Podloga za spore pečuraka

bok

Novajlija
Učlanjen(a)
3 Feb 2010
Poruka
4
Skoro sam postao clan foruma,pa me interesuje da li neko zna gde mogu naci aga agar i pepton za proizvodnju podloge spora pecuraka?
 
Odg: podloga za spore pecuraka

bok je napisao(la):
Skoro sam postao clan foruma,pa me interesuje da li neko zna gde mogu naci aga agar i pepton za proizvodnju podloge spora pecuraka?
Pepton ti ne treba.
Agar je derivat morskih algi i sluzi da napravi zele....koristi se i u ljudskoj ishrani ...npr za vegeterijanske aspike....dakle mozes ga naci u dobrim bio spajzevima.
da si napisao koje pecurke te interesuju mozda bih mogao malo vise da ti pomognem.
 
Odg: podloga za spore pecuraka

Hvala ti Tar unapred.Procitao sam na jednom stranom sajtu da za proizvodnju podloga za spore potrebno agar,pepton,slad ekstrat-koji takodje neznam gde ima.I to da li je slad ekstrat ustvari glukoza?To upustvo na sajtu je dato za uopsteno 10-ak pecurki.Pise da pepton i slad ekstrat uticu na kolicinu PH vrednosti.Mene interesuju sitaka i ganoderma.I da pohvalim onai friz za inkubaciju micelijuma i supstrata,odlican je.A za prethodnog clana i za sve ostale da se prestavim-bosko iz ivanjice.
 
Odg: podloga za spore pecuraka

shitake i ganoderma su saprofite, hrane se organskom hranom u raspadanju. To je najlakse za gajenje generalno.

Slad ekstrakt imas u svakoj radnji zdrave hrane pod imenom Maltex = jecmeni slad.
Tegla od 1/2 kg je 100-200 din i sa tim mozes da se igras onoliko. Izgleda kao tamniji med.



Micelijum uspesno raste i na hranljivoj podlozi od krompira, od obicnog piva, od zobenog brasna od kombinacija ovih navedenih .......

Ono sto ce ti prestavljati problem je zagadjenje. Vazduh je pun spora raznih plesni i bakterija. Spore su takodje zagadjene.
Vece sanse za uspeh imas ako si sveze okupan, ako radis u prostoriji sa niskom RH, gde vazduh miruje, ako radnu povsinu obrises blagim rastvorom varikine, ako staklo i plastiku sterilises u micro.talasnoj....ako ruke pored pranja svaki cas obrises alkoholom........

Ako se koristis engleskim mozes da nadjes forume gde ljudi razmenjuju iskustva na ovu temu.

Moj savet ti je da to tretiras kao hobi a u jednom trenutku ces prepoznati da to moze da bude i dobar posao. Tada ces vec dovoljno znati o kontroli temp, RH, i zagadjivacima.

pH vrednost nije kolicina vec stepen kiselosti. Srednja vrednost(neutralno) je 7. Ispod toga je kiselo, iznad je bazno.
 
Odg: podloga za spore pecuraka

U stvari zavisi o kojim kolicinama se radi ? Ako te interesuje proizvodnje za vise stotina litara onda to ima nekog smisla a sve ispod toga je pritanje isplativosti. Ne samo u finansijskom smislu vec u poredjenju sa vremenom i rizikom.A i kada je veca kolicina u pitanju diversifikacija je pozeljna upravo zbog rizika. U Srbiji sada ima micelijuma u velikim kolicinama ali nema kupaca za istu pa se stvara utisak da ga nema na trzistu jer se sporadicno narucuje.
 
Odg: podloga za spore pecuraka

Kada neko savlada postupak dobijanja micelijuma iz spora i/ili kloniranjem sto se radi na istoj podlozi on moze da pravi micelijum neke poznate gajene vrste, ili da kultivise neku divlju pa cak i da proizvede sasvim novi soj odnosno tip na primer ukrstanjem divlje sa nekim sojem kultivisanih bukovaca!
Moj predlog je da prvi pokusaji budu sa bukovacom koja je najmanje zahtevna a zatim sitake, pa ganoderma ...Ali time spisak nije zavrsen. Ovako moze da se proizvede mic. manje vise svih saprofitnih pecuraka. To je lepo i vredno znanje koje moze da bude hobi kao drzanje golubova ili kunica ili psa ili bavljenje fotografijom....Da li ce neko od toga da pravi posao i procena isplativosti je sasvim druga prica.
 
