Štir - korisni korov

zanimljiva teme, moze materijal s pocetka teme (i ostali sto se ovde pominje) nekako da se opet "podeli"?
hvala unapred
 
To je novo, nažalost moraćeš da se loguješ.

---------- Poruka napisana 21-05-12 u 14:37 ---------- Prethodna poruka je 17-05-12 at 05:13 ----------

Još jedan interesantan detalj u vezi bodljikavog štira :)
An article published 23 Aug 2007, in the Journal of Natural Medicines, reported an extract of the plant in rats “exhibited control of blood glucose… showed significant anti-hyperlipidemic … effects….” and increased sperm count and weight of their sex organs. That should make the spiny amaranth disappear as a road side weed.
Ja mislim da je to okidač da izvesni postane ugrožena vrsta umesto korova, kakav vep i ostala sranja...
Citat je iz interesantnog članka koji možete da nadjete ovde:
http://www.eattheweeds.com/amaranth-grain-vegetable-icon/
A vredi pogledati i kompletan sajt koji je odličan.
 
Препоручујем да се и свињама и живини увек даје свеж,сам или помешан с осталом храном.Количина је понекад различита али је нека мера 1/3 оброка, максимално.
Ова биљка се лако гаји и даје издашну крму и по количини и по квалитету.Коси се увек за дневну или дводневну употребу.Виђао сам и да је покошену држе у хладу покривену влажном травом и по више дана.
 
Postovanje forumasi,

Ove godine letujuci u Grckoj saznadoh da oni gaje stir u lejama. Koriste ga kao salatu tako sto poseku mladji, gornji deo biljke koji skuvaju u vodi i serviraju kao salatu prelivenu maslinovim uljem i sokom od limuna. Kazu oni koji su bili na njihovim grobljima da nema coveka koji je ziveo krace od 80 godina. Oni za stir imaju naziv - vlita.
Mi stir serviramo svinjama :).
Pozdrav
 
Ja sam redno u visnjama imao dosta pirevine. Medjutim sad se pojavio stir i pirevina je nestala ali tesko ga je suzbiti kad preraste! Kako bi mogao da ga iskoristim za poboljsanje zemljista?
 
Komandosi! Jedna biljka 800 000 semena! Sto pre da poraste, da se uglavi u zemlju... Jedna od glavnih biljaka za poljoprivredu buducnosti...Cim prodre u zemlju sire se stotine korencica koji savrseno snabdevaju biljku vodom i hranom, ali jedan juri u dubinu i na nekih 30-40 dubine ponovo se iz njega sire brojni korencici.
Za tu nasilnost priroda je kaznila stir tako sto se lako kida na mestu gde se dodiruju nebo i zemlja pa sve od njega nepovratno ostaje u zemlji.
U stiru se najbolje gaji luk i sargarepa.
 
Nazad
Vrh