Cena soje rod 2015.

Farm comerc,43,80 sa pdv,a gebi 38 sa pdv,,a obe firme iz Cantavira.Mogo bi da razumem da je razlika dinar ili dva ,ali sest.
 
Nista se jos ne zna sa cenom. Neki daju avans 42, a neki 38, a ima i onih koji ni ne znaju koliko je avans pa kazu aj nek bude 35-36. Neki drugari mi pricaju da mogu da dobiju 45. Igra jos nije gotova, a oni koji su ovog momnta izasli sa konacnom cenom imaju sanse da budu brzo gotovi.
 
Nista se jos ne zna sa cenom. Neki daju avans 42, a neki 38, a ima i onih koji ni ne znaju koliko je avans pa kazu aj nek bude 35-36. Neki drugari mi pricaju da mogu da dobiju 45. Igra jos nije gotova, a oni koji su ovog momnta izasli sa konacnom cenom imaju sanse da budu brzo gotovi.
Juce sam dobio ponudu sa info tim-a 43 dinara bez pdv-a,kazu ocekuje se dalji skok cene u narednom periodu,e tako.
 
U Vojvodini male povrsine,nije cena preniska,sta si ti pio?:off_topic:

Nisam ništa pio . Oću da kažem cijena je otprilike normalna , ko očekuje da će biti veća na višegodišnjem prosjeku vara se . Ove godine prinos je podbacio , iz objektivnih razloga al ko te pita . Ako je prinos na višegodišnjem prosjeku i na ovu cijenu ostane nešto , ali ako se sije par hektara ili 10-20 ha naravno da nemože od toga da se živi . Za Vojvodinu sam rekao da ima i dodatni problem a to je previsok zakup. To sam mislio i to sam i reko .
 
Prevedena u dinare ovde je zasad oko 50 . Samo jedan otkupljivač je potavio cijenu , ostali samo primaju .Što jenajgore niko ni ne pita dal je genetska ili ne , džaba sijemo običnu nadajući se da ćemo dobiti višu cijenu . Trebalo je da ide u izvoz ali neće . "Fifike" ima više nego obične.Sa druge strane bilo bi i glupo : u iste silose se sipa soja koja stiže iz luke Kopar , a stiže iz Južne Am. i naša , pa što bi kupovali našu koja nije genetska i miješali odma sa uvoznom ? Bio je pokušaj da zaustave uvoz genetske soje , jedan kontigent od 40 kamiona je zaustavljen na granici . U Bosni ipak je dosta veća stočarska proizvodnja gledano cjelokupnu poljoprivredu , vlastita soja nemoža da traje ni mjesec dana , kad su vidjeli da se u tom momentu u okruženju uopšte nemože nabaviti klasična soja u toj količini , štaće pustili su uvoz . To je bilo u maju, junu . Da su tada stopirali Bosna mi morala sada da uveze ogromne količine klasične soje iz Srbije , a ovako zasad i dalje ide modifikovana . Samimtim nije ni logično da strogo zabranjuju proizvodnju pa ove godinama na njivama dosta više nego klasične , za sledeću godinu vidjećemo.
 
Slažem se sa Momom od prve do poslednje reči. Razumem da je zadovoljan sa cenom od 50. din što bi sigurno odgovaralo i našim proizvodjačima. Avaj, kod nas je 40 din. što je razlika od "sitnih" 25%. Vreme je da se ispita ne samo gajenje GMO useva u Srbiji već i uvoz i promet na tržištu što se naravno neće desiti. Razlika u troškovima proizvodnje je drastična plus subvencije koje njihovi proizvodjači imaju čini naše poljoprivrednike potpunim magarcima kada im se roba otkupljuje po ceni GMO soje. Svi znamo da se naša non GMO soja i njene preradjevine izvoze a vodeći otkupljivač i preradjivač je nedavno objavio da su unapredili proizvodnju i povećali profit. Proizvodjači sa druge strane beleže sve veće gubitke te je sasvim jasno gde je i kako nestala zarada srpskih poljoprivrednika. Dobra stvar je što će ogroman broj proizvodjača odustati od soje i ostaviti velikog i uspešnog preradjivača bez sirovine naredne godine. Ne verujem da će Evropi tako uspešno prodavati proizvode od GMO soje iz Brazila. Možda će posle malo više poštovati domaće proizvodjače a možda i neće. Vreme će to najbolje pokazati.
 
