Cena suncokreta rod 2015

Nasa sva zaduzenja za repromaterijal su u evrima i nije svejedno da li ce me razduziti sa 36 ili 46 dinara. Da li je moguce da vlada ima dogovor sa uljarama da razliku u ceni uljare uplate u budzet da bi mogli da nam isplate subvencije???
 
Od danas je cena na berzama u padu.Juce je u budimpesti bila 354 e za tonu a danas na kraju trgovanja 318e za tonu.Uljari su rekli da ce mozda i spustiti cenu sa 36 dina na manje.
Tako je to kada vecina ide na njive da skida suncokret a manji deo ide ta trazi vecu cenu.Da Bogda bila sad i 25 din svima onima koji nisu hteli na proteste.
 
Da Coric placa 40, ali ima njegovih par hiljada hektara i sigurno ce na svu kolicinu koju otkupi i koju ovrsi dobiti vecu cenu od 40.
 
CENA SUNCOKRETA U IZVOZU 42 DIN/KG NIJE KONAČNA
Kovačica/Pančevo, 24. avgust 2015.
Ratari iz Južnog Banata prodaju suncokret izvozniku, a za potrebe uljare „BIMAL” u distriktu Brčko (BiH). Ovaj izvozni posao započele su dve kompanije iz Kovačice i Padine, uz dobru saradnju sa Udruženjem „Banatski paori”. Predsednik ovog udruženja Jan Husarik rekao je za „AgroServis” da postignuta cena od 42 din/kg nije i konačna i da postoji poverenje ratara u izvoznike, od kojih se očekuje i veća cena, ako je oni ostvare u prodaji.- Mi smo lane loše prošli sa fabrikama, a ove godine se nadamo boljem ishodu – kaže Husarik i ističe da su veliki proizvođači suncokreta i organizatori proizvodnje znatne količine zrna ponudili fabrikama i da im ovaj izvoz ometa planove za nisku cenu. Neko je pokušao da administrativno oteža izvoz, ali je to rešeno i za svega par dana iz Banata je izvezeno oko 1.500 tona suncokreta. Naše uljare su nas pokušale uplašiti da imaju višak zrna i da nisu spremne za veću cenu od 36 dinara, a cena ulja u prodaji je povećana za 25 odsto.Prema prošlogodišnjoj otkupnoj ceni suncokreta niko u lancu nije imao potrebu da povećava cenu ulja, a pogotovo ne ako je tačno da su zalihe zrna velike, kažu u Udruženju „Banatski paori”. Neko se u ovoj priči, izgleda, preračunao.„AgroServis” je danas saznao da uljara „Bimal” u Brčkom godišnje preradi 120.000 tona uljarica, što je rod sa oko 50.000 hektara.Rod uljarica (suncokreta, soje i uljane repice) sa područja Srbije neće biti znatno skuplji zbog potražnje, jer će u Srbiji još dve uljare prestati sa radom. Kako prognoziraju u „Agroexit” grupi iz Novog Sada, tržište suncokreta još nije u punom zamahu, jer je žetva bila prekinuta, a i ranih sorti je bilo manje zasejano nego drugih. Može se dogoditi da suncokret bude izvožen i u Mađarsku, što bi sa količinom od 40.000 tona u Vojvodini stvorilo potražnju za zrnom. Kako saznajemo, veće količine soje biće izvezene u Rumuniju.





- - - - - - - - - -

svi u kovacicu
Juce sam cuo informaciju da je otkupljivac iz Brckog dobio jedan tel poziv i da je nakon toga i kod njih cena pala na 36 din...izgleda da nismo ni svesni s kim imamo 'posla' i da nasi tajkuni imaju uticaj i preko granice.
 
Mene juce zovu iz mk i nude akontno 37din,a kaze mi lik koji me zvao bice tu od 40-42din konacna cena!
 
Cujem da je od jutros na otkupnim mestima sirom J.Banata cena skocila na 40 dinara....Dolovo,Mramorak,Vladimirovac,Izbiste,Dobrica,B.Crkva...jel istina?
 
Ja sam danas bio kod MF agro u Janošiku ,ne radim sa njima ali dobro živim sa vlasnicima pa svratio,na obaveštenju cena 40 din akontacija.
Vozači koji su vozili kamione odlaze za Bosnu.Malo sam pričao sa jednim vozačem i kaže da ide u uljaru u Brčkom i da je čuo da je našima suncokret plaćan 400 e tona i da će se konačan obračun biti posle žetve.

Usput sam ga pitao i za tvrdnju koja je iznesena na forumu da su pretili vlasniku i on kaže da jedu go##a da nema istine u tome.čovek ima ugovorenu količinu najviše za Tursku i da mu suncokret treba ko leb ako ne ispuni dogovor pitanje kako će sklopiti posao sledeće godine.
 
mk placa akontnu od 36din za dan dva ,a miomar daje avans po dogovoru , po pozivima njihovih zaposlenih ,rekao bih da im treba suncokret..
Da dodam da mk prima telkel od juce ,valjda bez odbitaka..
 
Nazad
Vrh