Kupina 2015.Cena,radovi...

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Xsale koja su po tebi najvaznija prskanja od ovih koja ne bi smeli da izostavimo?
 
Ja sam tek stubove postavio pa treba zicu da stavim pa da povezem pa tek onda mogu da je oprskam a ona vec sad pocela po malo da razvija listove
 
Jeste nekada davno,sad vise nema jedne tacke na lastarima,samo pratim onaj program prskanja koji sam postavio ali je nekim cudom nestao i jednom u dve godine ponovim kvadris posle berbe,kad ide i tilt zbog rdje.
Jel bilo posledica na rod te godine i kako su se manifestovale ako ih je bilo?
 
To je nova sorta, ja sam je posadio prosle godine kao i mnogi, sad je ima bas dosta, kako ce se pokazati videcemo, za koju godinu
 
Kakva cena u aprilu?
U vecini godina se cena ne zna ni kada pocne berba.
Mozemo samo da nagadjamo i bajemo.
Zavisice naravno od vremenskih uslova,od medjusobnog dogovora hladnjacara,od toga kako prodju sa malinom i slicno.
Jel vam otvorila kupina pupoljke?
Jel prezivela mrazeve?
 
Kod mene prezivela mrazeve. Baceno vestacko djubrivo i tatamalo bacio stajnjaka oko korena. Ostalo jos da se nesto poveze i skrate vrhovi.
Jedno pitanje: koliko ostavljate lastara iz jednog cokota? Kod mene ima 5-6.
 
Mnogo je 5 do 6,narocito ako je Cacanka u pitanju,naravno ako ne mislis na bocne lastare.
Po meni je optimalno 3 do 4 da ih nazovem stabla iz svakog zbuna.
Sto se tice bocnih lastara,njih sto vise to bolje.
Iz njih bujaju rodne grancice.
Koje si djubrivo bacio?
Za kan je po meni jos uvek rano,jedino ako nisi jaru stavljao.
Ajde da ozivimo malo temu,niko nista ne pise kao da se ne valja.
:ppozdrav:
 
Baceno NPK 15:15:15. Kad je vreme za KAN?
Tata je orezivao a ja mu pricao a i jos neki ljudi da ostavi 3-4 lastara. Znaci u onom sto jos nije povezano moram saseci jos koji lastar.
Ima li sad kakvo prskanje? Mi smo takoreci pocetniciu ovom poslu, relativno mala povrsina ali opet se zaradi i tu koji dinar(pored kukuruza i soje):osmeh:
 
Takođe mislim da je za čačanku mnogo 5-6 stabla, mada ono što posečeš neće dati nikakav rod, a ako ostaviš biće nešto. Za tornfri je druga priča. Ja negde imam 3 a negde 8 i ništa ne sečem sem bolesnih stabala. Sa sistemom kpk i adekvatnom prehranom ne gubim ni na veličini ni na kvalitetu. Što se tiče KAN-a po nekom pravilu baca se u cvetanju ali može da donese veću štetu nego korist (moje je iskustvo bar takvo). U suštini ne dobija se ništa na rodu a može preterano da se poveća lisna masa,dužina bočnih grana, debljina stabla koja u kasnu jesen dovodi do kašnjenja u sazrevanju i većoj verovatnoći od izmrzavanja. Ja ga lično nisam bacao 2 godine. Prošle godine sam posle poplave morao zato što je voda sprala azot. Uglavnom mora da se redovno prati situacija u kupinjaku. Ako vidiš da je biljka zdrava, listovi modro zeleni moj ti je savet da preskočiš KAN. U svakom slučaju uvek možeš da intervenišeš adekvatnom prehranom preko lista ili kroz sistem za navodnavanje. Što se tiče prskanja, široka je to tema ali moj ti je savet da kupinu prskaš kad ti se čini da je najlepša i najzdravija. I na kraju što reče kolega Markonator, ajde bre ljudi malo probudite se, pišite kakva je situacija i šta ima novo.
 
