Kupina 2015.Cena,radovi...

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

xsale

Moderator
Učlanjen(a)
8 Maj 2010
Poruka
1.811
Lokacija
Dublje ,Macva
Evo teme za ovu godinu,ona proslogodisnja ide pod kljuc.

Sta je sa kupinom,kod nas u Macvi Tornfri uglavnom umrzla,Cacanka je uglavnom ostala.
Radovi su vec krenuli,a krenuce i prskanja za koji dan posto se najavljuje stabilizacija vremena,a treba malo i njive da se ocede od vodurine
 
Kolega xsale kod nas jos uvek ima snega 15ak cm ali cim se otopi zeleo bih da vidim da li su moje izmrzle, ako bi mogao da kazes kako se to gleda, kod mene je loch ness i isto su temperature bile niske oko -20 pa da vidim kako je prosla ovu zimu, ako je ovu prosla dobro proci ce svaku?
 
Pozdrav svima na forumu,pogotovu kupinarima.Dugo pratim teme o kupinama i malinama,a od ove sezone pocecu i svoja iskustva da iznosim.Kod nas u bruskom kraju su podeljena misljenja o tome kako je kupina izdrzala mrazeve,a bilo ih je.Trenutno smo zavejani snegom ali se nadam da cemo uskoro moci da proverimo ima li izmrzavanja.Zamolio bih kolege da opisu kako sada znaju da je kupina izmrzla
 
Поздрав,
јуче сам по први пут орезивао чачанку након што сам прошле године у пролеће посадио.
Читао сам књигу и интернет о орезивању и теорија каже 3-4 изданка довољно, а бочне ластаре на изданцима
скратити на око 25 цм.
Код мене нема толко има углавном 1 изданак а понекад и 2 ређе, а сви бочни изданци су веома ниско од земље
до плафон 15,20 цм висине . Те сам ја оставио 1 или 2 бочна изданка да буду "ластари".
Мене интересује да ли сам погрешио што сам их оставио колико су дугачки или сам и њих требао скратити на
око 25цм како каже теорија? Јер ја сам их оставио да имам више рода. Ево слика да ме боље схватите.

IMG_0080.jpg
 
Pozdrav svima na forumu...
Imam veci zasad cacanske kupine sadnja prosle godine.Ovih dana pokusavam poceti prvo vezanje ali vreme ne dozvoljava.I ja vezujem 3-5 lastara iz jednog bokora a ako nema toliko koristim bocne grane kao noseci lastar.Mislim da to nece predstavljati problem...Kacim uskoro slike...
 
To i mene interesuje, a i dosta ostalih ali niko da se javi od iskusnijih, i kod mene 1 ili 2 lastara i nekoliko bocnih grana koje su blizu zemlje, znaci njih treba ostaviti umesto lastara a ostale pokratiti grane na 25-30cm
 
alen 1972

Ja sam poceo tako da radim jer mi je to logicno.Samo malo vise nadjubriti stajnajkom i glavno stablo ce izneti i sebe i te bocne grane koje su vezane kao lastar.Ostalo prekracujem na 2-3 pupoljka i to je to.Meni je prva godina pa imam nekih lastara iz zemlje koji su jako tanki a dugacki do druge zice.Samo za njih se plasim kako ce izneti rod.Ljudi namerno rade i pinciranje ili ti zakidanje glavnog lastara da pocne da se grana.Kad se ukljuci neko od iskusnijih...:sta:
 
Ово на мојој слици под бројем 1 и 2 сматраш ластаром или бочном граном?


To su bocne grane ali ako nemam iz zemlje potreban broj lastara,a sada nemam dovoljno, ja njih koristim kao lastar.U suprotnom bi mi ostale rupe u spaliru.Zato vezem 3-5 na gornju zicu bilo da su iz zemlje ili su bocne grane.Tako sam vec povezao vise od pola kupinjaka,imam oko 1200 posadjeno ukupno,nije to malo...

Ako ima neko od iskusnijih bilo bi lepo da se ukljuci... :ppozdrav:
 
U mome kraju ima kupinjaka gde je mraz uzeo danak a ima pojava da se osuši ceo bokor. Na mojoj nisam primetio takve probleme sem nešto zute rdje.
 
Jeste nekada davno,sad vise nema jedne tacke na lastarima,samo pratim onaj program prskanja koji sam postavio ali je nekim cudom nestao i jednom u dve godine ponovim kvadris posle berbe,kad ide i tilt zbog rdje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh