IPARD fondovi EU

Kako su oni u ovo doba godine mogli utvrditi pravo stanje, ako su parcele uzorane?
Ovo oko setvene strukture ako bi krenuli redom da proveravaju, skoro svakom bi našli da se neke parcele ne slažu, i bilo bi gazdinstava u pasivu samo tako. Opravdano bi bilo da su subvencije za svaku kulturu posebno, i subvencije različite, pa da je došlo do zloupotrebe, ovako ne vidim zloupotrebu, a oni uvid oko zasejanih površine ne baziranju po setvenuj strukturi iz trezora. Mozda nekad, kada su subvencije bile do 100ha, sad retko ko i da prijavljuje vece površine od 20ha u trezoru.
prijavljuje se i ono vise od 20ha ali na jos par gazdinstava.Drzava nikako da shvati da je zemljisni fond ne promenjiv i da koje kakva ogranicenja nista ne znace.
 
Bio sam danas da potpisujem ugovor pa evo da napisem par reci nekog mog iskustva, za buduce ljude koji budu konkurisali, koje je trajalo tacno godinu dana..(predracuni su od datuma 23.01).


Kao prvo, nemozete se osloniti na agencije zato sto ni njima nije jasno sta se tu tacno desava (pogotovo sa referentnim cenama) tako da treba otvoriti cetvoro ociju, bio sam manje vise kod svih i odabrao sam jednu za koju sam smatrao da je najvise fer, odnosno najmanje para trazi (na kraju se ispostavilo koliko para toliko i muzike:)
Dokumenta sam apsolutno sva skupio sam, cak me je gospodja iz agencije ubedjivala 2 dana da traktor koji sam izabrao nema prodju na konkursu...


Najlaksi put je ako je gazdinstvo apsolutno cisto, znaci zemlja je na vama, objekti, mehanizacija, skladisni prostor, itd...za stocare je to jos rigoroznije.


Biznis plan je jako bitan ko vam pise i kako vam pise, takodje iz agencije ni to nisu znali pa sam im tacno taksativno morao dostavljati svaki proces proizvodnje, troskove, zaradu, koji su oni posle povezali i napravili plan.
E sad najvaznija stvar, na koju ne mozete nikako da uticete je ta referentna cena, koja niste sigurno do kraja kako ce izgledati.


Cuo sam se sa nekoliko ljudi koji su trazili skuplje traktore (preko 100.000e) i mnogima su smanjene i do 50%, sto je ogroman problem, posto ti dobijas povrat od 60-65% od referentne cene. Konkretno sam i danas dobio iz uprave info da je bio covek pre mene sa investicijom od 10mil, oni su odobrili 6mil, i na to ima 60%, jos kad se doda pdv to izadje nekih 30-35% od ukupne investicije.

Sa druge strane, to i nije toliko cudno s`obzirom da su trgovci menjali cenu po tri puta za mesec dana (koliko sam ih ja obilazio) i mislim da ce im se to do kraja obiti o glavu jer ce mnogo ljudi da odustane, no svako ima pravo da prodaje svoj proizvod za kolko misli da ce se prodati, na vama je da to prihvatite ili ne...
Konkretno ja sam konkurisao za Dajca i meni je smanja ref za nekih 100000 sto i nije tako strasno, imaju tu i neka prava zalbe sto pretpostavljam da bi trajalo jos godinu dana.

Posle ovog dela dolazi realizacija koja moze da ide dosta brzo i nove provere. Mora se traziti firma za unistavanje otpada, voditi knjige polja, paziti na hemiju i preparate, imati zastitara, itd...

Ne znam sta bih rekao, gomila regulativa, papira, nameta...i da napomenem samo da nisam imao nikakvu vezu tako da je ceo proces isao nekim normalnim putem.

