Prihranjivanje pšenice

Da li je neko radio N-min analizu zemlje da bi video koliko azota da "baci" na pšenicu ili krkate odokativno?
Ja sam radio za 3 parcele. Za prvu parcelu preporuceno je 21kg/ha cistog azota u prvoj polovini marta, za drugu 38 kg/ha N takodje u prvoj polovini marta a za trecu parcelu potrebno je 62 kg/ha N u dva puta. Moze svako azotno djubrivo [AN, SAN, KAN] sem ureje. Svugde je predusev suncokret, na prve dve parcele pre suncokreta je razbacivan stajnjak 75-80 t/ha a na trecoj stajnjak je rasturan pre 5-6 godina. Postupam po preporuci.
 
9afc77485be72dfeb72e3c422929b683.jpg
d1090f65fe01732305db0db50535beab.jpg
8560cdbe123c1ed4257c81fe0faab415.jpg

Danas prihranjena mučenica 100 kg po kj.


Sent from my iPhone using Tapatalk

- - - - - - - - - -

Ova poslednja slika je slikana na međi izmđu člana Cipu84 desno i mene levo,moja je sejana u ugar predusev pšenica a njegova u tanjirano suncokretište,đubrivo i setvena norma je isto samo sorte su različite inače Ćipu84 je posejao obe,ja od spremanja nisam bio na njivi.
 
Sta mislite o tome da krajem Marta odjednom prihranim psenicu sa 350-400kg Kan-a.
Do sada nisam nista odprihrane radio, zato sto je mala i neka bokori...
 
Ništa ne mislimo.������
Kakve veze ima šta mi mislimo kad si ti već rekao.:ppozdrav:
Možda si trebao probati pola površina da baciš u dvaput a pola odjednom i onda bi video razliku.
 
Poslednja izmena:
Nisi me razumeo.
Da li da bacim celu kolicinu krajem marta ili da bacim 200kg, pa jos 200kg sredinom aprila?
Ranijih godina sam isao iz dva puta sredinom marta i sredinom aprila.
 
Po meni je to malo kasno,zato sam ti i rekao.Možda si trebao baciti na pola početkom i krajem marta,a na pola krajem marta i u aprilu i onda bi video razliku.
 
Zbog cega bi bilo kasno, kad je psenica u fazi u kojoj je trebalo da bude pre 2+ meseca. Meni rekose da ne gledam datum vec stadijum psenice, ali da ako vec hocu da se vezem za neki datum da nema potrebe prvu prihranu ici pre zadnje dekada marta a drugu 20-30 dana kasnije. Tako cu i da odradim, pa ako omane struka omanuo sam i ja.
 
Omanula je struka ove godine. Ko je ranije uradio prihranu sa Ureom ili An-om (februara meseca,ili ranije), bolje je prošao i pšenice su sad u punom gasu, modre. Bilo je i padavina tada dovoljno, za razliku ovih dana.
Ostale ne prihranjene su u lošijoj poziciji zbog slabo razvijenog korena, pa hrana od jesenas nije pristupačna. Mi smo uradili prihranu pre 10ak dana sa An-om, bile najavljene padavine, ali slabo na kraju, svega 5l, što je nedovoljno. Trebalo je ipak uraditi pre mesec dana sa An-om makar i sa 50kg/kj jer su pšenice u ozbiljnom zaostatku. A kiše kod nas fali opasno.
 
Mislim da sve zavisi od lokacije. Ima gde su psenice odavno izbokorene tu svakako treba djubrivo. Ovde su tek krenule poneke da nicu u januaru i trenutno su u 3 listu i retko koja krenula da bokori. Sta mu tu znaci djubrivo kad kazu da se do 3 lista hrani iz zrna. A mi smo ovde recimo imali bas dosta kise i snega od decembra tako vlage ima, za razliku od perioda avgust-decembar.
 
Kod nas su nikle ispod snega, i vide se razlike gde je urađena ranija prihrana. To da koristi hranu iz zrna do 3. lista jeste tačno, ali već u 3. listu pocinje sa razvijanjem korena i koristi hranu iz zemljišta. Pa u normalnim godinama, kada pšenica redovno nikne u jesen, nije problem jer je sva hrana pristupačna. A pošto je nikla februara meseca, teško da se ta hrana od jesenas nalazi tako blizu površine, već je otišla malo dublje, gde slabo razvijenom korenu, nije dostupna. Moje neko mišljenje.
 
Krecem u petak sa 200kg Kan-a po ha. Ako ne bude kise. Pa cu za dve nedelje jos 200kg. Valjda cu stici sve da poradim.
A kazite mi ako bacim 200kg Urea po ha za kukuruz u predsetvenoj pripremi, posle ne moram vise prihranjivati ili?
 
Poslednja izmena:
Ja sam po njivi, gde je bio kukuruz a koju sam kasnije tanjirao, u novembru rasturio 200 kg uree i sad sam 01.03. rasturio 600 kg uree na 2,5ha po pšenici. To mu izađe ukupno 152 kg N/ha. Da li je ovo dovoljno? Da li treba da radim još jednu prihranu? Nisam radio N-min ali ranijih godina je u nekoliko navrata pokazivalo da ima između 20 i 30 N. U pitanju je NS Zvezdana.
 
Nazad
Vrh