AUTOMOBILI - kvarovi, popravke i održavanje ...

@miksan
Имали смо скоро идентичан проблем само на дизелашу 207 старом 5 година и са 127000 пређених км.
Познајемо више аутомеханичара са Пежоовим знаком на фирми којима мој син поправња опрему за дијагностику и који зависе од квалитета оправке тих уређаја али ни један се није ни приближио у дијагностици и решењу квара.Предпоставке квара и предлози замена делова су били просто за неверовати и на питање Да ли ће то решити проблем одговор је био :Незнам.И сви су имали дијагностичке апарате и резервне делове да се одмах уграде.Али без гаранције да је то решење.Да,и сви су тражили новац за своју дијагностику.На то је отишло бар 25000 динара а ауто је био неупотребљив,толико је трзао чим се мало да гас да је било непријатно.
Онда сам попиздео и наредио да се ауто одвезе у сервис Верано на Бањицу.Предали смо ауто ,после попуњавања упитника о нашем запажању и манифестацији проблема рада аутомобила.После сат времена позвао нас је аутомеханичар коме је ауто додељен за дијагностику:
Аутомобил је прегледан и поправка ће коштати 54320 динара укључујучи пдв.Гаранција на уграђене делове је 2 године .На питање да ли ће таква замена делова отклонити квар одговорио је са Да,дефинитивно.Дали смо одобрење за набавку делова и нису нам тражили никакву новчану гаранцију.
После 3 недеље су нас звали из Верано сервиса Да довеземо ауто на сервис,делови су стигли.
После три сата ауто је поправљен.Коштало је колико су и рекли.Добили смо све што су и скинули ,3 велике кесе од црева и каблова са сензорима.... .Сваки уграђен део носи Пежоов знак.
Напоменули су и да ће потрошња бити мања за око 0,5 литара на сат.И стварно је тако,мерили смо.
Пежо сада просто преде и поново је уживање сести за волан.
 
Svaki auto je tako. Oni svi znaju zameniti diskove, pakne, nasuti ulje. Znaju i karike menjati, generalno monterske poslove. Naci KVAR koji je elektronske prirode ili je jedan od senozra u kvaru VEZE NEMAJU. To je moje iskustvo u mojoj blizini sa majstorima, kako je u drugim krajevima ne znam.
 
Najgore je da i kad imaju dijagnostiku bukvalno shvataju svaku poruku i odma bi mijenjali baš taj dio ili sve redom dok ne ubodu.

Ja sam zato kupio sebi dijagnostiku i odem kod druga iz osnovne koji je prošao praksu kod vrhunskih starih majstora. Što bi rekli u junačkim pjesmama "dva loša ubiju Miloša". :osmeh:
 
@ Bojcetic

Isto i kod mene, sve duduk do duduka a pametuju kao da sklapaju bolid za formulu 1.

@ Deda lala

Hvala na posvecenom vremenu.Najveci prbolem mi je sto je auto star i dijagnostika stara.Da je mladji auto odavno bih ga ja odvezo u ovlascen servis.

Probacu sa menjanem kablova i kape pa cu videti sta dalje.Provericu opet maf senzor dal nema ulja opet na njemu.
 
Verovatno mislis na map senzor ne maf...na maf ne vidim kako moze da ima ulja...oni se obicno nalaze neposredno u blizini kucista filtera vazduha-filtriran vazduh ocitava i eventualno ako se ne menja na vreme ili jednostavno vremenom moze prasina na njemu da bude i da daje pogresna ocitavanja.
 
Bar ima dosta tih senzora i sl da se covek zanima...maf,map,egr+grana sto moze da se nakupi garez u njoj,turbina sa varijatabilnom geometrijom koja ako samo gradski vozis ne dostigne dovoljnu temperaturu izduvnih gasova da sagori garez zbog kojeg latice mogu da zapeku pa posle i nju treba da cistis,hod polugice sto vuce ,(pokusaj da objasnis policajcu da zbog toga si ga nagazio),katalizator,vakum creva koja okrte,ona pletenica sto verovatno od vibracija napukne verovatno sam nesto i zaboravio...
 
Moj stric radi u ovlascenom MB servisu u BG-u i on kaze da je dijagnostika kvara upravo najtezi deo posla. Sve posle toga je lako. Medjutim kaze dodju ljudi posle vise izmenjanih "majstora" i ne pronadjenog uzroka kvara i kad im kazu sta je i koliko ce da kosta oni opet odu kod nekog dunstera da bi ustedeli neki dinar.
 
Imao sam problem sa Dacijom Logan 1.4 benz+plin. Gasio se auto kad je hladan pri svakom menjanju brzine. Auto je bio kod majstora nedelju dana, izmenjao je par senzora, nije ništa uradio, i hteo je da mi vrati auto. Već sam bio popizdeo i hteo sam auto u ovlašćeni servis da oteram. Međutim, pročitam na netu da se na tim motorima šteluju ventili i da su raštelovani ventili uzrok gašenju. Kada sam rekao majstoru da ventile prešteluje, ismejao me je i rekao da špijune nema i da ih nije koristio par godina. Ode kod kolege pozajmi špijune, prešteluje ventile, naplati 1000 dinara i auto se preporodi. Posle toga se nije gasio, tako je i prodan posle pola godine.
 
Да случајно не помислите да сам задрти маторац који тражи сваком "длаку у јајету" али,умишљени и охоли мајстори с двојкама и инжењери са шестицама су нас упропастили.Такви су пропустили много теоријских а богме и практичних часова наставе у свом звању.На нашу жалост и несрећу све док им не допаднемо у руке ми не знамо ским имамо посла.А за све је крив систем.А да ће се нешто променити на боље неће.
 
Imam problema sa fiat cromom, kad dam malo jaci gas on ispusta crni dim. Da li su prljave dizne ili je nesto drugo u pitanju?
 
Kad je sagorevanje najbolje nebi trebalo nikakav dim da se vidi...eventualno providna para ili toplota,gledao snimak ciscenja dizni sa preparatom ili koncetrisanim sretstvom od liqui moly-mnogo dobar fazon naravno bez skidanja...samo sto ne sipa u rezervoar sa gorivom nego kupio creva i direx na sretstvo radi motor...i na oba creva stavio one male filtere da ako ima prljavstina ne ide u sistem nego izfiltrira...i tacno se vidi kako posle nekog vremena se promeni boja u tegli ili providnoj flasi u kome je sipano.
 
Ili ubrizgava previse goriva za datu kolicinu vazduha ili dizne bacaju losu maglu. Gubljenje vazduha posle turbine, prljava usisna grana zbog EGRa i slicno mogu da budu uzrok. Najbolje rasturiti kompletan dovod vazduha i detaljno ocistiti, a EGR iskljuciti softverski i fizicki blokirati. Tek kad je sigurno da nije problem u dovodu vazduha razmisljati o diznama.
 
Dijagnoza kvara i jeste najtezi deo. Sama zamena je najlaksi. Ono sto meni nije jasno je da neko sa iskustvom od 10-20g ko svakodnevno radi sa tim stvarima ne moze da prepozna kvar ili da suzi izbor. Na primer za plin sam nasao u Somboru ljude koji su za 2min resili trzanje auta. Injektori bili zaprljani, skinuli ocistili i vratili. Auto ide kao blesav posle toga, a pre tih ljudi (otac i sin rade u svom servisu) su mi drugi majstori hteli menjati isparivac, pa dizne, pa menjati kompjuter za kompletan itd.

Na primer majstor koji je radio u Opelovom servisu 10g nije znao da zapravo benzinski racunar odredjuje smesu i plinu i benzinu, da ima samo 2 mape a jedan uredjaj. Itd itd, na kraju kada sam i sam usao u sustinu problema i naucio kako to funkcionise shvatam koliko pojedini "majstori" nemaju pojma.
 
Vecina nema pojma, a kvar otklanjaju tako sto krenu redom da menjaju delove pa dok potreve sta je. Nekad se cak i desi da izmenjaju silu delova i onda i ne znaju sta moze da bude.
 
Nazad
Vrh