Sve zavisi sta covek zeli i koliko mu je investicija stvarno potrebna. Meni je traktor neophodan zbog veceg obima proizvodnje i zato sto mi traktori imaju u proseku 30ak god :)

Moj savet bi bio da tu ima i nekih boljih i izvesnijih opcija. Da mi je ova pamet, mozda bi bolje bilo dici neki kredit sa vecim periodom otplate da je covek malo komotan i miran. Opet kazem, treba biti realan sta je stvarno neophodno, a sta ne, posto se jako lako covek moze zaleteti u nesto sto nece isterati do kraja i naci se u problemu, a sve zarad toga da selo vidi...
 
Koliko kosta usluga agencije tj"konsultantske kuće" koja ti je "odradila" sve?Fiksan iznos,procenat od iznosa povraćaja ili procentualno od iznosa cele investicije?
 
Fixni iznos za biznis plan koji se placa odmah (ostaje ti i za neki buduci kredit ukoliko budes odbijen) i 7% od ukupne investicije.
Ukoliko je konsultantska kuca registrovana i ima sve legalno ide povrat i na njihovu uslugu.
 
Fixni iznos za biznis plan koji se placa odmah (ostaje ti i za neki buduci kredit ukoliko budes odbijen) i 7% od ukupne investicije.
Ukoliko je konsultantska kuca registrovana i ima sve legalno ide povrat i na njihovu uslugu.
Od ukupne investicije sa pdv-om ili od cene bez pdv-a?
 
Код нас има у селу пар људи што су исто аплицирали за трактор али нисам причао са њима па не знам појединости и детаље око ове приче.
 
Vrednost investicije se obracunava bez pdva, a taj njihovih procenat ide sa pdvom.
Ukoliko si vec poceo neke pregovore sa agencijom, slobodno je i pozeljno cenkati se...posto realno, oni nemaju parametar na osnovu cega formiraju cenu usluge, licno se uverio u to. Tako da to sto agencije traze je sasvim proizvoljna racunica, napravljena na osnovu...nicega, ako me razumes.
 
Cliff jesu ti rekli nesto oko mapiranja parcela i upotrebe traktora iskljucivo na prijavljenim parcelama? Kod nas u selu je nekoliko ljudi konkurisalo i to sto sam cuo od jednog od njih jeste da su mu mapirali parcele i da traktor sme koristiti samo na tim parcelama, znaci usluzni radovi apsolutno ne dolaze u obzir. Tu je moje interesovanje za IPARD prestalo.... Ne znam da li je to tacno, nisam se u agencijama raspitovao za detalje....
 
Od svih gluposti vezanih za ipard koje sam cuo, ovo je jedna od boljih :)
Da mapirali su parcele i obilazili u prvoj kontroli, ali samo da se vidi sta je na tim parcelama i jel se poklapa sa setvenom, odnosno ako su razlog investicije visegodisnji zasadi da se vidi dal su oni stvarno tu, nista vise od toga.
 
Cliff, ajde baš napiši koliko će ti "pomoći" ovaj IPARD, mislim koliko će ti stvaro na kraju biti jeftiniji traktor, u odnosu da si ga kupio bez "popusta".
Prošle zime sam se i ja bio zagrejao, lepo je to zvučalo povraćaj 60%, međutim kada sam sve sabrao, moja računica je ispala tek 22-23%, u odnosu kada bi kupio traktor na kredit bez IPARDA, tako da sam na kraju odustao, jednostavno mi se ne isplati toliko komplikovati za tako mali popust. Još sam ja gledao takođe Dajca od 45k€, a tek kada bi računao neki od 60k€, taj procenat bi bio još manji, baš iz razloga "referentne cene".
 
Ja sam odustao od Iparda jer sa euronormama bi na naterali da kupim skuplji traktor nego sto smatram da mi treba. Tako da ja se tu nisam uklapao. I nemam zivaca za 1001 idiotski propis, sertifikat sve zarad toboze ekologije, odrzivih resursa i ne znam cega sve kada je jedino razlog nekom oteti sto vise novaca.
 
Svasta se da cuti, gluposti ima i na pretek.... Nadam se da ce kolege koje su usle u ovu igranku uporedo i pisati iskustva a nadam se i da ce uspesno proci u svemu tome jer ima milion zavrzlama.
 
Nazad
Vrh