Ruža

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.751
Lokacija
jagodina
Čudi me da uopšte na celom forumu, nema ove teme.Inače , po meni, značajne biljke iz naših vrtova i bašti.
Uprkos tome , verujem da ima zainteresovanih za ovu temu , jer verujem da svako ima ovu lepu biljku u bašti-vrtu...
Otvorio sam ovu temu, da bih postavio par pitanja iskusnijima sa formiranjem , vrstama, bolestima i sl.
Imam dve ruže penjačice, koje su došle do terase prvog sprata ...evo za nekih desetak i više godina...Nije tu vođeno računa previše , a ima uticaj višak vode i izmrzavanje...ja hoću da ih podignem što više ( još možda nekih metar i kusur) da se dohvate gelendera na terasi prvog sprata.
Pitanje bi bilo : da li da čistim zelene izbojke sad, do neke visine na tim stablima, da bih postigao neki vertikalni porast...Da li to može tako ...da li neće to izmrzavati naglo i da li treba i koliko, kad i sa čim đubriti?
Ove sezone sam kupio još jednu penjačicu...koja je negde na sredini terase , između ove dve, pa treba i nuju da podignem gore što više...Koliko se sme forsirati taj vertikalni porast, a da ne izmrzne zimus ? Sa koliko prutova ići gore...?
Ja otprilike znam da sva ova pitanja ulaze u neku relativnost...ali računam na lična iskustva...
 
Ima ova tema: Ruža u plasteniku?

Sad što se tiče kako će se ruža razvijati zavisi od genetike. Možda da ih forsiraš u visinu, ada da stablo ruža pred zimu zaštitiš na standardan način koji važi za ruže stablašice.
 
Čudno je da ova tema nije uopšte zaživela. Malo izgleda imamo aktivnih koleginica, ali hajde da probam.
Pre godinu dana zasadio sam par mini (patuljastih) ruža, tako ih zovu jer ne rastu mnogo u visinu, a ostale karakteristike su im iste ili slične.
Interesuje me da li se i na koji način orezuju .?
 
Nazad
Vrh