AUTOMOBILI - kvarovi, popravke i održavanje ...

Ovdje samo to i nekakav vix, a to je tek sranje. Ima i bosch, ali mi i on djeluje sumnjivo, moram potraziti mann.

- - - - - - - - - -

164.00 tacnije. Barem su svi koje sam ja video toliko presli.To je ta carobna brojka. A o G-2 sta reci? Kanta koju je pregazilo vreme pre nekih 20-ak god. Ali najjaci su ovi vlasnici kad na oglasima po internetu stave cenu po 1000 i + evra i napisu: "Moze zamena za jeftinije" :haha: To je verovatno ta sentimetalna vrednost.:haha:
Ponovicu se jos jednom, ne treba zaboraviti da je direktna konkurencija golfu 2 istrulila po auto otpadima jos u proslom vijeku, i zavrsila u rmk Zenica ili u Sartidu, bar vecina.
 
Niko nije bolje resio problem vozila krseva kao Turska.
Ja se secam njihovog voznog parka krajem 90-tih i pocetkom 2000-tih. To su bili licencni fiati 131, 132 itd. i tu su postojale tolike varijante kojekakvih njihovih budzevina da je licilo na mad max.
Secam se taksista sa tim muratima koje su vozili na plin, bez ikakvih tapacirunga(verovatno odmah posle 'modifikacije' u lokalnoj garazi).
Tu uskace njihova drzava oko 2003 i donosi dekret da sva stara vozila moraju sa puteva. Covek mi je pricao da je tu umalo izbio gradjanski rat. Ali je drzava to mudro resila kroz ogromne subvencije(preko 2-3000€) za nova vozila.
Srecna okolnost je sto su vec imali fabrike Fiata, Renoa, Toyote itd.tako da su prakticno kupovali domaci proizvod.
Od tada kod njih nema krseva, skoro da se nemoze videti auto stariji od 10-tak godina..
Kasnije se naravno niko nije bunio, jer su svi uvideli lepotu koristenja novog auta, posebno ako je kupovina skoro bezbolna..

Nesto slicno su uradili i sa stanovima, gde je gradnja iskljucivo u nadleznosti drzave. Cena kvadrata je fiksnih 500€, i nemoze se birati lokacija u gradu vec se izvlaci pozicija nekom vrstom zreba(iz sesira), i kredit se otplacuje drzavi..
 
Ponovicu se jos jednom, ne treba zaboraviti da je direktna konkurencija golfu 2 istrulila po auto otpadima jos u proslom vijeku, i zavrsila u rmk Zenica ili u Sartidu, bar vecina.
Da,zato sto je star 30 god. i nije istrulio to je najbolji auto u istoriji. Negde u rangu sa Bentley ,samo sto je dvojka malo skuplja.:haha:
 
Kod nas će isto za par god da zabrane jugiće, golfa 2, kadeta i slične njima aute. Pooštrili su tehnički tako da ne vredi ulagati u auto 250e ako on vredi 300. To je da kažem lepa vest jer su novi auti bolji bezbedniti itd itd. Ali niko ne pita odakle će onaj jadnik koji vozi juga (recimo ja prvi vozim, da se niko ne uvredi) da kupi auto npr 2012 god? To niko ne vidi i ne pita, pa ja imam para ne bi vozio juga sigurno....
 
Da,zato sto je star 30 god. i nije istrulio to je najbolji auto u istoriji. Negde u rangu sa Bentley ,samo sto je dvojka malo skuplja.:haha:
Nemoj mi stavljati svoje rijeci u usta, nisam rekao da je najbolji, procitaj pazljivije sta sam napisao.Uostalom niko se ne pita zasto je ta krsina skupa? Vjerovatno zato sto moze da se proda, a zasto moze da se proda, valjda zato sto se potrazuje,a zasto se potrazuje-zakljucak se namece sam. Pri tome ne radi se o nekom egzoticnom primjerku neke rijetke marke. ili da skratim, pravila trgovine vaze i za mk2 kao i za sve drugo cime se trguje.Ende.
 
Pa vidi ovako. To ti je isto kao sa kreditima.
Banke su prvo naplacivale basnoslovne kamate, pa su vremenom opadale, da bi sada dosle na nivo od par procenata, ali im opet niko nece te pare..

