Uzgoj povrca na balama slame

dze2010

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2010
Poruka
40
Procitoa sam o ovoj temi u jednoj knjizi i cini mi se dosta interesantno, pa me interesuje da li ima neko da je imao susret sa tim ili je koristio ovaj metod u proizvodnji....?

Ja inace planiram da pocmem da se bavim proizvodnjom u ztvorenom prostoru cak sto vise na leto dizem prvi plastenik od 100m2.

Pa sa obzirom na sve ovo tema o uzgoju povrca na balama slame me je jako zinteresovala.

Veliki pozdrav i forum je super!
 
radio je tu tehniku moj koljega u plasteniku i nije lose prosao :ppozdrav:

nego sto ima dosta posla ,to sto sam video dok je radio , prvo je iskopao 4-5 kanala sirine bale slame i dubine da upadne cela bala, ubaci slamu-bale u kanale i prekrije ih negasenim krecom i dobro zalije

za ostale detalje zvacu njega pa ce opsirnije da ti objasni :D
 
Na proleće planiram da posadim grašak na balama ukoliko nadjem dovoljnu količinu.
Sistem je jednostavan i ako se uradi dobro može da da i više roda nego klasični.
Bale se stave na zemlju na kant [uspravno vlakna] natapaju se vodom više puta a zatim se u sredini čekićem ili macolom pravi udubljenje gde se stavalja kompost ili mešavina sa zemljom. Sadi se ili grupno ili u red 10-15 semenki po bali.
Posebna prednost ovog sistema je što je slama posle ovog inokulirana sa azotobakterijama i odlična za malčiranje kada se raspadne i više ne može da se koristi za sadjenje.
 
Prvenstveno Hvala na dobrodoslici! :ppozdrav: :bravo:
Naravno da cu da se predstavim....(hvala za info)


Kao sto sam rekao to sam citao u jednoj knjizi pa me interesuje iz iskustva kako se pokazalo, mislim u praksi.
Posto pri podizanju plastenika nebih mogao da biljke gajim direktno u zemlji moram naci alternativu.

Razmisljao sam saksije, ali to dolazi u obzir kod uzgoja cvjeca, ali ponovo kod rezanog je vec isti problem.

Da se vratim na temu. U knjizi pise da nije pozeljno celokupno ukopavanje vec samo do 1/3 s tim da se iskopani kanal oblozi najlonom-folijom radi preventive bolesti iz zemljista ili da se uopste ne ukopavaju isto sa najlonom ispod njih. Dobra stvar je sto prilikom razgradnje u bali se dobija temp. od oko 30 sc sto pogoduje nekim biljkama i takodje dobija se co2 i jos visak toplote tj hladjenjem bala zagrijava se plastenik (jedan od razloga zasto ne ukopavati bale).
Bale se postavljaju 15-20 dana prije sadnje u palstenik i zalivaju se toplom vodom (50-70sc) i dodavaju se djubriva najbolje rastopljena u vodi radi brzeg djelovanja. Za te dvije nedelje odigra se prva faza razgradnje kada u balama temperatura dostigne oko 50 sc i pada na 30 sc. Na balu se dodaje 10-15 cm zemlje u koju se sadi biljka.

Pise tacno jos sta se dodaje od djubriva i kojim kolicinama i to...
Ovo je kako kazu preteca uzgoja bez zemlje ili u vodi kako kazu

Ih sam pitam sam odgovaram, sada kada znamo postupak mene interesuje praksa.

Ako ima neko bolje rjesenje za mene tu sam da slusam....
 
Pozdrav i od mene :ppozdrav:
Šta konkretno planiraš da gajiš na balama? Ja sam čitao o uzgoju krastavaca na slami, nešto poput ovoga što si ti opisao. Knjiga je od Žarka Ilina "Povrće u plasteniku" ili tako nešto. Koliko se sećam bale su bile složene na površini, bez ukopavanja i bez najlona ispod. Koren se na početku, dok je najosetljiviji, razvija u slami a kasnije prodire u zemlju. Na taj način je zaštićen od bolesti i razvija se u toploj sredini. Kasnije je već i spoljnja temperatura višlja a i koren je dobro razvijen tako da čak i ako u zemlji ima patogena i ako pojedini korenčići propadnu biljka se u celini dobro razvija.
E sad pošto sam se sit nateoretisao da te pitam zašto misliš da pri podizanju plastenika nećeš moći da sadiš biljke u zemlju?
 
ODG: Pa postoji jedan ralog sto ne znam gdje ce mi plastenik biti postavljen.
Jedna opcija je na mjestu gdje je trenutno djetelina (tu bi se i moglo saditi u zemlju), a druga je na skroz ne kvalitetno zemljiste koje je nasipano i ima razni primjesa u sebi.

...: Mislio sam bas na balu slame vezanu i na nju sa stavi zemlja u kanalcic koji se napravi po sred bale niz cjeli red tako da je slama ispod zemlje, a najlon odvaja od podloge tako da ima bas znacenje uzgoja na balama slame.
 
Pozdrav svima...
Ove godine bih gajio kornisone u plasteniku.Procitao sam dosta na vasem forumu o tome i pokusacu gajenje "krastavcaca na slami ", pa naka mi Bog pomogne!! Da li se neko od vas bavi takvom vrstom gajena i mogu li "na slami" da se gaje kornisoni:haha:
Zna li neko koliko treba da bude najmanje visok plastenik sa bocnih strana ako bih odmakao prvi red krastavaca 1,2 m od ivice?
Koliki mogu da ocekujem prinos, po struku kornisona ? :sta:
 
Ništa se ne sekiraj! ja sam probao samo eksperimentalno(3 bale) sa krastavcima i bilo je extra.

Post je spojen: [time]1271946438[/time]
_________________________________________________
samo naprijed
 
Ma neki kazu da je kod nas topla klima i da ce na ovaj nacin da "izgori" sve u PLASTENIKU? :sta: :cool:
Post je spojen: [time]1271973711[/time]
_________________________________________________
:sta:
 
kod mene nije izgorelo. Kakve veze ima klima s tim....nemam pojma.
u plasteniku je ljeti kod mene preko 45,pa do sad ništa nije izgorelo ako ima dovoljno vode.
trebao si malo ranije napraviti nešto malo experimentalno........ja jesam i bilo je odlično.
 
Kažete negašeno vapno se posipa po balama, a da li bi bilo dobro ono vapno u vrećama za zidanje !:haha:
pozdrav
 
Da ne gasen, zasto sto on kad dodje u dodir sa vodom upali slamu , ne misli se na vatru vec na zagrevanje slame , moze i bez kreca ali slami treba 2 -3 nedelje da se zagreje a sa krecom 5 dana . Ja sam danas iskopao kanal od 3 -4 metra sirina oko 40 cm a dubina oko 30 tu sam stavio 2 bale rasparcao ih i stavljao tablu po tablu od nekih 15 cm debljine dok sam prekrio kanal , zatim sam bacio 2 kg. 15 15 15 NPK i pola kg. kreca negasenog istucao sam jednu celu grudvu kamenu u neku serpu strau skoro do velicine granula i bacio po slami .Zatim stavljam preko toga svega jos jedan red salme debljine oko 15 cm i dobro zalijem i nagazim .preko slame stavljam oko 20 cm zemlje i dok se zagreje za nekoliko dana sadim krastavce na slamu.
 
Ako mi verujes cisto onako da probam za sebe znaci eksperiment nista drugo bar za sad...
 
Malo kasnis, sada krastavce mozes da sejes i direktno u zemlju u plasteniku a jos malo pa ces moci i napolju.
 
Nazad
Vrh