Cena suncokreta rod 2015

Vrlo verovatno da će suncokret biti jedna od isplativijih kultura ove godine.
 
Fjučers za isporuku u oktobru na Budimpeštanskoj berzi je 355 eura /toni bez pdv. Ako uzmemo u obzir stanje suncokreta kod nas , gde ima svačega, od sjaja do očaja kao i da nije posejan na površinama kao prethodnih godina ( mesto na parcelama preuzela SOJA) .Vrlo verovatno da će preradjivači morati nešto i da uvoze. Da ga uvezu izadje ih preko 50 dinara u tom slučaju, tako da će se boriti medjusobno za svaki kilogram. U tom takmičenju očekujem da mi proizvodjači prodjemo dobro. PO nekoj mojoj proceni cena bi trebala biti od 46-48 dinara.NIje isključena ni nešto jača cena.
 
Ove godine sam povecao povrsinu pod suncokretom jer su ga bas u malim kolicina posejali nadam se da cu dobro proci sa njim.
 
Prosle godine je bio lepsi suncokret, ove godine dok je bio mali nikad da se odlepi od zemlje, kod svih tako i kasnije sejani i ranije, a i sad nije bas za pohvalu, glavice male, dok se osusi dal ce da bude nesto, ima kod koga je lep ali je redak.E sad ce da vidimo sta kaze kantar.
 
Bice lepe cene ove godine,45+ din sigurica,trka je vec krenule,nude novac,obecavaju od konacne cene Viktorije i Dijamanta jos +0,30din(to verovatno odbijaju od svog procenta tih 30 para)takodje u trku ulazi ozbiljno i Peconi sa jos nekim manjim uljarima....

Sto se tice prinosa sigurno bolji nego prosle godine,bar kod nas.
 
Pre neki dan u silosu kad sam prodavao zito kaze mi jedna radnica da postoje indikacije da cema suncokreta premasi cenu iz 2012 god sto je kod nas bilo 56 din

Kod nas retko koji suncokret da je dobar,uglavnom malene glave.
 
Imam jos jednu informaciju za cenu, placace i 5 dinara skuplje od cene koja bude, jedan covek bar je tako izjavio.E sad videcemo.Suncokret je rastom manji, ali F50 nije nizak uopste hibrid a ove godine je kao i neoma, ja sam njega sejao, prosle godine je bio visok i dao 2200 po lancu.
 
Bas mi je promoter pricao za f50 da je visok i da se seje redje da se ne izduzi od gustine.E sad ako je i on nizak kao neoma onda im nesto nije pogodovalo.A kako ce se odraziti na prinos videcemo.
 
Ja sam ga i prosle godine i ove sejao na 23,5 ali prosle je bio dosta visok ali ove nije takav.
 
Ove godine se kod suncokreta(barem kod mene)nije svidjalo nejednako nicanje bez obzira sto je svako zrno islo u vlazno zemljiste,verovatno zbog energije klijanja,naravno to se videlo i kasnije,nejednako cvetanje,inace sorta Kondi,sejan na 23.5cm.A hrckovi,zecevi,srne,to je druga prica,nebih sad o tome.A,da visina,pa ja sam negde oko 173-174 visok,i ne vidim se iz njega,glave solidne.Kod kolege ritska zemlja,sorta Neoma,e kod njega vec nizi,reko bih oko150cm,ali jednake glave,isto na 23.5cm,ja sam mu sejao.Jos bih dodao(po mom misljenju)da gde je sklop biljaka dobar,moze da bude da ce biti vise kg nego prosle godine.
 
Sigurno losije izgleda nego prosle godine. Glave su dosta manje, a zrno sitno. Kako ce i koliko naliti na ovoj susi pitanje je. Na peskovima polu zreli na crnim zemljama do pola podgoreli.
 
Nazad
Vrh