Poslednja izmena:
Kad bi mi bili slozni i odustali od soje ili barem prepolovili proizvodnju, onda bi se veliki preradjivac pocesao po glavi, ali on zna da cemo mi sejati soju i to sledece godine jos vise, jer vecina proizvodjaca razmislja, da ce se ove godine mnogi razocarati u cenu soje i dogodine je nece sejati, pa ce biti potraznja, pa ce biti jaka cena.... i onda zasejati jos vise povrsina. Isto je bilo i sa suncokretom zadnjih nekoliko godina, jebu nas sa cenom, mi ih psujemo i pretimo da dogodine necemo sejati suncokret a onda ponovo sejemo i ista prica.
 
Kad bi mi bili slozni i odustali od soje ili barem prepolovili proizvodnju, onda bi se veliki preradjivac pocesao po glavi, ali on zna da cemo mi sejati soju i to sledece godine jos vise, jer vecina proizvodjaca razmislja, da ce se ove godine mnogi razocarati u cenu soje i dogodine je nece sejati, pa ce biti potraznja, pa ce biti jaka cena.... i onda zasejati jos vise povrsina. Isto je bilo i sa suncokretom zadnjih nekoliko godina, jebu nas sa cenom, mi ih psujemo i pretimo da dogodine necemo sejati suncokret a onda ponovo sejemo i ista prica.
Mozda cu zvučati malo bezobrazno, ali ova izjava je slika i prilika našeg paora. Naši paori, ne znaju šta hoće. Ove godine odustali od repe, dogodine da odustanu od soje, one tamo godine da odustanu od kukuruza. Alo ljudi ne treba da se odustaje već da im se pokažu zubi, tako što će se svi paori udružiti i početi da deluju kroz institucije sistema. Tako što će napraviti organizacije koje će biti u lokalnim parlamentima i odlučivati koliko će se zemlje izdavati i po kojim uslovima, a ne po tajkunskim vezama i spregama sa lokalnim političarima. Tako što će u parlamentu tražiti veći agrarni budzet i da im se isplati zakonski garantovani podsticaji, a ne blokadama puteva. Takođe kroz sistem tražiti veće podsticaje, pokrenuti proces povraćaja zemlje, zaustaviti pradaju strancima, pa makar suspendovali SSP. Naši paori moraju prvo da uključe mozak, da stave ideje na papir i onda sa mudima da ih sprovedu. Dokle god razmišljamo ili razmišljate da odustanete, onda bolje da ćutite.
 
Ja licno cu soju sejati na vecim povrsinama nego ove god.Kazes udruzivanje....zasto bi se udruzivali gde je drzava kao institucija min Poljoprivrede da udari sakom o astal i kaze odkupljivacima,preradjivacima MK,Viktorija itd ovako ne moze idite kupujte kuruz soju itd u Siriju,Madjarsku kde god,a mi kao drzava cemo da odkupljujemo i izvozimo!!!To je naj veci problem kod nas jer mi kao pojedinci ne mozemo da izvezemo manje kolicina u Eu....nego mora preko posrednika lopova bagre olosa koji,onih koje sam naveo... skinu kajmak.KAD BI DRZAVA RADILA TO STO OVI RADE NADAM SE DA BI BILO BOLJE ZA SVE NAS.Zasto ja sad ne bi mogao da prodam npr 2 vagona soje Halilu u Bosnu?Kao sto su nekad moji radili sa Fikretom roba u sleper,sleper na vagu.pare na blagajnu i da lom se placao jedna trecina cene.....Što se tice udruzivanja pa mi ne mozemo da se udruzimo i popravimo pisljivi atarski put.A znate vi dobro da udruzivanje snosi i odredjene obaveze prema pojedincu.Da jesam za udruzenje ali u tom udruzenje da svi donosimo odluke a ne pojedinci.:off_topic:
 
Nazad
Vrh