Limun

Učlanjen(a)
10 Dec 2014
Poruka
1.763
Lokacija
Svilajnac
Posto nema teme o limunu (ili je ja nisam nasao) zeleo bih da zapocnemo ovu temu :)
 
Ima o sibirskom limunu, ali o redovnom nema. mada ga dosta ljudi ima i uspešno gaji za svoje potrebe. Limun preko zime treba sačuvati i to bi bilo sve što se tiče gajenja. Ne znam da li neki štetni insekti napadaju na njega, bar ja do sada nism čuo za takav slučaj.
 
Odlična tema.

Naš ljubimac je limun u saksiji. Imali smo vrlo stresnih dešavanja sve do potpunog opadanja listova. Kada smo se najmanje nadali, a nismo imali srca da ga bacimo iako nije imao lišća, listovi su počeli da se pojavljuju i ponovo se razvio.

Napadaju ga štitaste vaši koje se poznaju po voštanim štitovima na granama i listovima, nama su se pojavljivale uglavnom u zimskom periodu kada je unutra. Potrebna je zaštita a mi dodatno i skidamo što je moguće više tih štitića pre zaštite. Potrebni su, povremeno, i mikroelementi. Takođe i dodavanje zemlje, presađivanje u veću aksiju itd.

Naše iskustvo je malo, tek par godina pa ako ima iskusnijih ...
 
Odlična tema.

Naš ljubimac je limun u saksiji. Imali smo vrlo stresnih dešavanja sve do potpunog opadanja listova. Kada smo se najmanje nadali, a nismo imali srca da ga bacimo iako nije imao lišća, listovi su počeli da se pojavljuju i ponovo se razvio.

Napadaju ga štitaste vaši koje se poznaju po voštanim štitovima na granama i listovima, nama su se pojavljivale uglavnom u zimskom periodu kada je unutra. Potrebna je zaštita a mi dodatno i skidamo što je moguće više tih štitića pre zaštite. Potrebni su, povremeno, i mikroelementi. Takođe i dodavanje zemlje, presađivanje u veću aksiju itd.

Naše iskustvo je malo, tek par godina pa ako ima iskusnijih ...
I mome je opalo lisce i poceli su vrhovi da se suse....ali sam ga pre neki dan izvuko iz supe i sad je preporodjen...izgleda mu nije godilo mesto...uglavnom tetka moje strine ima limun sto daje po 2-3 kila plodova...
 
Posadio sam nekoliko limuna iz semena. Skinuo sam opnu semena veoma oprezno i naklijao ih u vlaznom papiru od obicnih maramica. Moze da se nadje postupak na net-u. Sada su izrasli u visinu od desetak centimetara. Da li se moze ocekivati bilo kakav plod kada rode i za koliko godina? Neki kazu da ce plodovi biti sitni ali da ce ih biti. Ako uspem da nabavim neki kalemljeni onda cu probati da ih nakalemim i ako uspem eto velikih limunova.
Pozdrav
 
Na veliko ili malo?! :)))

Mi smo imali onu home-made varijantu u saksiji... I imali nekoliko zadnjih godina, ali samo jedan se jos uvek drzi fino i radja... Samo sto je porastao fino sada pa je malo postao tezak za unosenje-iznosenje iz kuce...

Ima neka fora da se odseku grancice pa stave u krompir i odatle u saksiju gde bi navodno mogao da se primi uspesno...
 
Može i na veliko i na malo. :) Imam i ja u saksiji dva limuna, jedan manji ima 3 godine, dok ovaj veliki ima 6 godina i dobro rađa. Prošle godine, tj. zimus ove godine je imao oko 120 plodova! Ove godine ima duplo manje ali još sveta. Kad sam ga orezivao u proleće, desetak grančica limuna sam stavio u zemlju, i primile su se tri! :osmeh:
 
E, pa superiska :)))

Evo jedan link sa YT kako razmnozavati limun uz pomoc krompira :osmeh: Ima 5 snimaka od kako ga posaditi do varijante gde je na kraju izrastao skoro metar...

https://www.youtube.com/watch?v=eEFyzaFr-OQ&t

Ja sam debelo bio razmisljao da uzmem sadnicu onog "sibirskog" medjutim nesto mi to izgleda kao teski korov pun nekog trnja i bodlji pa sam odustao ;)
 
Nisam znao za to sa krompirom. Hvala za link. Ma ovaj "domaći" je najbolji. Kad je preživeo ekstremnu prošlu zimu, onaj sibirski nam ne treba. :osmeh:
 
Evo i od mene tri videa o limunu, jedan je o uzgoju limuna iz semena a drugi o kalemljenju limuna (ovaj drugi davno uradjen i nije bas nesto profesionalno ispao al ajd moze mozda posluziti), a treci o tome sta treba uraditi nakon uspesnog kalemljenja.


[video=youtube_share;10v1IVeY9Hc]https://youtu.be/10v1IVeY9Hc[/video]

[video=youtube_share;ZvOyfalA-z4]https://youtu.be/ZvOyfalA-z4[/video]

 
Pogledao sam sve klipove, odlični su. ::svaka cast::::super:: Imam i ja desetak mandarina/pomorandži od semena koje sam posadio u proleće. :osmeh:
 
Kako je postojala tema o limunu, ali je bila malo zaturena na forumu, sad sam tu staru spojio sa ovom novom.
 
WP_20170924_07_09_24_Pro.jpg
[/URL][/IMG]

Stari su preko 30 godina, pokojni deda nakalemio, nikad prskani, povremeno orezivani kako bi lakše bili uneti preko zime u topli prostor. Još par nedelja i idu unutra.
 
Od grančice 25cm u čistom glistenjaku za samo 4,5 meseca.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh