Koliko zemlje treba za profitabilnost

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Verovatno da je ovo pitanje koje muči sve, pa ima li neko neki svoj savet. Takođe su i misšljenja dobro došla. Koliko zemlje se trenutno ima i koliko mislite da bi trebalo za profitabilno ratarstvo, i da li ste spremni platiti više da bi kupili njivu koja se graniči sa vašom.
 
ne slažem se s pitanjem. :osmeh:
za profitabilnost je svejedno kol'ko zemlje imaš.
a kol'ko treba za život?
zavisi kol'ki su ti prohtevi.
računam da će u ovoj godini prihod biti oko 200 evra/kj u proseku.
za njivu koja se graniči s mojom, dao bih max 5% više u odnosu na procenu kol'ko vredi.
 
slazem se sa taranom, profitabilnost je jedno a koliko ti treba za zivot je drugo. zavisi od potreba.
ja za sebe planiram do 100 lanaca (kj) za skoriju buducnost
P.S. moze i 150 :osmeh:
 
tarana je napisao(la):
za profitabilnost je svejedno kol'ko zemlje imaš.
a kol'ko treba za život?
zavisi kol'ki su ti prohtevi.
računam da će u ovoj godini prihod biti oko 200 evra/kj u proseku.

Uzmimo na primer da imaš 10 kj,znači da će ti prihod biti 2000 evropljana.sa tom svotom nećeš moći baš da se gazdiš.
Ako imaš 100 kj prihod je 20.000 evropljana e onda možeš nešto i da planiraš.Doduše ni to nije neka para za razmišljanje.
Sve se svodi na to da moraš raditi veću količinu zemlje da bi ti nešto ostajalo.
Što se tiče prohteva zar je greh da paor jednom godišnje ode na odmor bilo na letovanje ili zimovanje a to sa 10 kj. nema teorije.
I u sretnija vremena paori se nisu baškarili,svaku paru su ulagali u proizvodnju,u objekte,u mehanizaciju.Nekada je to bilo sa
10-20 ha. a sada treba mnogo više.
Po evropi funkcionišu mašinski prstenovi i država subvencijama dotira seljaka (subvencije su tolike da pokriju cenu proizvodnje),
e tu nije važno koliki je posed.
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
uh po mojoj proceni od 40-60 jutara sa osrednjom mehanizacijom da imas sve svoje a nista preterano skupo i novo i moze se jako lepo ziveti
da imas rujkana,torpeda od oko90ks i plug sa 3 brazde neki manji traktorcic 40-60ks
zmaja 142,2 zmajevke prikolice,mehanizaciju za pripremu i makar 1 sejacicu,moz nekom malo usluge uradiri i eto,lepo se zivi
 
tarana majstore! :bravo: Miroslave kloki je mislio upravo to da se može lepo živeti ako si sam, a ne koliko vas radi!
 
e a ako si sam dovoljno ti ferguson i 10jutara bez zene i dece :osmeh: :osmeh: :osmeh: :osmeh:
salim se,ali sto(da imam)moj cale ne bi mogao raditi ~50jutara zemlje,u sezoni mu i ovako uskocim.

Od drugarice cale je cist primer ima 40kj svoje zzemlje i 20kj arende i takvu mehanizaciju,super zive,nova kuca,dobar auto,ali on covek gleda da sam odradi sto vise,a u sezoni uzme coveka da mu 20e na dan i svima lepo,kada je kombajniranje da mu procenat i eto ciste racunice.

Ja bih bio srecan da imam 40jutara svoje zemlje i lepo bih ziveo :ppozdrav:
 
to dok ne stigneš do 40 jutara...
a kad stigneš, gledaš komšiju koji radi 80 jutara i super živi...
 
He, he Miroslave, kao što ti i rekoh nedavno, mlad si naučićeš i shvatiti kad sve u kući padne na tvoja leđa, ja i dalje stojim iza toga da je za neki normalan život bez briga tipa računa i ostalih životnih troškova, ali bez trunke napredovanja, potrebno bar 50 jutara zemlje.
 
ovog je starac pogurao,a on ima cerku koja ide samnom u razred :osmeh: :osmeh:
mozda se i ozenim :haha:
sve ja razumem da je najteze napraviti neku osnovu i da kupovina traktora koji moze da poore 60kj bode oci jer ore 40,pa kupis zemlje,pa ti malo neke druge mehanizacije i znam da uvek nesto fali,ali tih 40-60kj za sad znace ipak siguran zivot :ppozdrav:
 
To je to...
On nije prva, nego druga, ili možda čak i treća generacija u toj porodici koja se bavi struganjem zemlje...
 
pa drugari moji svi vi dobro znate istinu.
od zemlje se nikad nije lepo zivelo,mozda se u nekim periodima lepse zaradjivalo ali kvalitet zivota u odnosu na uluzeni rad je uvek bio 0.
nema opustanja luksuziranja beskarenja bezbriznosti.
nekad zaradis nesto vise nekad manje a nekad nista.tu sigurnosti jednostavno nema nema.

mada...... kada bi nasa drzava..... kao neke druge...............................................................................jebiga tu si de si.
 
Čugi je napisao(la):
He, he Miroslave, kao što ti i rekoh nedavno, mlad si naučićeš i shvatiti kad sve u kući padne na tvoja leđa, ja i dalje stojim iza toga da je za neki normalan život bez briga tipa računa i ostalih životnih troškova, ali bez trunke napredovanja, potrebno bar 50 jutara zemlje.
s 50 jutara mozes da racunas na oko 10.000 evra godisnje. nekad to bude 9 nekad 11, nekad i 12, ali u proseku 10. ako se nastavi s ovakvim subvencijama. e sad, kol'ko dusa trosi tih 10.000 i na sta, to je drugo pitanje...
 
govorim za realan zivota i da je bolje njima nego raditi(da rade i muz i zena)kod privatnika za ~300e

moze se sa 50kj i lepo obuci,otici na more.kucu malo sredit i prehraniti porodicu od 4-7clanova...
 
Ali puno zavisi kako obrađuješ tu zemlju i koje su ti kulture , ja sam recimo računao za lucerku koja je ove godine pobacila i za 30 % po trnutnoj ceni možeš zaraditi 390 eur/kj . Ja je na proleće sejem bar još 5kj , manje posla nema oranja , popravlja zemlju , samo ima jedno non-stop gledaš u nebo da li da kosim sad ili sutra . :bravo:
 
Nazad
Vrh