Pozdrav svima.Ja vezujem po tri ,ili cetiri ,kako gde i normalno ,bolje sa bocnim granama.Na temi o malini bila je rasprava o tome kako ko racuna povrsinu koju ima pod zasadom ,pa me zanima kako je kod vas.Ja sam izracunao onda duzinu redova ,pa odatle izvukao rod po metru.Ovo moze da bude interesantno ako hocemo da vidimo dali rezultati mogu da se poprave.
 
Takođe mislim da je za čačanku mnogo 5-6 stabla, mada ono što posečeš neće dati nikakav rod, a ako ostaviš biće nešto. Za tornfri je druga priča. Ja negde imam 3 a negde 8 i ništa ne sečem sem bolesnih stabala. Sa sistemom kpk i adekvatnom prehranom ne gubim ni na veličini ni na kvalitetu. Što se tiče KAN-a po nekom pravilu baca se u cvetanju ali može da donese veću štetu nego korist (moje je iskustvo bar takvo). U suštini ne dobija se ništa na rodu a može preterano da se poveća lisna masa,dužina bočnih grana, debljina stabla koja u kasnu jesen dovodi do kašnjenja u sazrevanju i većoj verovatnoći od izmrzavanja. Ja ga lično nisam bacao 2 godine. Prošle godine sam posle poplave morao zato što je voda sprala azot. Uglavnom mora da se redovno prati situacija u kupinjaku. Ako vidiš da je biljka zdrava, listovi modro zeleni moj ti je savet da preskočiš KAN. U svakom slučaju uvek možeš da intervenišeš adekvatnom prehranom preko lista ili kroz sistem za navodnavanje. Što se tiče prskanja, široka je to tema ali moj ti je savet da kupinu prskaš kad ti se čini da je najlepša i najzdravija. I na kraju što reče kolega Markonator, ajde bre ljudi malo probudite se, pišite kakva je situacija i šta ima novo.
Ja za jednu znam da je Cacanka(to je stric posadio, no kako necce da radi oko toga, mi smo preuzeli posao) i tu je po 4-5 lastara, Druga je valda Tornfri, moram pitati covek od kog sam rasadjivao i tu je malo vise lastara.
Sto se tice kvaliteta, kod nas je Cacanka dosta losija. Prosle godine se veoma tesko brala i bila je gnjecava dok je ova druga bila dosta cvrsca i veoma lako se brala. Ne znam da li ima veze sto je cacanka u ravnoj i vodojaznijoj parceli, dok je druga u strani i u oceditijem zemljistu?
Prosle godine navodnjaanje nije bilo potrebno. Iako nemam kap po kap, imam vazda cisterni pa ako bude trebalo mogu da dovezem kad ocu vodu i crevom zalijem ako bude bilo potrebe za tim:osmeh:
 
Danas završeno malčiranje.
1031909.jpg
[/IMG]
1031895.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

[video]
1031900.jpg
 
Kod mene je kupina krenula,sto kazu nasi stari,sada je faza "misije usi"i za sada lepo izgleda,samo koliko vidim na ovim slikama iz Sapca kod Jelene M. krenula je mnogo vise,pupoljci su dosta veci. Inace ostavljam po 3-4 stabla iz jednog korena i mislim da je to sasvim dovoljno kad se lepo rasporedi i popuni prostor,a i ostane puno bocnih lastara koji takodje daju dobar rod. Po mom iskustvu ako se ostavlja vise stabala iz jednog korena,nije problem da kupine izguraju tu godinu sto se tice plodova mada krupnoca i kvalitet ce verovatno biti smanjeni,vec je problem sto se tako smanjuje zivotni vek tog zasada,odnosno smanjuje se rodni potencijal za svaku sledecu godinu,i tako gledano na duze staze budemo na gubitku.Naravno bitan je i razmak izmedju redova a i razmak izmedju korenova u redu,kao i sorta kupine,pa kad se sve to uzme u obzir onda svako prema svom iskustvu odluci koliko stabala ostavlja po jednom korenu.
P.S. Mislim da je zanimljivo,ali i izazovno raditi kupinu,i treba je raditi sa uzivanjem bez obzira na sve trzavice oko cene,berbe i otkupa
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh