Viljamovka

Oko 45 dinara su ovde kupovali za rakiju, znaci prva klasa je skuplja
 
10 kg po stablu nije problem postici. Ali to jedva da pokriva troskove...
Koje troskove? Startne ili tekuce? Mnogo se ovde ljudi frljaju sa vremenom i troskovima a ja to nekako ne vidim! U prvoj godini sam potrosio 43 radna sata ne tekuce radove a oko 300 plafon 400 evra na prskanja, gorivo! E sad ako je to mnogo posla i novca za godinu dana onda ne znam sta bih rekao...
 
Koje troskove? Startne ili tekuce? Mnogo se ovde ljudi frljaju sa vremenom i troskovima a ja to nekako ne vidim! U prvoj godini sam potrosio 43 radna sata ne tekuce radove a oko 300 plafon 400 evra na prskanja, gorivo! E sad ako je to mnogo posla i novca za godinu dana onda ne znam sta bih rekao...
Slazem se, ni u drugoj nije mnogo veci trosak a ni rad.

- - - - - - - - - -

Prva klasa za Rusiju je bila 55 dinara a Takovo iz GM je otkupljivao sve klase za 35. Ne znam koliko je tada evro bio.
 
Koje troskove? Startne ili tekuce? Mnogo se ovde ljudi frljaju sa vremenom i troskovima a ja to nekako ne vidim! U prvoj godini sam potrosio 43 radna sata ne tekuce radove a oko 300 plafon 400 evra na prskanja, gorivo! E sad ako je to mnogo posla i novca za godinu dana onda ne znam sta bih rekao...
Tekuce troskove. Oni, sa berbom, trenutno iznose 3000-4000 EUR. Pri tom mislim na odrastao vocnjak u intenzivnom uzgoju.

- - - - - - - - - -

A prva i druga godina su zezanje.
 
Ako prskas atomizerom ili prskalicom isto vode je potrebno i u 2. i u 10 godini. Naravno pricam o gustoj sadnji. Meni je potrebno 300 litara za 68 ari sa 1000 viljamovki.
 
Prije osam godina, kad sam ja bio u drugoj godini, NPK 7:20:30 je bio 22 EUR 100 kg. Nordox 1 kg 7,5 EUR, Crveno ulje 1 litar 3,5 Eur itd. Sad je sve 3-4 puta skuplje.
Osim toga, bila su dozvoljena sredstva kao sto je amitraz, dodin.... jeftina a efikasna.
Cijena Santa Marije je bila 0,6-0,7 EUR, Viljamovke 0,5-0,6 EUR... Sada je kruska oko 0,4 EUR.
Sretno.

- - - - - - - - - -

Ako prskas atomizerom ili prskalicom isto vode je potrebno i u 2. i u 10 godini. Naravno pricam o gustoj sadnji. Meni je potrebno 300 litara za 68 ari sa 1000 viljamovki.
Meni je za 1 ha potrebno, u vegetaciji, 1200-1500 litara. Neka prskanja mogu sa nesto manje vode, ali ne ispod 1000 litara.
 
Prije osam godina, kad sam ja bio u drugoj godini, NPK 7:20:30 je bio 22 EUR 100 kg. Nordox 1 kg 7,5 EUR, Crveno ulje 1 litar 3,5 Eur itd. Sad je sve 3-4 puta skuplje.
Osim toga, bila su dozvoljena sredstva kao sto je amitraz, dodin.... jeftina a efikasna.
Cijena Santa Marije je bila 0,6-0,7 EUR, Viljamovke 0,5-0,6 EUR... Sada je kruska oko 0,4 EUR.
Sretno.

- - - - - - - - - -

Slažem se da je sve poskupelo, ali je sam hteo da kažem da je obrada zemlje u svakoj godini otprilike ista kao i utrošak vode. Generalno je problem što su i preparati za prskanje neefikasni pa se iz godine u godinu sve više prska a prinos manji...
 
Komšija mi ima zasad od 2 ha i kako vidim slabo to ide.Uvjek je donji na kraju da li prodavo konzumnu ili za rakiju.Sve u svemu kaže da će sve počupati a zasad u 6 ili 7 god,prelijep.I drugi poznanik ima oko 4 ha i ista priča.
Ja imam zasad vilijamovke od 2,5 ha i karmena od 2 haove godine sam prodao prvu klasu pakovanu u dvoredne gajbice vilju na 70 din a karmen na 120 din.udrzili smo se nas 5 6 proizvodjaca i imai smo veike kolicine,da smo imali jos 5 puta toliko prodali bi cak da smo sacekali nekih 20 tak dana cena bi bila jos jaca.tako da ne vidim da je potraznja i cena losa.sve je samo u organizaciji kolicini i kontaktima.i naravno planiram da prosirim jos na 4 5 ha u naredne 2 god a ne da krcim kao tvoj komsija
 
ja cu ove godine prosiritii jos za 1300 sadnica kruske,da li mi je pametno da uzmem karmen ili da sadim viljamovku,ovih 900 sto sam posadio mi je viljamovka
 
ja cu ove godine prosiritii jos za 1300 sadnica kruske,da li mi je pametno da uzmem karmen ili da sadim viljamovku,ovih 900 sto sam posadio mi je viljamovka
Karmen ti je vise bujnija sorta u odnosu na viljamovku tako da je teza za odrzavanje(rezidba,krskina buva itd)takodje karmen ti je manje rodnija od vilijamovke.manji su plodovi teze zamece, samo na krajevima.ali zato ima bolju potraznju i naravo cenu,dobra strana viljamovk je sto moze da ide i u u rakiju ako su plodovi sintiji ili ostceni, tako da sam odluci sta je bolje.
 
Karmen ti je vise bujnija sorta u odnosu na viljamovku tako da je teza za odrzavanje(rezidba,krskina buva itd)takodje karmen ti je manje rodnija od vilijamovke.manji su plodovi teze zamece, samo na krajevima.ali zato ima bolju potraznju i naravo cenu,dobra strana viljamovk je sto moze da ide i u u rakiju ako su plodovi sintiji ili ostceni, tako da sam odluci sta je bolje.
Onda ti druze nisi video karmen - gde manji plodovi?
Manje je rodna zato sto verovatno nije dostigla svoju maksimalnu visinu, jer jeste bujnija - sta znaci teze zamece?
 
Dragi moj prijatelju, nije isto. Ni broj prskanja, ni utrosak vode, ni kolicina djubriva, ni vrijeme utroseno na pomotehniku... Nista nije isto. Prve dvije godine su mnogo manji troskovi, nego u kasnijim godinama. Vjeruj mi.
 
priest77 svo voce moze da ide u rakiju.Medjutim biraju se najbolje sorte koje imaju dosta secera,manje kiseline i dobar aromatski potencijal.Vilijamovka je po tim karakteristikama na prvom mestu sto se tice kruski,kao sto je crvena ranka medju sljivama.Posle vilijamovke je boskova bocica.
 
Nazad
Vrh