Prihranjivanje pšenice

Danas nista od prihrane, mislio sam da ce smrznuti jer je blato jos , ali gledam napolju 2 stepena.Ne bih bas da rovam njive , Javljaju sutra -2 pa cemo videti

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
Radim ogled, pola cu baciti pola ne , pa cemo videti jel ta teorija pije vode, 2016 god sam bacio 250 an po kj odjednom oko 10-15og februara , bilo 5t/kj

Treba pitati tog profesora od cega ce se razviti ta psenica ako nema benzina, i brzi ce start imati u svakom slucaju nego gde nije baceno , a iz zemlje pobeci nece

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)

Ja bih ipak poslušao kolega tog profesora ali no, što se tiče benzina valda si ga sipao jesenas, sigurno ga nije potrošila kad je nikla (ili niče) pre mesec dana i u fazije 1-2 lista i biljka se još hrani iz semena tako da njen korenov sistem je još slab i nerazvijen, treba i uzeti u obzir da će ona sad i te ostale fenofaze malo ubrzati pošto kasni a vidim da iako tako mala neke biljke izbacuju treći list i posle toga ide i bokorenje a srećom dosad joj vreme ide na ruku (nadam se da će tako i ostati da spasi situaciju koliko toliko), ja konkretno sam odradio jedan n-min uzorak i preporuka za prihranu mi je 20kg čistog azota po ha (neznam dal u dva puta da idem:osmeh:) što neznači da je na drugim parcelama slučaj mada neznam gde bi mogao azot da ode posle one suše.Inače ujesen razbacano 100kg mapa 12-52 i 70kg uree po kj i trenutno najviše je azot skocentrisan u srednjem sloju 30-60cm što je i za očekivati sobzirom na količinu padavina, toliko od mene i kako ja to vidim što neznači da je tako.
 
Planiram ujutro da bacim prvu turu od 100kg/k.j uree jer najavljuju kišu tokom sledeće nedelje a drugu turu tamo negde u aprilu.
 
Ljudi dal slusate sta se prica kad i kako prehraniti. 350 kila uree, a psenica tek nikla????? Posle nam kriv ovaj i onaj za velike rashode. Nije da pametujem, svako je gazda svog novcanika pa moze kako hoce.
 
za mesec dana krece ureja da deluje taman dok zavrsi transformaciju psenici ce najvise trebati ,na svu tu ureu ide i 5 cisterni po 3 kubika tecnog stajnjaka od svinja ,neke njive su vec dobile osoku neke ce da dobiju ,kod mene je 4,5 i 6 klasa zemlje oranicni sloj je dubok svega 30 cm ispod toga bela zemlja treba puno prehrane
 
350kg urea djubriva pocetkom februara maltene,na kasno razvijenoj psenici,gde ce jos biti mrazeva,hladno zemljiste,plitko zemljiste ...::pomoc:;
Inace urea prelazi do Nh4 za manje od nedelju dana u idealnim uslovima,koje sad nemamo naravno,ali da joj je potrebno mesec dana,njet.A jel potrebno psenici 160kg azota kroz neka bude i mesec dana,njet.Hoce li biti gubitaka azota ,itekako.A jos tu je i osoka....
Zakljucak ako smem ,gadjam da je povrsina u pitanju neka manja,i poljoprivreda nije jedini izvor prihoda,stoga se rasipa djubrivima,sto vise to bolje,daleko da je to tacno kod prihrane.Ne mislim nista lose,samo kazem.
Ja prvu prihranu cu ici zadnju nedelju ovog meseca,Urea,do 150kg po hektaru,posle jos dve prihrane,ali nzm kad,pratimo razvoj,nikad mi psenica nije nicala pod snegom,ovo je sve novo za vecinu nas.
 
Ja prekljuce razbacijo ureu 325kg/ha,malo manje od marka:haha:

dGdke3I.jpg
[/IMG]
 
Poslednja izmena:
Ја данас питао мог чалманца агронома, шта радити са овом тек никлом бедницом. Питао ме је био дал смо бацали вештак пред сетвено, кажем јесмо 150кг/кј НПК 16:16:16. Каже за сада не треба ништа од прихране....треба пратити како напредује и тек тамо негде у марту ићи са 250кг/кј САН-а, а ако имаш могућности и са већом количином од те. Укратко рече ми само једна прихрана и то је то за ову годину...бем ли га дал греши или не, ал ћемо тако урадити па шта јој онај од горе да...
 
Nazad
Vrh