Štetni insekti na malinjaku

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Malina je voće koje može napasti više raznih vrsta insekata i naneti dosta velike štete, ukoliko se ne deluje na vreme. Neki od njih se hrane samo na malini, većina može pored maline da nanese štetu i na zasadima kupine, a ima ih kojima je malina samo sporedična ishrana. Nabrojaću najčešće: Obični paučinar, Malinin korebus, Velika malinina vaš, Malinin prstenar, Jagodin i malinin cvetojed, Eriofidna grinja lista maline, Malinina buba, Malinina mušica, Malinina mušica galica, Malinim moljac, Malinin staklokrilac, Malinin smotavac, Mala malinina vaš i Majski gundelj.

Neki od njih su jasno uočljivi, dok pojedini insekti nanose štetu koja se može uočiti, dok su oni suviše sitni (uglavnom grinje). Za sva pitanja oko tih bubica, kao neka prethodna iskustva sad u ovoj temi, a ako možete uslikate ih pa postavite ovde da i ostali malinari se mogu malo bolje upoznati sa njima.
 
Pozdrav, Registrovao sam se na ovom forumu iz tog razloga sto sam imao problem sa nekim gusenicama na malini. Medjutim dok sam cekao verifikaciju naloga kao i dozvole za pisanje, ja sam taj problem resio. Tako da ako neko ima slican problem, evo resenja :osmeh:
img20150516154724.jpg

img20150516154742.jpg


U poljoprivrednoj apoteci su mi dali Citrin 250 EC 0,1 - 360din.
Uspesan jeste, gusenica sam se resio. E sad koliko je preporucljiv, to bas nisam kompetentan da kazem, i nadam se da ce neko od iskusnijih clanova da se nadoveze na moj post.
 
Prvi put cujem za citrin? Ko ga prozivodi i ako ti nije poroblem da mi kazes aktivnu materiju koju sadrzi
 
Cythrin 250 EC - aktivna materija cipermetrin 235-265 g/l (26 %) - tehnicke cistoce min 92%
1,2-1.5ml u 10l vode na 100m2
e sad
Karenca: 10 dana - strna žita, 56 dana - vinova loza
gde bih ja tu mogao da se pronadjem za malinu?
 
Evo mene opet sa nekim sličicama, imam nešto malo maline u bašti pa sam primetio nešto čudno, a nemam pojma šta je. Mada mi je pretpostavka malinina galica.











Interesuje me da li ste viđali šta slično.
 
Da li se to naslo na visini od zemlje 10-20 cm...? Ako je tako onda je naj verovatnije Agro-bacterijum ...koji napada korenov sistem al sam vidjao i na visini od 10-20 cm....?
 
Mislim, koliko sam ja mogao da ispratim kod mene tu pojavu, da neki insekt napada mlad lastar nekada lastar pukne a nekada obraste tu ranu i tada je to dobro sklonište da tu polaže jaja ali malina može da preživi sa time. 2014. i 2015. sam imao jak napad toga sada ga ima vrlo malo na Otem Blisu.
 
Sta je ovo,ne verujem da je malinina stetocina ali lutka prezimljaa izgleda u zemlji pa se penje na vrsni list savija ga i polaze jaja.....?????????

Slika 1 http://prntscr.com/axi6ln



Slika 2 http://prntscr.com/axi7jr




Prskao sam cak dva puta tonusom i nije suzbio,da li je do preparata ili aktivnbe materije videcu sutra sa zastitarom ali insekticid je insekticid valjda?
Zanima me cime bih po vama trebao da tretiram,koji insekricid se pokazao kao najefikasniji????
 
Poslednja izmena od urednika:
Napad toga smo imali prosle godine,kada sam odneo zastitaru rakao mi je da je sovica,nego mi je nesto rano za nju. Kako god, ja sam to resio sa insekticidom AVAUNT 15 EC, ide 5 ml na 10 l vode...
 
Poslednja izmena:
Avaunt jeste dobar preparat, ali malo skup za tu namenu. Nemojte da vam zastitu vode prodavci u poljoapotekama. Malo potrazite po netu, koristite strucne sluzbe hemijskih kuca a zasto da ne i poljoprivredne strucne sluzbe. Ima tamo strucnih ljudi koji nisu placeni od toga koji vi preparat kupite ;)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Tonus je jedan od jeftinijih koliko se meni cini ali nije moguce da nije bilo nikakvog efekta,inace eliminisao sam par zastitara(trgovaca) tako da sam izbegao na neki nacin to uvaljivanje preparata
 
Našao sam skakvca na sadnicama. Neverovatno se brzo širi nema svuda ovoga na po nekim sadnicama. Ali na svakoj skoro imam po jedan načet list. A ovakve koje su kao spržene su samo ove koje sam slikao? Naručio sam naturalis biogard zbog organske proizvodnje. Da li će mi pomoći,šta još mogu da radim?

20kvw21.jpg

29mli0n.jpg

200fr45.jpg

28iq9op.jpg

5d71uf.jpg

33n7wnl.jpg
 
Pozovi hladnjacu u Vrdilima ako saradjujes sa njima za preparate,neki sto gaje organsku polku primenjuju od prskanja samo koprivu kao insekticid i scudo ...mozda moze neko vise da ti pomogne od forumasa,ali trebalo bi i hladnjaca da ima sve preparate
 
Nazad
Vrh