AUTOMOBILI - kvarovi, popravke i održavanje ...

Ne znam kakav je ovaj RIKEN sa novom sarom? Odnosno jos se nije pokazalo u realnim uslovima kako se ponasa. Ja treba da kupujem gume i mislim da cu ruske. Jeftine su, a odlicno se ponasaju zimi. Prosle zime sam kupio bio 4 komada i stvarno sam zadovoljan. Jedino sto dosta bruje pri vecim brzinama.

Nisam siguran koje Riken sa novom šarom? Kupio sam riken sve četiri prošle jeseni. Zimske gume su se baš pokazale kad je bilo blata i snega. Nisam ih skidao i nisam primetio da je bilo problema tokom leta, mada ni temperature nisu bile nešto preterano velike. Jedino se čuju više nego što su se čule Continental letnje koje su ranije bile... ali koliko para toliko i muzuke.
 
Ima neke zimske sa novom sarom. Stara sara je bila TIGAR WINTERA. Valjda se sad skoro pojavila ta nova sara, mislim da je prosle jeseni nije bilo.
 
Postovane kolege
Golf 4 1,9 TDI skoro kupljen i dosta nizak napred. Znam de je na svima relativno nizak prednji kraj ali ovaj je bas, bas. Ne moze se provući ni jedan prst između tocka i ruba, dok pozadi stoji normalno, cetiri prsta razmaka.
Da li se zamenom amortizera moze dobiti barem 1-2 cm na visini, ili se to ostvaruje iskljucivo sa zamenom opruga, ili sa oboje po malo .?
Amortizere bih zamenio jer mi se cini da ponekad malo vise zaljulja napred, a opruge zbog same visine. Inace nema nikakvih luft mesta na trapu, sve je 1/1.
Da li su mozda od nekih modela karavana koji odgovaraju po katalogu opruge duze, ili jace (na primer Skoda Oktavia 1,9 TDI karavan, golf 4 TDI karavan) .? Zadnje znam da verovatno jesu, ali za prednje nisam siguran.
Napomenuo bih da su i amortizeri i opruge fabrički ugrađene, nisu prepravke u pitanju.
Svakako da cu sve ovo morati proveriti kod majstora, ali eto ako neko zna ili je imao sličnu situaciju, bilo bi dobro da znam sta mi je ciniti.
 
Poslednja izmena:
Hvala @MOMOSARIC i @BobanNB

Golf IV je 2002 god. 66/90 5 brzina, COMFO
Interesantno je to da opruge izgledaju vizuelno kao nove, stoji crna farba i boje oznake kao da su skoro postavljene, mada to verovatno nista ne mora znaciti ? (gume originalne 195/65/15)
Trenutno su na njemu opruge sa oznakom 1 zelena i 2 plave tacke.


1. Zanima me da li u auto delovima znaju sa kojim oznakama, ili od kojeg proizvodjaca su opruge tvrdje (duze) i da li na taj nacin mogu dobiti na nekoliko cm visine ?

2. Da li je neko od kolega upoznat sa ugradnjom "caura" ili kako ih vec zovu, koje se prave na strugu ? Koliko je to ucinkovito za podizanje auta i da li eventualno moze napraviti smetnju u smislu preteranje tvrdoce, ili gubljenja centra trapa ?
 
Poslednja izmena:
Te tacke su fabricke oznake pri montaži jer se opruge razlikuju pa da ne bude gresaka pri montaži.

Ako uspes da procitas numeričke i slovne oznake.
 
Мислиш да су толико попустиле или да су фабрички спуштене. Онда би и задњи крај био спуштен да је неко спуштао. Ко зна шта је ту у питању.
Лепо у радњу и купи нове да га бог види или ако хоће да уштеди(колико је уштеда???) оде на отпад и узме друге.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
B olje kupi polovne od nekog proverenog,ja sam pre mesec dana menjao na fiat ulisse zadnje ,kupio nove,platio oko14000 din a gore su nego stare,cak sam uzeo ojacane,za teretnog scuda,
 
Ne mislim da je spustan namerno, zadnji kraj stoji bas kako treba. Drugo nije nista budzeno na njemu, osim sto ima dobru fabricku opremu.
Ne znam gde se nalaze te numericke i slovne oznake, jedino da podignem jednu stranu na dizalicu, skinem tocak, pa da pokusam pronaci?
Definitivno bih kupio nove, ali bih voleo da budu jace da auto drze ravnim. Do sela imam losih delova puta a na njemu je inace dosta nisko teziste motora, pa bi 2-3 cm dobro dosla.

Polovne ... Ne znam, jedino sa auta na kojem jos nisu skinute, jer bih rizikovao da opet bude isto, ili slicno ?

Na kraju znam da cu morati otici kod majstora da skine i pregleda amortizere, solje, itd... Mislio sam da bi eventualno bilo dobro kad bih saznao foru sa tim oznakama, kako bih na vreme nabavio te jace.
 
Poslednja izmena:
Cesto pokusaju da spuste auto pa uzmu neodgovarajuće opruge pa jedan kraj klekne, a drugi ga ne isprati jer nije isto opterećenje napred i pozadi.

Pored tih obojenih tacka na oprugama ima i slovnih oznaka proizvodjaca i modela i po njima moze da se utvrdi sta je tacno problem.
 
Naleteh na jedan post starijeg datuma sa jednog foruma, gde je neko napisao da su najjace sa svim zelenim tackama, a da cvrstoca opada smanjenjem broja njih u kombinaciji ovih drugih boja.
Da li to ima kakve veze sa istinom, stvarno ne znam ?
Pokusacu sutra posle podne da vidim postoje li te ostale oznake i ime proizvodjaca.
 
Kod mene je u audiju V6 od 114 kv al ja ti nemogu o njemu puno rec zato sto sam samo sa njim preso dosad 4 hiljade.Al da ide...ide...al i trosi
 
Nazad
Vrh