IPARD fondovi EU

Sva mehanizacija i oprema sto ima pravo na pristup za IPARD ide gore od 10-15 % od nove godine
 
Oni mogu po pravilima Ipard-a najvise 12% da naplate od iznosa povracaja. I nama traze unapred deo novaca. Ja to necu pristati najverovatnije jer ako se ide na bodovanje a nisam brdsko planinski kraj, postoji sansa da ne prodjem.
Meni su rekli da se vraća 60% uplaćeni ih im para

- - - - - - - - - -

Sva mehanizacija i oprema sto ima pravo na pristup za IPARD ide gore od 10-15 % od nove godine
Mislim da možemi da kupimo i u inostranstvu ?
 
Mozda je off ali ne znam gde da pitam mada sam dugo na forumu... Da li ima neki posticaj ili mogucnost vracanja dela investicije ako se pravi novi ojekat i kupuje priplodni materijal... konkretno vezano za svinjarstvo i govedarstvo?
 
Generalno najviše problema je na SVIM našim prostorima zbog ostavština prošlosti.

Pa je zemlja još pisana na nekog što umro 1910, te se njegova ostavština deli na x dece od koje troje otišlo u SAD, Kanadu, Argentinu, Nemačku, Belgiju, Francusku... još u dvadesetim, tridesetim godinama, pa sad to zvanično sprovedi do današnjeg korisnika, da bude još po papirima vlasnik.
Onda obično nijedan objekt nije baš 100% po pravilima i sa svim papirima.
I tako sve stavke na imanju.
I kad su sve te stvari složene, opet i pored svih silnih milijuna ubačenih u digitalizaciju i modernizaciju raznih registara i evidencija nema nikakve garancije, da ti izdaju neku potvdu u roku da možeš na vreme ispunit papirologiju.

itd itd

Kod svih tih stvari treba imat jedan jedini fiksan način ponašanja: realan poslovni plan u kome troškove upotrebiš na visokom nivou, prodajne cene za svoj proizvod sniži i ispod cene za koju misliš da ne može toliko nisko pasti. Ako ti to 'drži vodu' onda u trk i pokupi svaku paru koja se nađe. Ali sve te pare se uzme na bazi tvog plana.
Najviše se ljudi nasukalo jer su im na taj plan ovjesili sve moguće jer 'sad se može kad se davaju pare'. I onda kupci nisu spremni da pokrivaju zlatne kvake na vratima u tvojoj štali, jer se na trgu dobije mleko iz štala s običnom kvakom i na tom trošku baziranoj ceni.

U proizvodnji na zemlji nije toliko rezervi, jer zna se koliko košta mašina i mora da se kupi.
A u stočarstvu se stvaraju enormne razlike u ceni objekata kad se usporedi objekat rađen u vlastitoj režiji i ono kad se radi 'za raspis'.
Da se razumemo, pričam jednakom objektu u istim uslovima, ne nešto ko 'ja, tata, ujak i mešalica betona par sati svako popodne'.
Tako da je u igri i opcija, da se napravi objekat u vlastitoj režiji i uzme na raspis samo oprema koja se ne može napravit.
Da se razumemo, objekt sa papirima, jer sa 'divljim' ne možeš kandidirat za te pare.

i još nešto: pare se dobiju za kupovinu, održavanje ide sve iz džepa.

Ne znam kako je u Srbiji definiran način kupovine lokalno i uvoz.
U EU se sve tretira ko domaće tržište, kupio od trgovca u svom sokaku ili u Portugalu.
 
Ako znamo da će biti oko 15 miliona eura uz prosečnu cenu kvalitetnog i skupog traktora do 100 kw i iznos povraćaja od 60-70 % dolazimo do računice da ima para za 400-450 traktora ,ako ne računamo da će biti i priključne mehanizacije .........mada kod nas nešto računati i i prognozirati je vrlo verovatno kao sedmica na loto ove godine
 
Kod nas od pocetnog stanovista da konukurse nas 10+ iz sela (samo sto ja znam) konkurisace mozda 2-3. Sto se vise upucujem sve mi se to manje dopada. Treba da pravim biznis plan za traktor i okvirnu specifikaciju posla koji ce da radi, sa procenom radnih sati. Potom treba da opravdam potrebu za tom masinom na gazdinstvu itd itd. Papiri i projekat za jedan traktor od 25k evra ce me kostati 2000e. Jos jedna zanimljivost je da deo od tih 2000e ako ne prodjem nikom nista, propalo mi.:sta:
 
Bojceticu imas kod sebe u selu 1025. Eno prodaje se. Mani se mudrovanja.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Znam to ,ali kad već ne može ovo ili ono, ide bez subvencija, nije jedini i neće biti jedini koji neće dobiti povraćaj ili od Iparda ili od drzave
 
@mucobieno
Video sam 1025RM iz sela na polovnim. To je od prijatelja nisam ni znao da prodaju. Traktor je odlican i za preporuku ko je zainteresovan.
 
Nazad
Vrh