Cena soje rod 2015.

Sta bi ovaj izvještaj sa berze trebalo da znaci. Nije mi bas citljivo.
 
Ma to mi je jasno, ali mi nije jasno gde je tu cena, u kojoj valuti. Nista ne mogu da rastumacim, ili se kod mene to ne ocitava. Vidim samo neke brojke od 900 do 1080 i ispod meseci.
 
Ja sam čuo da je victoria izašla sa cenom od 450 e/t, a to bi trebalo da je nekih 54 din/kg...
 
Kod nas na radiju vec par nedelja se vrti oglas veceg otkupljivaca - akontativno 200 e + pdv, verovatno planira da doplati do 300, 400 e :osmeh:
 
A niko se ne pita kolika je realna arenda ?
Dogurali smo sa arendama da polovina visegodisnjeg proseka prinosa ode na arendu.
Nista nejasno. Sve je kristalno bistro. Arenda je otisla kad nam je ostalo do 800 e po kj, zeli li neko da priznaje to ili ne ali to su cinjenice.
Od ove jeseni bice drugacije, sporiji je taj tok ali ce krenuti.
Na ovakvoj susi i sa takvim prinosima cena soje ne moze pokriti troskove.
Od ove jeseni ko zeli platiti i dalje arendu od 200 ili vise e nek izvoli i nek se ubije rintati ovu crnu zemlju, ja sebi vise takav luks necu dozvoliti.
Samo da naglasim da zadnjih godina iskljucivo soja je bila ta koja nije nam dala da tonemo.
 
Pit to je opet jako relativno i opet bismo se mogli vratiti na 2012tu kad nam je cena bila svima ista,samo ste neki imali 2t/kj,a neki smo i kratki ostali. Tih 800e/kj zarade je kod nas bilo kad bi sabrao sve zajedno zarade zadnjih 5 godina,ali jbg neki ljudi vise vole da se prica kako nabijaju arendu,nego da gledaju da im sto vise ostane.
Posle ove godine,kao i prethodnih arenda nece drasticno pasti,moze jos samo da skoci.
 
Alo bre ljudi, ja imam njive na kojima je soja 6 godina za redom, a i druge koje soju videle nisu nikada....pa ne mozes sejati soju na bilo kakvu zemlju i nadati se da ce pasti kisa!
Bolje i kukuruz fao 300 pa nek rodi sta rodi, nego soju i rizik od 200 kila/kj !
 
Nazad
Vrh