Prihranjivanje pšenice

kiraj je napisao(la):
Danas sam u poljoprivredniku vide da su radjeni probni uzorci n-min.U proseku treba za psenicu dodati oko 100kg azota po ha.Gde su predusevi suncokret i soja pristupacan azot je najmanji a na razoranim lucerkama je najveci.

i ja baš pročitao, moja računica je slična ovome ,urea 75kg/kj, an 100kg/kj to mu dođe 68kg/kj čistog azota , predusev soja
 
Ja sam počeo sa prihranom pšenice, samo se plašim da ne preteram... :haha:
28tuec8.jpg
 
kraj februara, prvih dana marta, sve zavisi od vremenskih prilika, 100 kg uree/kj tamo gde je bacen MAP jesenas, a 150 gde nisam bacio...
 
ja već negde napisao da razbacim i ureju i an odjednom,pa valjanje , godinama tako radim
 
i ja tako mislim 100kg ureje i 100 kg an tamo posle 20februara ustvari kad vreme dozvoli
 
Nekako bi mi najracionalnije bilo da na kraj njive ostavim 2-3000 din pa nek psenica kupi sta joj je potrebno. :haha:.Mala sala.Kad se ovremeni krenucu da prihranjujem sa ureom prvo parcele gde je predusev suncokret i to sa 120-130 kg/kj,a kasnije na razorana lucerista sa oko 80 kg/kj.
 
Ako vreme dozvoli posle 20 februara sa oko 60 kg/kj AN-a,pa onda za 10-ak dana 100 kg/kj uree. Podoga je 8:24:16 150 kg/kj.
 
Nije ni meni jasno kud se ljudi zure s prihranom...

U prihranu UVIJEK idemo kad su temperature vani konstantno oko ili vise od 10°C. Prije ne. Ureju zaoravam 70kg/kj bez obzira koja je kultura u pitanju, 15-15-15 ide na brazdu predsjetveno, a prihrana samo i jedino KAN 50-70kg/kj, ovisi o raspolozenju (citaj: novcima). U prihranu idemo samo jednom.
 
saleso je napisao(la):
a sto posle sto ne bacis sve zzajedno
Vodio sam neku moju evidenciju unazad par godina i ustanovio da prvi pravi pomak u rastu zita ne krene pre 1. aprila. Stoga racunam da ako bacim AN prvo koji je malte ne odmah dostupan psenice,uspem da je dignem iz zimskog sna. Psto mi urea treba da postepeno deluje i omoguci zitu da se hrani tokom cele vegetacije,smatram da tu operaciju n treba obaviti pre 1. marta (okvirno).
 
Inspektori kontrolišu kvalitet đubriva

ifamc9.jpg

GENERALNI
inspektorat Ministarstva poljoprivrede narednih dana će pojačano kontrolisati promet i plasman regresiranog mineralnog đubriva. Cilj pojačane kontrole, kako objašnjavaju u ministarstvu, jeste obezbeđivanje dobrog kvaliteta đubriva koje će poljoprivredni proizvođači upotrebiti za predstojeću setvu.
Instituti, zadruge i poljoprivredna dobra, napominju u ministarstvu, dužni su da đubrivo nabavljeno prema Uredbi o regresiranom mineralnom đubrivu za zimsku prehranu i prolećnu setvu, upotrebe za sopstvenu proizvodnju, ili da ga prodaju, ali samo svojim kooperantima, ali samo po ceni po kojoj su ga nabavili, bez obračunavanja marže.
Svih 300.000 tona đubriva, čiju cenu je Ministarstvo poljoprivrede regresiralo sa 5.000 dinara po toni, prema rečima Žarka Galetina, direktora "Produktne berze" u Novom Sadu, već je prodato.
 
paorpaor je napisao(la):
saleso je napisao(la):
a sto posle sto ne bacis sve zzajedno
Vodio sam neku moju evidenciju unazad par godina i ustanovio da prvi pravi pomak u rastu zita ne krene pre 1. aprila. Stoga racunam da ako bacim AN prvo koji je malte ne odmah dostupan psenice,uspem da je dignem iz zimskog sna. Psto mi urea treba da postepeno deluje i omoguci zitu da se hrani tokom cele vegetacije,smatram da tu operaciju n treba obaviti pre 1. marta (okvirno).
Kod nas retko ko baca ureu,nego KAN ili AN,ja sam kupio AN i bacao sam ga početkom marta 300 kg/h,šta misliš da li bi bilo bolje i njega pobacati u dva puta?
 
Mislim da bi bilo bolje iz dva puta,a to bi potkrepljujem cinjenicom da je AN kraceg daha od Uree. Kod nas neki paori AN bacaju cak i u aprilu da poprave psenicu. To jest ne na celu njivu vec samo amo gde je psenica zaostala i mogu ti reci da dosta popravi stanje psenice. Ja se opredeljujem za ureu bas zbog duzeg trajanja pa tako psenica ne gladuje u maju kad je u sustini hrana najpotrebnija. Tad psenica vlata i razvija zrno i ako u tom momentu nema dovoljno azota tesko da se moze ocekivai neki rod.
Oni koji su pozurili i vec prihranili psenicu su naprosto bacili djubrivo uzalud,ili bar dobar deo njega,jer je koren psenice jos slabo razvijen i azot prosto propadne pored njega. Osnova je temperatura i ona dok se ne ustali na min 8 stepi zito ne radi. Pri tom mislim na temperaturu zemlje.
 
paorpaor je napisao(la):
Oni koji su pozurili i vec prihranili psenicu su naprosto bacili djubrivo uzalud,ili bar dobar deo njega,jer je koren psenice jos slabo razvijen i azot prosto propadne pored njega.

?
sta mislis da se desilo s tim azotom?
da se dezintegrisao?
 
Na ovu hladnoću mu treba visše vremena da počne da deluje a sa otapanjem snega će bolje ući u zemlju....
 
2vjecdl.gif


Sa ovim količinama i koje još dolaze ima to đubre da ode do Kine.

Tako se desilo i pre tri četiri godine.
 
Nazad
Vrh