Odg: podloga za spore pecuraka

Tar -pomeno si dezinfekciju prostorije pa evo da dodam postoji i uredjaj pred kim strucnjaci insistiraju da se vrse procesi,bilo da se radi o pravljenju podloge, kloniranju ili bilo kom drugom procesu.Zovuga hepafilter gloveboks/inouclationboks.Dosao sam na ideju da napravim i ja jedan takav.Potrebni materijali su /drvene letvice 700*40*8mm i 500*40*8mm,tabla sperploce,3 parceta filtera ili filca ,elektromotor tjs.turbina.Na sajtu sam nasao da se micelijum na petri posudama moze kalemiti to jest da se od jedne petri posude mogu dobiti vise petri posuda sa micelijumom na istoj agar podlozi.Pominje se i paperijast micelijum koji se moze dobiti ovim procesom koji je mutiran to jest nije za upotrebu.Nisam ovo dobro razumeo i znas li ti nesto vise o ovome?Pozdrav i unapred hvala. :zli: :cool: :ppozdrav:
 
Odg: podloga za spore pecuraka

Laminarni sto mozes naci u slobodnoj prodaji.Moze i da se napravi ali i pored toga prostorija mora biti u nivou laboratorijske higijene.Postoje hiljade stranica i uputstava ali opet napominjem da je poenta u kolicini i nameni. Tar je u pravu po pitanju hobija i profesionalnog bavljenja proizvodnjom.
Bez autoklava tesko da ces proizvesti bilo koju vecu kolicinu micelijuma. A sto se tice same Kulture i nje ima na trzistu. Ovo pisem jer nisam siguran da to ljudi znaju.
Vidim po pitanju da ne razumes sustinski kako se dolazi od spore do micelijuma ,pa probaj da to razumes iz donjih linkova.Sustina je da iz jedne petri posude mozes dobiti nekoliko desetina litara micelijuma a opet odatle nekoliko stotina litara i to je preporucljiva doza produkcije. A cultura u jednoj petri posudi recimo kosta 1000 dinara,cena varira od vrste do vrse pecurke ali to je neki red vrednosti. A posao i rizik sprem tih 1000 dinara je u velikoj nesrazmeri. Naravno ,sto rece Tar hobi svemu daje drugi smisao.

Evo nekoliko hobistickih linkova.

http://www.kitchenculturekit.com/Mushroom/index.htm

http://www.fungifun.org/Serbian/Pftek#a1
 
Odg: podloga za spore pecuraka

@bok
mnogi uspesni odgajivaci prvo su bili hipici.Tehniku gajenja gljiva savladali su zbog "magicnih gljiva" :nono:
Ali znanje je znanje pa od halucinogenih pecuraka do sitakea je samo korak. Od "provoda" napravili su posao.

HEPA (high efficiency particulate air) filter je vrlo sofisticirana sprava i on je kljucni deo laminarne komore. Samo zamisli kako dobar treba da bude filter pa da ne propusta spore, bakterije i deo virusa. Za ozbiljan amaterski i dobar profi rad takav filter skida 99.99% svih cestica do 0.3 mikrona !
Ventilator koji tera vazduh kroz takav filter mora da ostvari znacajan nadpritisak a tera i znacajnu kolicinu vazduha.
Sve zajedno lici na neki zvucnik s tim sto je odozgo montiran ventilator, koji kroz filter duva u pravcu laboranta i sve operacije se obavljaju u struji cistog vazduha. Najmanji moguci takav filter je 60 x 30 cm i sa ventilatorom kosta preko 500$. To je ono pravo. Za 100-tinak $ mozes da pronadjes kucni hepa filter kakvi se koriste za filtriranje vazduha u sobama bolesnika. Njihova efikasnost je znacajno manja ali mogu da posluze uz veci rizik.
Micelijum svake gljive je specifican. Ono sto je pokazatelj degeneracije na jednom je normalna forma neke druge vrste. U nacelu uzgajivaci najvise koriste faktor 10. To znaci da od jedne petrijeve posude sa cistom kulturom mozes da dobijes 10 pa 100 pa onda to ide recimo na podlogu od zita koja se takodje umnozava X10. Neke vrste ne trpe vise od 2-3 prebacivanja i aako se nastavi degenerisu se......
Sada saberi moje savete i ove Aleksine i odluci gde ces. Sledeci korak je neka dobra knjiga a one bolje su 300-500 strana. Dao sam naziv i autora one, po meni najbolje a bibliotekar je postavio link gde mozes da je skines za skromnu nadoknadu.
 
Odg: podloga za spore pecuraka

Hvala oboici.knjiga je sjajna.Raspitivao sam se za filter i ventilator ali sa polovicnim uspehom.Jedna manja firma u Arilju koja radi sa filterima za nase trziste, dala mi je informaciju da mogu da se nadju kod nas onakvi filteri sto je pomenuo Tar.U razgovoru sa njima savetovali su me da oklop napravim od pocinkovanih hromiranih metala a ne od drveta.Turbinu tjs. ventilator nisam uspeo da nadjem i interesujeme kolika treba da bude jacina tog ventilatora kao i da li on treba da ima brzine.Tar pomenuo si da se za supstrat sitaka moze koristi konpir pivo i jecam,pa me interesuje u kojoj razmeri i vazi li to za ganodermu?Pozdrav.
 
