa strane

jedino moj ujak(ali ne rodjeni)ima masinski fax i ne isplati mu se da radi za 500e plate,nego radi 100 i koje jutro i zivi kao Bog,ali i radi. Ima 539,577,578(uske gume i nema prednju vucu) i stajera od 110-130ks,zmaj 223,zmaj 142 i sve pratece... na selo ide kao na posao zivi u gradu.

98kad je zavrsio fax dobio novog golfa 4
 
Za svaku robu ima kupca to malo košta živaca prodati ali na kraju ipak sve ode . I tu se slažem da radiš u nekoj firmi ili nešto kod kuće. Samo što nećeš moći od sledeće godine dobijati premije za zemlju ako si zaposlen odnosno osiguran preko firme. :sta: To nam baš nije dobro.
 
North ARMY je napisao(la):
pa ko ima sejacicu,kombajn i sl.mehanizaciju kad poradi sebi naravno da ide u zaradu malo sa strane

jedino moj ujak(ali ne rodjeni)ima masinski fax i ne isplati mu se da radi za 500e plate,nego radi 100 i koje jutro i zivi kao Bog,ali i radi. Ima 539,577,578(uske gume i nema prednju vucu) i stajera od 110-130ks,zmaj 223,zmaj 142 i sve pratece... na selo ide kao na posao zivi u gradu.

98kad je zavrsio fax dobio novog golfa 4

Pa što bi radio za 500 pored tolikog kapitala, e sad da mu nije to u nasleđu onda bi radio i za 300, čim je on dobio G4 za završen fax, ne brinem se ja za njega.
 
ni ja :osmeh:
ali rade pun gas,njegov cale ima sad 70 i koju godinu ujak svaki dan navrsi 2 prikolice i onda deda taj vuce,a ujak traktor i na njivu tarupa
inace je jedan od redjih kom se ne isplati da vrsi usluzno... :D
a kad odes kod njega kuci obavezno iznese 2 fotke 1na kombajnu i 2 kad prima diplomu i pita na kojoj je lepse ispao :haha:
 
kiki ja sam radio lucerku dosta godina . otprilike cena ide kao u kukuruza 100kg kuk. 100kg lucerke prosek visegodisnji ne kazem da je to lose ali, 2007 imao sam parcelu od 17 jutara komad 2. i 3. kosenje sve propalo pokislo . davao sam za dzabe niko nije hteo . mucis se da bude lepo a posle ti dode nakupac i kritikuje te velike te, male bale .nisam ni pitao brata izasao napolje i izorao sve ::lose::
 
po meni nema nista bez 50h i + usluge sa traktorom i kombajnom i mozes da zivis ko car ::novac::
 
mladen je napisao(la):
po meni nema nista bez 50h i + usluge sa traktorom i kombajnom i mozes da zivis ko car ::novac::

po meni tad postajes sluga tima masinama,svako kod mene u kraju ko ima +50ha je sluga masinama,ima ::novac:: za more nema vremena,ima dobar auto ali ga ne vozi jer je zamazan pa vozi neki krs...
 
pa neebi se bas slozio sa tobom N.A uzmes sebi covjeka jednog ili dva zavisno od obima poslla dadnes im plate ili dnevnice i ceraj misko ::novac::
 
iskreno da ti kazem da jos takvog nisam sreo
neki dan smo coveku trazili po netu NOVOG mercedesa C klase,ima kuce da ne poverovati 100kj svoje zemlje i toliko u arendu,topliner 45000e,500grla stoke ali druze mi smo morali da otvorimo prozore koliko zaudara,jeste da ima love i love i radnika ali opet je sluga i kaze da nema vremena ni da spava,vozi juga u fazi raspada(ima on i sad mecku C klase ~2000g) ali dzaba mu
 
Ima i ovde takvih robijaša, koji rade svaki dan. Nema nedelje, nema praznika, nema odmora, al' ima para.
Jedini problem što "rđa i moljac" baš kod takvih najviše vole štete da prave.
 
ma ne prave kod ovog takvi stetu,ima kucu na sprat sa potkrovljem i ceo kompleks,napravio je jos jednu kucu gde je bukvalno i poslednja supa od bele fasadne cigle,snaja mu vredna drzi pekaru VELIKU cela zgrada pekara,ma ima se para ali su robovi posla pa im dzaba ::lose:: ::lose::
da mogu da biram izabrao bih oko 50kj,belorus,549 ili neki u toj klasi,zmaj 142 i milina da cale i ja sve poradimo i imamo i ::novac:: i :pecanje: ::suncanje:: :veseljak::
_________________________________________________Post je spojen: [time]1238362707[/time]_________________________________________________
da ne zaboravim da je pored ursuza od 105ks,2belorusa,1rusa 52,fiata od 180ks jos i ponosni vlasnik IMT-a 560 i prezadovoljan je njime(dao je 549 i 100000din) za 560 :cool:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1238362797[/time]_________________________________________________
da da da jos dopunim da ursuza prodaje :cao:
 
Čeka se Mićin odgovor...

A dotle - da se nadovežem na NA: dakle taj čovek je istovremeno i ponosni vlasnik Ursusa. :haha:
 
... pa da kupi umesto njega C355, onda nebi trebalo da proda ni 105-icu i bas bi mu sve bilo :D...... :haha: :haha: :haha:
(Kad me prozvase , da odgovorim) NA :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh