IPARD fondovi EU

sticajem okolnosti pre nekoliko godina sam bio blizu realizacije para iz IPA fondova EU(sportska organizacija).
Da se razuememo, to je dobra zamisao koju gura Eu medjutim to nije za narod naseg podneblja jer ovde vlada MITO I KORUPCIJA.
Kad se neke pare dele ili padaju s neba dzabe e onda kod nas imas "pacijenata" koliko hoces.......tako da cisto sumnjam da kod nas moze da zazivi i u punom procentu.......morace tu da se odrices usput po "koji"% koje kome..........
 
Jel istina da će IPA fondovi pre svega biti za velike farmere ili ti seljake ,ima li ko ovakvih informacija ,šta kažu ljudi iz hrvatske!?
 
Pa isto ovo sto ti pises to je rekao i oni slovenac koji je drzao predavanje a bilo na nasoj tv al koji program ne znam i lepo je rekao nije to za tebe koji oces potrositi lupam 20000 evr nego za mnogo ozbiljnije pare tako da sad kole moze sve pare da povuce ako oce npr vocnjak u beceju da pravi tako da peet ce opet izvisiti kod svoje evrope koju toliko ljubi


.„Морате да исфинансирате комплетан пројекат за који желите аплицирате за бесповратна средства. То значи да на годину дана морате да заробите од 100 до 200 хиљада, па и до 2 милиона евра, у зависности од величине пројекта, а тек када је читав пројекат готов, бесповратно добијете из ИПАРД фондова до 75 посто уложених средстава“, каже Голубовић.
 
Pa isto ovo sto ti pises to je rekao i oni slovenac koji je drzao predavanje a bilo na nasoj tv al koji program ne znam i lepo je rekao nije to za tebe koji oces potrositi lupam 20000 evr nego za mnogo ozbiljnije pare tako da sad kole moze sve pare da povuce ako oce npr vocnjak u beceju da pravi tako da peet ce opet izvisiti kod svoje evrope koju toliko ljubi


.„Морате да исфинансирате комплетан пројекат за који желите аплицирате за бесповратна средства. То значи да на годину дана морате да заробите од 100 до 200 хиљада, па и до 2 милиона евра, у зависности од величине пројекта, а тек када је читав пројекат готов, бесповратно добијете из ИПАРД фондова до 75 посто уложених средстава“, каже Голубовић.
To ne bi trebalo da je tako , to su naši gulanferi napravili tako , oni nama nemeste tumačenje ili daju nekog za primer i mi se pomirimo sa tim a ostali veliki sistemi i bogati poljoprivrednici pokupe sredstva, znači IPA fondovi bogatima, državna zemlja bogatima , subvencije bogatima , malima izgleda ostaje samo ona stvar ,a Bogami mnogi je nemaju i ?
 
Na rts kazu ako se konkurise za ipad nema subvencija i da krecu prijave u drugoj polovini godine. Imali jos nekih novosti?
Moze link za potrebnu dokumentaciju ako neko zna?
 
Što se tiče subvencija novinari ne prenose izjave do kraja, a kraj glasi da nema subvencija samo za ono za šta se konkuriše, dok će sve ostale subvencije biti isplaćivane poljoprivrednim gazdinstvima. Ako se konkuriše za mehanizaciju, nema subvencije samo za mehanizaciju dok će sve ostale biti isplaćivane poljoprivrednom gazdinstvu. Ako se konkuriše za nabavku muznih krava nema suvencije za krave, ali će biti isplaćivane subvencije gazdinstvu za mleko i sve ostale pripadajuće.

Bilo bi interesantno videti zašto novinari ne prenose ovo oko subvencija onima koji budu konkurisali kod IPO fondova kako treba i u celosti.

Ako neko planira da konkuriše radi gradnje objekata, sad bi trebao već na lokalu da počne tražiti kako izgledaju urbanistički planovi i koji je status zemljišta gde treba da gradi. I veoma, veoma je bitno odabrati kvalitetne savetnike koji će pomagati oko kosultacija tokom izrade projekta.
 
Jedno je sigurno a to je da će Dunavom i Savom proteći još dosta vode dok se ovo ne realizuje.Po meni prevelika neozbiljnost resornog ministarstva po ovom pitanju.

Za sada samo konsultanske kuće kupe kajmak sa svojim zakazivanjem časova obuke.Uzimaju pare od naroda,kažu biće silna bespovratna sredstva,a ne kažu da ni jeadan uslov od strane države još nije ispunjen i da pare stoje obezbeđene već dve godine.
 
Jednostavno nemaju nikakvog sluha niti interesovanja mada ja mislim da nemaju ni znanja za upuštanje u tako nešto.
 
Da ima toga i da kod nas deo državnih slubenika sve ovo oko IPO fondova radi zato što mora i preko neke stvari. Pa i kad znaju nešto nemaju interesovanja da to prenesu.

Međutim uskoro će se više stvari dešavati oko ovoga i biće više informacija. Što se tiče konsultatnskih kuća, one su neophodne i od koristi, međutim treba dosta opreza jer ima i muljatora među njima.
 
Da u cemu je fora kakvi su uslovi kamate,bespovratna sredstva itd...

Prvi uslov jeste da se se komisija iz EU uveri da državne institucije mogu na kvalitetan način ispratiti priču, recimo za početak da postoji vlada i da se zna ko je ministar poljoprivrede, da znaju sa kim će se dogovarati. Nakon toga ide dogovr i tek tada će se znati precizni uslovi.

Stvar sa kamatama je sledeća, Ipo daje 65% a poljoprivrednik preostalih 35%. Ako se pretpostavi da je recimo projekat vredan 300 000 eura, znači da poljoprivrednik treba obezbediti 100 000 eura. Sada je jesno da će mnogi besno lajati jer je ovo namenjeno većim poljoprivrednicima, jer ograničenja će biti otprilike u fazonu ko želi da podigne novu farmu za krave treba da ima već sada preko 80 muznih krava (mislim svi vidimo šta se dešava sa cenom i otkupom mleka, pa je jasno koliko će ljudi imati otprilike da ispuni taj početni uslov 2017 godine). Sad ne mora to biti strogo 80 krava, oko toga će se voditi pregovori pa će možda moći kokurisati i oni sa 70 komada, ali je to možda.

Uglavnom to sam napiso da ko planira nešto da pravi treba već sad da se raspituje oko zemljišta, urbanističkih planova i ostalih stvari na lokalu.

Ovo oko fondova je namenjeno onima koji su spremni u svoja gazdinstva da ulože više desetina ili stotina hiljada eura u toku par narednih godina, pa ko je spreman rizikovati možda i dobije dodatna (65%) sretstva iz IPO fondova.

Za veliku većinu nas to je realno nedostupno.
 
A kako ce funkcionisati za nabavku mehanizacije ?? To bi realno trebalo da bude najlaksa stavka. Nema potrebe za pravljenjem projekata, vadjenjem dozvola I ostalim administrativnim problema koje se ticu gradnje I dogradnje objekata
 
I ja se nadam da će te stvari biti prostije. Mene recimo interesuje protivgradna mreža za 5-6 hektara i tu se sva dokumentacija svodi na posedovnu listu za parcelu i predračun za mrežu, ostalo je biznis plan i sl. ali ništa ne bi trebalo da bude preterano komplikovani. Mene recimo interesuje da li se pre početka realizacije potpisuje ugovor (ako smo mi radili sa nekim Danskim subvencijama) i onda posle realizacije sigurno dobijate.
 
Nazad
Vrh