Odg: podloga za spore pecuraka

Ima nekoliko specijalizovanih prodavnica sa laboratorijskom opremom u Beogradu gde se izmedju ostalog mogu naci i filtreri kao i gotovi laminarni stolovi.Ali to je samo deo opreme ,treba tu jos opreme...isto vazi i za ventilatore.

Ne mesaj suspstrat i podlogu za micelij to su dva razlicita proizvoda. Ono sto ti pitas je samo prvi segment u stvaranju gotove pecurke i to malo ko radi u Srbiji . Koliko ja znam ne vise od 10 proizvodjaca.

Mozda nisam u pravu ali meni deluje da mesas te pojmove. Mnogo jednostavnija metoda je dobijanje micelije iz culture sto je vec rasprostranjenije ...ali i za to ti je potreban autoklav ,ako se radi o vecim kolicinama. Vece kolicine su sve preko 100 litara.

Ako si pogledao linkove i ceo sait morao si uvideti razliku izmedju hobija i industrijske proizvodnje.

Vidim da si iz Ivanjice pa mozda ne bi bilo zgorega da obidjes proizvodjace u Pozegi i Cacku. U Cacku ih ima nekoliko.
 
Odg: podloga za spore pecuraka

Sto se podloga tice osnovna odnosno najuniverzalnija je podloga na bazi jecmenog slada. To je Maltex koji mozes da nadjes u bio spajzu. Kada se u literaturi sretnes sa podlogom MEA to znaci Malt Extract Agar :
- litar vode.Ne hlorisane. Dobra flasirana izvorska voda je super jer je vec sterilisana.
- 20 grama agara-agara(taj je jaci a obican agar cca 30gr)
- 20 gr Maltex-a
- 2gr kvasca
- 1 gr peptona opciono. Umesto peptona mozes da stavis brasno soje.

PDYA
Potato Dextrose Yeast Agar :
- 0.7-1 litar vode
- 3 decilitra krompir supe
- 20-30 gr agara
- 10 gr dextrose.Kupuje se takodje u prodavnicama zdrave hrane.
- 2 gr kvasca
- 1 gr peptona opciono ili sojino brasno
Supa od krompira je 3 dela vode i 1 deo grubo isecenog krompira. Kuva se jedan sat. Procedi se i....U medjuvremenu kompenziras vodu koja je isparila.

Recept od piva najbolje crnog ne mogu da nadjem ali mozes da probas sam. Na primer:
- litar piva
-20-30 gr agara
-10 gr dextrose
-2 gr kvasca
Ovo sa pivom je napamet. Oni predhodni su tacni. Nemoj da te vuce ideja da ce jaca, hranljivija podloga dati bolji mic. Nece, a skoro izvesno dobices zagadjenje.

Sto se ventilatora tice on treba da bude u skladu sa filterom. Nemoj da me drzis za rec ali mislim da vazduh treba da ima brzinu protoka od 30cm/sec.
Onda za mali (ne najmanji) filter 60 X 60 cm treba ventilator koji ima kapacitet od 108 litara/sec.
Da bi savladao otpor fitera treba mu radni pritisak od 250 paskala odnosno 0.25 kilopaskala
pa formulacija glasila ventilator 6.5m³/min @ 0.25 kilopaskala.
Za neki drugi filter izracunaj sam tako sto frontalnu povsinu filtera izrazis u dm² i pomnozis sa 3 dobices potreban kapacitet u litrima/sec. To pomnozis sa 60 (sec) i dobices potreban kapacitet u litrima/min a 1000 litara = 1 m³.
Za razliku od uzgajalista u laboratoriji se preporucuje suv vazduh. Tako da kuciste filtera bez problema moze da bude drveno. Kako se u ozbiljnim uzgajalistima vazduh takodje filtrira a vlaznost je jako visoka tamo se preporucuju kucista od metala.
p.s. obe navedene podloge su dobre za ganodernu.
 
Interesuje me knjiga koju je TAR spomenuo u gore jednom postu, a glasi ovako: "....Sledeci korak je neka dobra knjiga a one bolje su 300-500 strana. Dao sam naziv i autora one, po meni najbolje a bibliotekar je postavio link gde mozes da je skines za skromnu nadoknadu."

Da li neko zna na forumu o kojoj je knjizi reč i kako do nje doći?
Hvala!
 
Nazad
Vrh