Tako ce i automobile prodavati po ceni koja ce ipak biti prihvatljiva najsiroj populaciji, jer, zaboga, nece zaustaviti automobilsku industriju, jer je to najaci biznis na svetu.
Znate i sami da su svi nekako nasli novac kada su se poceli 90-tih posle rata uvoziti polovni zapadnjaci, sto je za nas tada bilo kao da sada kupimo nov automobil..
Tako da nebrinemo, nov auto ce nam biti ponudjen pod uslovima koje cemo moci prihvatiti, samo ako se odluce da nas novomotorizuju.

Inace skoro sam cuo interesantnu teoriju/istrazivanje: Svi automobili u serijskoj prioizvodnji(mali, srednji, veliki) kostaju 3-10k€, prodajna cena zavisi iskljucivo od trzista koje guta manju ili vecu cenu. Odatle i razlicite cene istih vozila u raznim drzavama..
Uzmite onda kolike su zarade na vozilima koja se prodaju za 40-80000€..
Dakle, imaju oni svakako mogucnost da svima ponude vrlo dobru cenu, koju bi svako mogao otplatiti, ali za sada ne moraju..
Secamo se da je jugo kostao oko 2500-4000€, a u cemu se funkcionalno bitnom razlikovao od recimo punta, klija, sparka, pezoa 205, fieste,lybre itd.. Cak su ovi strani bolje tehnoloski razradjeni, tako da im je proizvodna cena verovatno oko 2-3€/kg. Dakle, proizvodjacka cena je 2-3000 a oni ih prodaju za 8-15000€. Tako da se jasno dolazi koliko je mafijaska politika efikasna i medijski potkrepljena..
 
Pozdrav jedno pitanjce da li je neko skoro radio zastitu auta od korozije posto bi trebao to odraditi na mom pa me interesuje da li je cena od 100e realna za taj posao majstoru.
 
Ja i dalje smatram da nece moći neko ko ima platu od 300 e prosečno u zemlji da uzme kredit za nova kola koja su npr najjeftinija oko 10 hiljadarki i da izdrzava porodicu, plus ako ima kredit za stan, kuću nema šanse. Ne verujem da auta tako malo koštaju u proizvodnji, jer nije samo profit ako imamo na kolima recimo 2000 e zarade, to ne ide u džep firmi, nego za nova istraživanja razvoje novih modela testiranja, pa plate radnicima, pa tek na kraju profit čisti. Recimo sat vremena u tunelu za aerodinamiku kosta 10 hilajda evra, a ima par u Evropi. Danas sam pričitao u novinama da se mondeo ford jako malo prodao u Evropi da će ga vrv ukinuti kod nas. Fiat stilo je imao katastrofa prodaju, tu je Fiat jako izgubio.
 
Ako bi recimo menjali automobile posle 5 god vožnje, koja naravno nova kupimo, ne bi bilo nekih velikih kvarova. Problem je sto mi uvozimo lesine oko 2000 god i koje su presla po 3-400 hiljada, e onda kreće sve da crkava i uložimo u auto pola njegove vrednosti.
 
Pa taj ko ima 300€ primanja i nemoze imati kredit za stan ili kucu jer ga nije ni mogao dici, posto mu je rata preko 200-300€.Sta ce mu onda i auto..

Jugo dok se prodavao(3-3500€) na 5-6 godina, imao je ratu 50-70€, ali vozio si nov auto. Mogao ga je kupiti i covek sa malom/srednjom platom. Tvrdim da je proizvodna cena malih auta kao i proizvodna cena Juga sto je bila, jer se vecina delova sada proizvodi na dalekom istoku, gde su cene radnog sata i nize nego kod nas. Proizvodjacka cena malih auta u Koreji ili Kini(u to ulaze i svi troskovi pa i razvoja, naravno), nije visa od tih 2-3000€. To sto ih trziste placa 7-12000 je vec druga stvar.
Jel smatras da je proizvodjacka cena merca ili bmw-a vise klase takva da opravdava prodajnu cenu od 80000€?
To sto si procitao da je prodaja auta katastrofalna, znaci da je neko hteo da se to napise(svi novinski/internet clanci su placeni), nemora znaciti da je tacno.

Sto se tice odrzavanja, elektronike, vec sada je do te mere pouzdana i jeftina za proizvodnju/zamenu da svakako ne predstavlja nikakav problem. Posebno sto ce dalja standardizacija dovesti do zamenljivosti modula na raznim kolima.

Takodje, nas koncept obavezne kupovine kola(da bi ih imao) je odavno prevazidjen koncept. Koriste se razni lizinzi, i iznajmljivanja itd vec od potrebe.
Pola Nemackih poljoprivrednika iznajmljuje i traktore u sezioni, jer nemaju racun da ih kupe. Ista stavr je i sa gradjevinskim masinama, koje se iznajmljuju na svim nivoima projekata..

Jako dugo sam u ovoj oblasti, i ne pisem nista od ovog 'otprilike'..
Nebih sada da cackam da ce za 10.godina elektricni automobili biti skoro preovladjujuci..
 
Oceš da kaže da je ljudima san da voze novog juga? Ja ne ge bi vozio novoga kad bi mi neko polkonio. Prošla su nazalost vremena kada su ljudi mogli od radničke plate da kupe novog stojadina i ficu koja su za to vreme bila super kola, koja su i napravljena da voze široke narodne mase, jer tada i nije bilo jako puno super autobomila koji su luksuzni kao danas. Studiram u NS, i ovde sam video puno kola koja su dobra, a slabo ima za radničku klasu. Ako si dugo u ovome treba da znaš da ne ide za juga isti materijali kao za ajmo reći tu klasu pezo 206, tako da tu cena ne može biti ista nikako. Neka kola samo ime prodaje tako da ima puno i toga. A ovo da cemo za par god voziti ele automobile je nebuloza. Mora jos puno vode da prodje Dunavom da bi taj elektro mogao da se vozi kao danasnji SUS, to nisam smilio ja niti pročitao u blicu nego kazu ljudi koji rade u autoindustriji, a imao sam informacije iz ljudi koji rade u BMW. Nisam nista pisao da bi se ti naljutio, da bi ispao pametan itd. pošto vidim da se danas ljudi lako na forumu ljute. Pozdrav i svako dobro :ppozdrav:
 
Ja se uopste ne ljutim na tebe, jer ocigledno imam najmanje dvostruko tvoje godine, pa sam, jelte, mozda nesto i vise naucio.
Ako ne zelis moje iskustvo, ti onda strpljivo sam pokupi, nemam nista protiv.
Sto bi rekli: misljenja su kao guzice - svi ih imaju..:osmeh:
btw, ja bih ipak radije vozio novog juga, nego golfa od 30godina, ali to je moje licno misljenje-nista obavezujuce.
To sto sam rekao da ce za 10.godina elektroautomobili preovladati prerano je da me demantujes, sacekaj da vidimo..:osmeh: Dali bi neko verovao pre 10-tak godina da ce smartfoni sa displejimapreovladati i da ce ih vecina moci kupiti?
 
Pozdrav jedno pitanjce da li je neko skoro radio zastitu auta od korozije posto bi trebao to odraditi na mom pa me interesuje da li je cena od 100e realna za taj posao majstoru.

Zavisi koliku povrsinu treba da ti zastiti... Ali prvo i osnovno, koliko poznajes ti tog majstora i da li mu verujes da ce ti zaista zastititi auto necim kvalitetnim i trajnim? Mislim da je korektna cena ako se radi komplet pod, sajtne, rubovi... Generalno ono sto najvise strada i rdja...
 
Ne moze se reci o golfu 2 da je vanserijski auto, mozda je nekad stvarno i bio ali svako ko ga poseduje, medju kojima sam i ja ne zeli ga prodati sa nikakav novac. Stoj to da ga vreme pregazio ali ljudi, nikad ga ne bi prodao za par stotina evra dok on hara po ataru od njive do njive kad god su putevi suvi. O potrosnji dizela da ne pricamo, sipas kantu od 20lit i vozis se po ataru jednu punu sezonu:osmeh:
 
Nazad
Vrh