Prihranjivanje pšenice

Na 16m je podesen
Prvi dan sam radio sa njim.
Lepo razbacuje, mislim da je za te pare odlican. Jesu limovi tanki ali 10 godina ce sluziti sigurno ,ako ne I vise.
Hteo sam uzeti polovan iz uvoza all nista posebno nisam nasao, a cene kao ovaj nov.
 
Kod prihrane ozime pšenice poenta je u tome da je prvu trebalo uraditi kraj februara do najkasnije 5-6 marta. Ovu drugu morate čekati da vidite kada pšenica kreće u vlatanje, porast u stablo, kada se pojavi prvo kolence na površini. Za sada neki usevi izgledaju kao da "rastu" ali im se najčešće izdužuje list ili pojavljuju sekundarna stabla. Lepo reče proizvođač iz Ćuprije, kasni se 2 meseca. Sada je ustvari sve u "speed-u", tj nakupljanjem dnevnih temperatura brzo se preskače u sledeću fazu, a da prethodna nije ni završena.
Eto prošla godina: pre nego se cela pšenica maksimalno izdužila klas se već pojavio. Posledica toplog aprila i poslednjih nedelju dana koji su bili 25 i više. Ovo se može očekivati i sada.
Morate naučiti da čitate useve! Imate na netu BBCH skala najvažnijih gajenih useva i skiite sebi za vežbu. Jer dovoljno je da Vam zaštitar ili neko ko je visoko stručan kaže "u fazi BBCH 31-32, uraditi prihranu pšenice i nakon toga tretman protiv..." i šta onda?
Pozz Gari.

P.S. 2017 u južnom Banatu nije u aprilu donela kišu i druga prihrana je omanula. To je prva godina da je max primena uree samo jednom, krajem februara, dala veći prinos u poslednjih 10 godina! UREA nije đubrivo za prihranu ozime pšenice i uopšte ozimih useva.
 
Lako je biti pametan kad padne kisa. Sta raditi, to jest kad prihraniti kad je nema u najavi. Ok, ispostujemo skalu uzrasta, ali sta vredi kad nema kise. Kako da prehranimo psenicu krajem februara kad je psenica bila u fazi nicanja, ili je nikla. Sta bi dobili tom prihranom kad nema sta da je iskoristi. Ocito je da psenica naglo prelazi iz faze u fazu, ali nena kise da to isprati.
 
P.S. 2017 u južnom Banatu nije u aprilu donela kišu i druga prihrana je omanula. To je prva godina da je max primena uree samo jednom, krajem februara, dala veći prinos u poslednjih 10 godina! UREA nije đubrivo za prihranu ozime pšenice i uopšte ozimih useva.

Kod mene u licnim ogledima niti jednom nije pobedilo nista drugo, ureu od jednom u prethodnih 4-5godina... Tako da razlicita su iskustva, ja nisam ni blizu strucan kao Vi, ali cini mi se da sam po prilicno te oglede fino radio, rezultati su: urea No 1. Ali kod mene nisu bili ogledi sa max prinosom, nego maximalnim profitom!
 
Kod mene najbolje izgleda psenica prihranjena 8.1. sa ureom,ne samo kod mene,nego u celom ataru. Sve sto je kasnije prihranjeno sa ureom ili An-om,nije dobilo dovoljno kise
 
Kod nas isto ko je prihranio po onom zadnjem snegu zita igledaju extra dok mi koji smo slusali struku i nauku sad samo mozemo da gledamo u zita.Ja sam moja prihranio sa 150kg/kj sana ali dzabe kad posle tri dana je tek palo nesto malo vise od 3-4l kise.Vidi se da menja boju i da napreduje ali je opet nista u odnosu na one prihranjene po snegu sa ureom.
 
Jel ste krenuli sa prihranom.Ja planiram u ponedeljak,taman malo da prisusi.od utorka ponovo kisa
 
Nazad
Vrh